M arco van Basten is de baas van Jong Ajax, zo bleek uit een interview met algemeen directeur Rik van den Boog. Dankzij Van Basten wordt Ajax toch nog kampioen. Niet het eerste, maar het tweede. Niet Jong Ajax, maar de reserves van het eerste. Reserves maken Jong Ajax kampioen Voor het eerst sinds 2005 is Jong Ajax kampioen geworden. Voor het eerst sinds 2ÜÜ4 heeft een elftal van de profafdeling van Ajax de titel binnen weten te slepen. Dat dit allemaal is gebeurd onder de vlag van Jong Ajax, dat doet me enerzijds deugd, want ik kijk graag naar de talentvolle beloftes van de Ajax-opleiding. Aan de andere kant, spelers van het eerste hebben al sinds jaar en dag moeite met druk. Als het niet de zware druk is om te presteren tegen topclubs, dan is het wel de druk om te presteren tegen de kleintjes. Druk bij Ajax betekent ook dat er teveel spelers in het eerste zijn. Die spelen dan bij het tweede mee. En voor de lezer die niet weet wat het tweede is, dat is Jong Ajax. Op papier dan. Dit seizoen is Jong Ajax kampioen geworden in de Eredivisie A voor Belofteteams. Jammer genoeg verdwenen de beloftes van Jong Ajax al snel naar de bank of erger nog, naar de tribunes en bleven de overtollige spelers uit het eerste in het veld staan. Het is wat zwart/wit gesteld en zo is het niet helemaal. Een elftal als Jong Ajax heeft nu eenmaal een dubbelfunctie. Jong Ajax is de afronding van de jeugdopleiding. In dit elftal scheidt het kaf zich van het koren. De echte talenten stromen door naar het eerste, de mindere goden (want het blijven natuurlijk godenzonen) vertrekken naar andere clubs of verdwijnen in de vergetelheid. Afgelopen twee seizoenen stroomden talenten als Siem de Jong, Jan-Arie van der Heijden, Gregory van der Wiel, Toby Alderweireld en Daley Blind door naar het eerste. Javier Martina haakte ook aan bij de selectie van Marco van Basten. Hij speelde een goede voorbereiding, maar mocht slechts één keertje invallen afgelopen november. Toch is het mede dankzij deze frivole rechtsbuiten dat Jong Ajax kampioen is geworden. En dankzij Hans Vonk, Kenneth Vermeer, Dennis Gentenaar, Oleguer, Bruno Silva, Toby Alderweireld, Daley Blind, Vurnon Anita, Jeffrey Sarpong, Albert Luque, Dario Cvitanich, Siem de Jong, Laurent Delorge, Gabri, Dennis Rommedahl, Robbert Schilder, Leonardo, Kennedy, Evander Sno, Eyong Enoh, Ismaïl Aissati, Rasmus Lindgren en Edgar Manucharyan. Voorgaande jaren was de eigen selectie van Jong Ajax nauwelijks in staat om goed samen te werken met spelers uit het eerste. Of ze nu afvallig waren of terugkeerden van een blessure, spelers uit de hoofdselectie toonden vaak een desinteresse voor het tweede. Jong Ajax had het jarenlang erg moeilijk, maar dit seizoen was het anders. Spelers uit de hoofdmacht wisten zich altijd bespied door de priemende ogen van Marco van Basten of zijn assistenten John van 't Schip en Rob Witschge. Door die interesse van de hoofdcoach voor de handelingen van zijn selectiespelers, moesten ze wel hun best doen. Want wie wil nu vastgeroest zitten bij de reserves als je op zondagmiddag bij de selectie kunt zitten? Jong Ajax is daarmee dit seizoen werkelijk geworden tot het tweede elftal van de AFC Ajax. Jong Ajax is niet langer de afronding van de jeugdopleiding,want spelers die jarenlang de verschillende jeugdteams hebben doorlopen, wordt de kans onthouden zich te profileren. Leuke spelers als Nathaniel Will, Roy Ouwerkerk, Marvin Hasselbaink, Calvin Mac Intosch, Christian Supusepa en zoveel anderen staan stil in hun ontwikkeling. Of vallen zelfs terug. Geen speelminuten betekent stilstand. Het opleidingsniveau van Ajax is daarmee tot staan gebracht. Om die reden vertrok John Goossens naar N.E.C. Jong Ajax wint voor het eerst sinds 2GG5 de titel. Maar of Ajax daar zo blij mee moet zijn, betwijfel ik. De afvallige en de vele van blessures terugkerende spelers uit het eerste en hebben dat bewerkstelligd. In de zomer sluit ook Darko Bodul aan bij de selectie van Marco van Basten. Zelfs dit grote talent moest regelmatig zijn plek in de spits afstaan aan manen als Leonardo en Dario Cvitanich. Toch is hij topscorer van de beloftecompetitie. Dan is het toch jammer dat de vaste volgers van Jong Ajax deze fantastische speler niet veel langer hebben mogen zien spelen? Jong Ajax is kampioen. Bravo! Het blijven leuke wedstrijden en eerlijk is eerlijk, leuker dan het eerste om naar te kijken! Jong Ajax is kampioen. Hoera! Maar de jeugdopleiding wordt hiermee de nek omgedraaid. Dat kan toch niet de bedoeling zijn? Jong Ajax is kampioen. Gefeliciteerd, jongens! Jacques Happe De Meersche Helden 2009 Pagina 12

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 13