"Ic ©P ©DMi ^Ëreperi] jfl^lDOTl! De Meersche Helden l^ijk jongens, dit is 'm, mooi he?" Dit zullen ongeveer de woorden zijn geweest toen het nieuwe Ajax-shirt werd getoond. Het nieuwe thuisshirt, compleet met rode strepen op de mouw, pijnigt de ogen als een scherpe ochtendzon in de lente. Een dolksteek recht in het hart van de supporter en in dat van de ziel van de club. Het heilige wit-rood-wit wordt ontsiert door drie rode strepen van de sponsor. In de nieuwe megadeal met Ajax heeft Adidas bedongen dat de gewilde rode strepen op de mouwen van het shirt staan. Het is uiteindelijk hun uithangbord en beeldmerk naar buiten toe, dus wat kan je de sponsor kwalijk nemen? Wel, in ieder geval dat ze voorbij zijn gegaan aan de supportersemotie met betrekking tot het tenue. Niet voor niets werd negen jaar geleden een eerdere poging om strepen op de mouwen te plaatsen teruggedraaid. Momenteel zullen er op verschillende posities andere mensen zitten, zowel bij Ajax als bij Adidas, wars van historie en traditie. Zij zijn allemaal voorbij gegaan aan de Ajax-trots door akkoord te gaan met de strepen op de mouwen. Zo vermoorden deze passanten in de top van het bedrijf dat Ajax heet, een deel van de clubcultuur van de voetbalclub Ajax. Ajax staat voor aanvallend en verzorgd voetbal, Ajax is wereldwijd befaamd vanwege de uitmuntende jeugdopleiding, Ajax is de trots van Amsterdam, Ajax is het klassieke logo en Ajax is een wit-rood-wit shirt zonder fratsen op de mouw, een smetteloze witte broeken witte kousen met rode rand! Het thuisshirt is, samen met het logo, een essentieel onderdeel van de clubcultuur. Natuurlijk zijn er spelers die Ajax smoel kunnen geven gedurende een korte periode maar al het bovenstaande is onderdeel van de kurk waarop Ajax drijft en hoort altijd aan de club verbonden te blijven. Het is waar je als supporter mee opgroeit en waarvoor je Ajacied bent. In de statuten van de club is overigens vastgelegd dat Ajax altijd in het wit-rood-wit zal spelen, maar waarschijnlijk zijn die even uit het oog verloren toen de sponsor met flappen wapperde. Het logo is in de begin jaren '90 verkracht. Alsof de getekende, mooie, Griekse Ajax-kop ternauwernood de Tsjernobylramp overleefde. Resultaat: een commercieel gedrocht waarmee een groot deel van de huidige Ajax-consumenten inmiddels is opgegroeid. Maar niet iedereen voelt dit zo. Veel Ajacieden vinden tenslotte dat Ajax toen zijn gezicht verloor! Enig idee waarom de roep om de terugkeer van het échte Ajax-logo niet verstomt? Juist omdat het onderdeel is van de identiteit van Ajax en er altijd mensen zullen blijven strijden voor de terugkeer hiervan, ongeacht uitspraken van passanten in directie of bestuur. De passanten die zich in de afgelopen jaren directielid mochten noemen bij Ajax, ontnemen Ajax langzaam maar zeker haar identiteit. Zij opereren zonder enige binding met Ajax en haar traditie, maar met slechts oog voor commercie. Wat streepjes op ons thuisshirt, zodat we meer poen krijgen? Prima! Je ziet de eurotekens al in hun ogen... Is de term 'sluipmoordenaar' in deze gepast? Tenslotte was het leed reeds geschied toen er überhaupt geprotesteerd kon worden. Het delict speelde zich af achter de tekentafel, toen een Adidas- goochem met rode spaghettislierten veilig afgeschermd aan het werk ging. Echter, de partij die deze hitman de opdracht gaf is de commerciële afdeling van Ajax: dat is daarom de schuldige partij. Aangezien het een ingrijpende verandering is binnen Ajax zal ook de Raad van Commissarissen hier een stem in hebben gehad. De RVC die het belang van de vereniging zou moeten dienen is dus netzo schuldig! De bak in! Jarenlang! Order in the court! Uiteindelijk zijn het allemaal geldwolven die voor een dik salaris en ten faveure van hun gigantische eigen ego's proberen het voetbalbedrijf te voorzien van financiële middelen. Prima en noodzakelijk voor het voortbestaan, maar dit mag nooit ten kosten gaat van de identiteit van de club. Helaas lijkt het stadium dat er mensen bij Ajax werkzaam zijn die het beste voor hebben met de club en daarnaast een stuk historisch besef hebben verleden tijd. Als supporters zijn we slechts toeschouwers en moeten we -wederom- lijdzaam toezien hoe onze club verkracht wordt. Aangezien supporters al decennia lang niet serieus genomen worden, zal het gestreepte shirt-we zijn verdomme geen Sparta!- massaal [maar dan ook massaal] geboycot moeten worden. Alleen dan is Ajax nog te treffen. Door middel van angst in de portemonnee. Als we dit over onze kant laten gaan, dan is het eind zoek. Geld is leuk, maar nietten kosten van trots. We moeten ditmaal, hoe ironisch het ook klinkt, echt op onze strepen staan! De Meersche Helden 2009 Pagina 10

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 11