ll[o)8D(a]jpgB B. van Mokum 10 e ober bekeek het kleine, glimmende, goudkleurige ding met argusogen. Zijn fronsende wenkbrauwen verklapten van achter de Italiaanse toonbank, dat hij geen idee had waarom hij dit stukje metaal kreeg overhandigd. "Ze hadden al betaald toch?", leek hij te denken. Totdat hij z'n duim en wijsvinger gebruikte om het presentje om te draaien en hij de andere kant van dit stukje Amsterdamse sympathie zag. Een blik kan meer zeggen dan woorden, dat bewees deze goedlachse Italiaan eens temeer. Zijn opkrullende mondhoeken en trotse og^n bewezen dat hij wist wie wij kwamen supporten die avond. Direct tikte de ober een collega aan om het zojuist ontvangen geval te laten zien. De collega vertoonde exact hetzelfde gedrag als de ander een aantal seconden daarvoor. "Wow, that's great man," klonk het met zwaar Italiaans accent. De man liet ons het goudkleurige speldje met daarop het Ajax-logo nog maar eens zien, alsof hij wilde zeggen: "Weet je wel wat je weggeeft? Historie, Van Basten, Champions League's, Amsterdam: allemaal samengevat in een glimmertje!" Daar leeft een voetballiefhebber van op. Een gelukswens en een 'dat de besten mogen winnen'-cliché vormden het eind van de korte ontmoeting, waarna wij onze weg richting het Uefa Cup-duel vervolgden. Het was een ontmoeting die mij persoonlijk erg goed deed. Waarom? Ajax leeft. En niet slechts in regio Amsterdam, maar ook in de grote Europese voetballanden. Dat hebben de speldjes me tijdens de tripjes naar Birmingham, Hamburg en Florence reeds laten zien. Het is niet zo dat ik in het buitenland steevast met een Sinterklaaszak vol Ajax-speldjes rondzeul om elke blijkijkende passant er met een te verrassen. Nee, gewoon ongeveer tien stuks in de binnenzak en als je ergens goed of leuk geholpen wordt, dan geef je zo'n ding. Probeer het maar eens op een Italiaans terras: je gaat zitten en als je bestelt maak je effe een snel voetbalbabbeltje met de kelner en je geeft hem zo'n speld. Wedden dat je je eerste biertje niet hoeft te betalen! Een beetje profijt kan ten slotte geen kwaad, toch? Opvallend genoeg [of eigenlijk juist niet] kennen ze in het buitenland alleen Ajax. Met andere Nederlandse clubs hoef je er niet aan te komen. Als je ze voor de gein een AZ-speld geeft denken ze daar dat je het tussenliggende gedeelte van het alfabet vergeten bent en beginnen ze braaf op te dreunen: "b.c.d.." Nou dan kun je die gratis pils natuurlijk wel op je buik schrijven. Minimaal net zo mooi als de blijde reactie van de Italiaanse ober was natuurlijk het resultaat dat Ajax daar, met dank aan Kennedy 'De slachter van Firenze' Bakircioglu, behaalde tegen Fiorentina. Op die bewuste donderdagavond liep ik na de wedstrijd in een soort overwinningsroes door de straten van Florence. Pure blijdschap. Exact een week later werd dat euforische gevoel sterk vergroot, ditmaal in de eigen Arena door het chocoladebeen van Leo. In 2009 is het namelijk bepaald niet vanzelfsprekend dat wit-rood-wit van paars wint. Het is zelfs een clubprestatie [team staff supporters club] van formaat. Kunnen de komende tegenstanders van Ajax niet ook gewoon paarse shirtjes aantrekken? Met de inzet die Ajax tegen Fiorentina vertoonde zou je zeggen dat een derde kampioensster een eitje is. Helaas was die inzet niet het gehele seizoen van datzelfde peil. Wellicht een les voor de toekomst. Al is het twijfelachtig dat Leonardo en Kennedy in de toekomst nog voor Ajax spelen. Wat Kennedy gaat doen is vooralsnog onduidelijk. Leo gaat waarschijnlijk naar het buitenland. Zou de kleine dribbelaar ook Ajax-speldjes meenemen bij z'n buitenlandse trip? Ik betwijfel het. De Meersche Helden 2009 Pagina 6

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 7