Davit Elrïïtafë Interview Ajax heeft afgelopen seizoen voor veel geld Miralem Sulejmani gekocht. Bij Heerenveen speelde hij geweldig, maar hij heeft bij ons nog niet waanzinnig goed gespeeld. Dat geldt voor meerdere spelers. Dan zie je Ajax af en toe spelen en dan denk je hoe kan dat nou? Waarom lukt het nu niet meer? Dan kun je wel gaan klagen om een afgekeurde goal, maar dat hoort toch niet uitte maken? "Inderdaad wordt er veel teveel nadruk gelegd op die afgekeurde goal. Je hoort te kijken naar het geheel: heb je wel gespeeld zoals je kan? Je moet toch helemaal geen goal in de laatste minuut nodig hebben, je moet met 3-0 voorstaan! Dat heeft denk ik te maken met de mysterieuze krachten in de sport en de daarmee gepaarde druk die er bij Ajax altijd ligt. Het heeft nooit te maken met goede wil want die is er wel. Het heeft te maken met een volgroeide professionaliteit: echt weten waar je mee om moet gaan. Vaak moetje spelers er bewust van maken dat Heracles veel moeilijker is dan een zogenaamde topper: hier moeten ze zichzelf voor oppeppen, jezelf opfokken. Tegen jezelf zeggen: allemachtig wat een klotewedstrijd, hier moeten we iets meer geven. Dat is niet iedereen gegeven. Een Sulejmani zal zelf het ergste lijden aan het gebrek aan vorm: hij is dit seizoen immers eigenlijk nog niet zichzelf geweest. Hij is met een achterstand begonnen, heeft natuurlijk last gehad van knieoperatie, het heeft even geduurd voordat ie een beetje in vorm kwam. Al die dingen die helpen negatief mee.Vergeet ook niet: bij Heerenveen was hij de absolute koning. Bij Ajax zijn dat soort jongens niet alleen een koning, maar ook een dienaar. Ik vind het ook merkwaardig waar de vorm gebleven is. Als ik met Sulejmani praat, heeft ie het wel eens moeilijk. Maar dan zeg ik: het is toch geen leugen? Wat jij kon is niet opeens weg, dat bestaat niet. Het is ook moeilijk om de druk die bij Ajax altijd rond sluimert te beslechten. Maar lukt je dat, dan ben je sterk genoeg om een echte Ajacied te zijn. Bij sommigen kost dat wat meer tijd. Ik hoop van harte dat dat komt. Niet alleen om de investering, want geld is vaak maar relatief. Meer omdat er een talent in zit wat buitengewoon is en dat wil je uit zien te krijgen voor de club." Is Ajax op dit moment een Europese topclub? "Nee. In de breedte en in de diepte komen we tekort. Kwaliteit zit niet alleen in de benen, maar ook vooral in je hoofd. Dat heeft voor een gedeelte te maken met ervaring. Het is heel erg simpel: we kunnen de achtste finale van de UEFA Cup wel halen, maar we hebben nog niet bewezen een Europese topploeg te zijn. En misschien is het latent aanwezig. Je moet een beetje geluk hebben dat de elementen allemaal bij elkaar komen, maar we hebben het nog niet laten zien. Ik zou liegen als ik zou zeggen dat we een Europese topploeg zouden zijn. We zijn het gewoon niet, we hebben nog een lange weg te gaan. Het kan natuurlijk snel gaan: in '92 (Ajax won de UEFA Cup in dat jaar - red.) had ook niemand ook maar enig idee dat we de top konden halen en opeens vallen alle puzzelstukjes dan in elkaar." We weten nog maar weinig van Rik van den Boog. Is dat de man op de juiste plek? "Voor zover ik kan beoordelen lijkt me dat heel erg het geval. Ik ken Rik nog uit de tijd dat ik bij de junioren speelde, toen speelde hij twee leeftijdsgroepen lager. Ik ken hem dus wel een beetje als speler. Later ging hij voetballen bij een club waar ik ook gespeeld heb, bij DCG. Op voetbalgebied zit het wel snor. Wat mij aan hem bevalt is zijn no-nonsense houding, hij hoeft niet zo nodig stijf in het nette pak. Hij hoeft geen uiterlijkheden te gebruiken om zijn positie gestalte te geven. Ik vind hem doortastend, meedenkend zonder dat ie zelf een hoofdrol wil spelen en dat vind ik erg belangrijk bij Ajax. Dat iemand zich een beetje wegcijfert voor het geheel, zich inzet met zijn kwaliteiten. Daar heb ik heel veel vertrouwen in." We zien de laatste tijd een tendens om oud-spelers terug te halen als trainer. Om een paar voorbeelden te noemen: Wouters, Blind, Koeman. Geen één van alleen heeft hun contract afgemaakt. Sta jij daar achter dat oud-voetballers trainer moeten zijn? "Je kan daar achter staan. Belangrijkste is natuurlijk kwaliteit. Ik kan me voorstellen datje de betrokkenheid en de kennis van de club meeneemt als een extra. Alleen als je dat doet, en dat geldt ook voor Van Basten die ook een beginnende trainer is, dan moet je ze dus de tijd gunnen. Dan moet je ze dus niet direct afrekenen op de resultaten, al waren de resultaten onder Koeman geweldig. Het voetbal was alleen niet altijd het voetbal dat we willen zien. Koeman heeft ook geprofiteerd van de frustratie die er leefde binnen de groep toen Adriaanse wegging. Toen ontstond er toch iets speciaals en dat heeft Koeman aangezwengeld en er gebruik van gemaakt. Je weet niet of dezelfde groep met Co ook kampioen was geworden. Er leefde namelijk heel veel frustratie binnen die ploeg al was dat naar buiten toe niet zo te merken. Ik denk dat de prestatie van Koeman best hoger ingeschat mag worden. Ik vraag me af of Adriaanse wel dezelfde eenheid had kunnen creëren als Koeman wel voor elkaar heeft gekregen. Daar mag hij best wel wat meer credits voor krijgen." De Meersche Helden 2009 Pagina 26

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 27