PiMKcfl Endt Interview Van Basten heeft bij zijn komst ook afstand gecreëerd door de hekken om het trainingsveld af te dekken en hekken te plaatsen tussen het trainingsveld en het stadion. Hij heeft daar zijn reden toe. Zolang hij de baas is zal ik die reden respecteren al kan ik het wel eens oneens zijn. Het heeft natuurlijk ook heel erg te maken met een cultuur die hier bestaat en die bijvoorbeeld bij het Nederlands elftal heel anders is en bij AC Milan extreem heel anders was. Een trainer is verantwoordelijk voor het resultaat van zijn team en hij wil optimale omstandigheden creëren. Als hij denkt dat het optimaal is dat je ook enige rust kan hebben, dan kan ik me dat wel indenken dat hij dat vindt. Alleen heb je te maken met de wereld waarin je leeft. Aan de andere kant: toen er windvangers voor het supportershome werden geplaatst was hij woedend. Hij is ze toen er bijna persoonlijk vanaf gaan halen omdat hij echt kwaad was voordat ze werden verwijderd. Hij wilde gewoon aan de zijkant rust creëren zodat de spelers zich op het spel kunnen concentreren. Hij is niet tegen supporters maar hij gaat zelf ook niet graag op de voorgrond of met op de foto met iemand. Het is voor supporters moeilijk, helemaal omdat je een stap terug doet van wat je had. Maar aan de ander kant, als je naar het buitenland kijkt: bij Arsenal kom je amper in de buurt van het trainingsveld!" Wij als supporters zijn natuurlijk ook de eerste die het zien en wij schrijven dat ook op als we iets niet goed vinden. Maar we zijn ook de eerste die schrijven als het goed gaat en als we kampioen worden zijn we ook positief. "Dat is ook de rol van de supporter. Daar moeten ze zich ook vrij in voelen. Daarom ben ik ook voor zulke uitingen. Jullie hebben jullie emotie, jullie visie en dat moeten jullie ook kunnen zeggen, Daar moet ook iets tegen gezegd kunnen worden, het moet niet ontaarden in opruiende dingen en opstoken. Er moet ook begrip zijn vanuit de mensen die een blad belijden voor het waarom iets gebeurt. Belangrijk is datje een spreekbuis bent voor die groep: die groep moet zich kunnen uiten. Die uiten zich niet altijd diplomatiek. Maar je moet ze wel respecteren en nooit als club je oren dicht doen voor wat er geroepen wordt en er zal misschien 50 onzin zijn. Maar er zullen ook dingen zijn waar men over kan nadenken. Als je vanuit een bepaalde arrogantie zegt: "mwah, weg ermee", dan ben je helemaal op het verkeerde pad." Een voorbeeld: de situatie waarbij een supporter op de lange zijde Van Basten uitmaakte voor pannenkoek. De hoofdsteward reageerde daarop met: "Waar maak je je druk om, het is maar een spelletje!" "Tja, in feite heeft ie wel gelijk, maar zo werkt het natuurlijk helemaal niet. Amsterdamser kan het natuurlijk niet om iemand voor pannenkoek uitte maken, het is eigenlijk een hele milde manier om je onvrede kenbaar te maken. Van Basten zal dat ook wel zo zien. Die hoofdsteward ziet alleen dat de trainer voor iets wordt uitgemaakt en reageert daarop, al doet ie dat misschien niet helemaal met de juiste woorden. Die weet ook wel als ie er wat langer over nadenkt dat het voor de supporters hun leven is, zeker op dat moment. Als er wordt gejuicht, of als iets pijn doet en zo'n heel stadion doet of heeft dat, dan kan je ook niet zeggen: ach, het is maar een spelletje. Het heeft in principe weinig met Van Basten te maken om hem daarvoor uit te maken, maar meer met het balen en de teleurstelling." "Ikzelf moet me af en toe inhouden, moet me vaak ook diplomatiek opstellen. Dan kom je in de kleedkamer bij Fiorentina en dan zie je de spelers daar zitten nadat ze zijn uitgeschakeld terwijl ze eigenlijk beter speelden. Van binnen sta je te juichen, maar je geeft ze toch een hand, je blijft te allen tijde correct. Je zou eigenlijk bij wijze van spreken in je onderbroek op de tafel willen dansen, maar je weet ook dat jezelf verschrikkelijk zou balen als je zou zijn uitgeschakeld terwijl je beter bent. Omgekeerd telt dat natuurlijk ook als je verliest: je moet spelers soms ook trainers wel een beetje temperen zodat ze niet tekeer gaan tegen een scheidsrechter. Je blijft een ambassadeur van Ajax. Pagina 25 De Meersche Helden 2009

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 26