David! Endt Interview Hoe moet je teammanager precies zien? Puur het begeleiden van spelers? "Dat is heel complex. Het gaat eigenlijk om de organisatie rond het elftal zo goed mogelijk te laten verlopen. Alle praktische problemen die op het bordje komen van een trainer of van de spelers moetje zo goed en zo snel mogelijk oplossen, al dan niet met behulp van tussenpersonen. Het gaat ook om het controleren van verplichtingen van spelers, het sturen van spelers op commercieel gebied en naar de supporters toe. Verder doe ik administratieve zaken rond de wedstrijd. Ook een gedeelte is de sociale zorg, een luisterend oor zijn, een soort van sluisfunctie zijn tussen de spelers en de trainer, maar ook tussen de trainers, de spelers en de administratieve afdeling. Voor mij is het meest belangrijke en ook één van de meest fascinerende dingen het intermenselijk contact: proberen mensen te motiveren, te begrijpen, hun problemen te onderkennen. Daarmee hoop je een rol te spelen in het zo prettig mogelijk functioneren binnen Ajax. Dat betekent dat je wel eens in de clinch komt te liggen met een trainer, met een directeur of zelfs met een speler. Sociale vaardigheid is niet dat je er alleen maar bent om ze te aaien en aardig voor ze te zijn, maar ook om op hun plichten te wijzen en ook wel eens op hun flikker te geven." Heb je binnen de spelersgroep een paar oogappeltjes daarin? "Gevoelsmatig heb je altijd mensen met wie je beter door een deur kan, waarvoor je meer liefde voelt of waar het beter mee klikt dan met anderen. Toch mag dat in mijn werk geen rol spelen, toch moet iedereen voor mij hetzelfde zijn. Mijn menselijke tendens is dat juist degene waar het minder mee gaat, dat die wat meer aandacht nodig hebben. Het is altijd makkelijk om je te schurken tegen de sterren, de mensen met wie het goed gaat. Verder heeft het met karakters te maken. Ik ben goed bevriend geraakt met Jari Litmanen. Nu zullen jullie denken: daar heb je wel weer een ster te pakken. Maar die was nog geen ster toen we vrienden werden. Die was toen nog helemaal niets: een simpel Fins jongetje die voor heel weinig geld naar Nederland was gekomen en het in zijn eentje moest zien te rooien. Omdat hij een echte liefhebber is van voetballen klikte het gewoon meteen. Dat is gevoelsmatig, maar operationeel gezien moet ik er juist voor waken dat je voorkeuren hebt. Je moet zuiver blijven denken in alles watje doet. ledereen is gelijk. Of je nou Suarez heet of Sarpong." De Meersche Helden 2009 Pagina 22

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 23