Od? (Sl@G0(j ©OMMI? t^DIICs] Frank Rijkaard over voetbal en studie Op de avond van de 15e mei, praat ik met hem in een leeg spelershome, waarbij uiteraard ook andere onderwerpen aan de orde komen. Zie hier het verhaal van een achttienjarige fullprof bij Ajax: 'Het is allemaal erg snel gegaan. Begonnen op m'n zevende jaar in SCA, daarna Blauw Wit, vervolgens DWS. Daarna werd ik gevraagd bij Ajax te komen spelen. In de A1-jeugd, dan C-elftal en nu dan al het eerste team. In de jeugd een erg fijne tijd gehad. In alle vertegenwoordigende teams uitgekomen als; Nederlands Elftal van 14 tot 15 jaar, en daarna van 16 tot 1 7 jaar, alle Amsterdamse teams gespeeld. Deelgenomen aan alle grote toernooien, UEFA-jeugd enz. Veel gereisd, veel gezien. En toch begin ik eigenlijk pas. Dit seizoen moest ik bij de eerste competitiewedstrijd in Deventer tegen Go Ahead Eagles invallen. Erg nerveus, maar eenmaal op het veld ging het een stuk beter. Bovendien scoorde ik. Dat geeft je ook veel zelfvertrouwen. Vervolgens werd ik, door de vele blessures bij andere spelers, regelmatig opgesteld. Die overgang naar het eerste elftal is toch wel een flinke sprong. Veel hangt van jezelf af hoe je die eerste periode doorkomt. Je moet leren hoe alles in zo'n spelersgroep functioneert. In de wedstrijd krijg je soms enorm op je donder, wanneer iets niet goed gaat. Terecht of niet, je moet leren hoe daarop te reageren. In het begin deed ik dat totaal verkeerd, maar nu gaat het een stuk beter.' 'Ook tijdens trainingen kan er soms enorm tekeer worden gegaan. Ook dat is iets vreemds in het begin. Het went erg snel, maar het is wel van belang die mentale kracht te hebben, om veel te kunnen incasseren. Het is gewoon zo, dat de geroutineerde spelers nu eenmaal meer weten dan de jongsten. Je moet dat kunnen accepteren. Lukt dat niet, dan gaat een speler er aan onderdoor. Bovendien heb ik het geluk gehad, dat zowel Willem Kieft als Jan Weggelaar samen met mij naar het eerste elftal overgingen. Kijk, dan heb je wat steun aan elkaar wanneer het soms wel eens teveel wordt. Een speler als Ton Blanker, ging als enige over en ontmoette al die problemen moederziel alleen. Hij kreeg weinig of helemaal geen steun van anderen, en dan kan ik mij best voorstellen, dat hij zo maar midden in het seizoen met voetbal stopt. Hij zag het totaal niet meer zitten. Ja, ik kan mij dat goed voorstellen. De situatie is nu volkomen anders. Bovendien is er nu die Studie- en Begeleidingscommissie. Deze mensen doen enorm goed werk voor de jonge spelers. Ik heb daar erg veel aan te danken.' 'Voetballen bij Ajax is constant presteren. Altijd winnen. Wie niet presteert kan het vergeten. De spanning is soms erg groot, want je staat altijd onder druk. Ik ben nu fullprof. Naar school kan niet meer, omdat er overdag getraind wordt. In overleg met iedereen, doe ik mijn studie nu bij Ajax onder deskundige begeleiding. Het is een soort privé-les die ik krijg, met als doel voor een zestal vakken het HAVO-diploma te behalen, ik hoop dit jaar ongeveer vier deelcertificaten te halen, en volgend jaar twee. Daarna kan ik mij geheel aan het voetbal wijden. Ik zie het profvoetballer zijn wel zitten. Dat is toch een schitterend leven. Wat is mooier dan van je hobby je werk te kunnen maken? Ik heb ook altijd profvoetballer willen worden. Nooit aan iets anders gedacht. Je mag mij nog lang geen topvoetballer noemen. Want dat ben je pas als je internationaal meetelt, als je in Europa bekend bent en eigenlijk iedereen je graag wilt hebben. Arnesen is een topvoetballer, ik nog lang niet. Veel dingen kunnen nog beter; mijn startsnelheid is te traag en het schieten en koppen moeten nog veel beter worden. Ik mis nog veel ervaring. Vóór de wedstrijd ben ik nogal nerveus...' 'Nu is mijn voorbereiding daarop niet ideaal. Althans niet voor mij persoonlijk. Het liefst kleed ik mij zo snel mogelijk om en dan gelijk het veld op. Daar raak ik mijn zenuwen wel kwijt. Nu komen we vele uren vóór de wedstrijd bijeen, eten wat en zitten dan enige tijd in alle rust ter voorbereiding op de wedstrijd. Dat hoef ik niet. Liever gelijk het veld op. En dan spelen op het middenveld. Daar voel ik mij het beste thuis. De Meersche Helden 2009 Pagina 14

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 15