A EDd? (sl(ö)(j[](j ©QJWffil; 'ËQJKsl Frank Rijkaard over voetbal en studie ^^jax is beroemd vanwege haar geweldige jeugdopleiding. Marco van Basten, Dennis Bergkamp en Johan Cruijff zijn misschien de meest bekende spelers die door Ajax werden opgeleid. Aan het begin van de jaren '80 brak een Surinaamse jongen door bij Ajax: Frank Rijkaard. Seizoen 1980/1981AZ'67 zou zich tot landskampioen kronen, werd zijn debuutjaar van Ajax. Net als in het huidige seizoen speelde Ajax grillig en wisselde goede resultaten af met onverwachte nederlagen. Met jongens als Wim Kieft, Frank Rijkaard, Sonny Silooy en Gerald Vanenburg legde Ajax in dat seizoen de basis voor een aantal glorieuze jaren met herkenbaar Ajax-circulatievoetbal in Amsterdam. In de zomer van 1981 werd Frank Rijkaard geïnterviewd... De afgelopen maanden heeft menigeen zich verbaasd over het feit dat zoveel jonge spelers weten door te dringen naar dat eerste elftal. Namen als Kieft, Weggelaar en Rijkaard klinken zeker niet vreemd meer in de oren, terwijl ook Gerald Vanenburg en in mindere mate Sonny Silooy reeds in de hoofdmacht zijn uitgekomen. Onder normale omstandigheden zouden al deze jonge talenten misschien nog niet dermate intensief in het eerste elftal zijn opgetreden, maar noodgedwongen door de overbekende blessuregolf werd de doorstroming geforceerd. Van enige opbouw en voorbereiding op het grote werk was weinig sprake. In een zeer vroeg stadium werden zij 'voor-de-leeuwen-geworpen', met alle risico's van dien. Voorzichtig zijn met jong talent is een vereiste in het voetbal, want het is zeer snel kapot gemaakt. Evenwel door goede en deskundige begeleiding is veel mogelijk. Ajax beschikt daarbij al enige jaren over een Studie- en Begeleidingscommissie, waaraan onlangs in ons clubblad de nodige aandacht is gegeven. Dankzij ondermeer deze Commissie is het mogelijk geweest, jonge talenten zonder schade op het hoogste niveau in te passen. Uiteraard hebben trainers en anderen ook zeker bijgedragen om e.e.a. mogelijk te maken. Een totale begeleiding, welke een club als Ajax nu biedt, is uniek te noemen in Nederland. Geen andere club kent iets dergelijks. Het zal derhalve veel mensen interesseren uit de mond van één der jonge talenten te vernemen, welke ervaringen hij heeft ondervonden in deze opzet van begeleiding in combinatie met zijn voetbalprestaties. Het gesprek met Frank Rijkaard gaat ondermeer over dit onderwerp. Hij heeft vorig jaar de school vaarwel gezegd, en zette zijn studie HAVO voort bij Ajax onder begeleiding van deskundigen. Momenteel probeert hij enige deelcertificaten te behalen, om volgend jaar z'n studie af te ronden. Dan kan hij zich geheel richten op het voetbal, waarin hij hoopt een topspeler te worden. Pagina 13 De Meersche Helden 2009

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 14