[P)(§ (pjXggtj ©OMMI? 'ËDJItsl de klassieker Langs de Lijn-verslaggeverTheo Koomen noemt het schouwspel een van de mooiste wedstrijden die hij ooit heeft gezien en kwalificeert de wedstrijd als een 'goddelijke partij voetbal'. Feyenoord moet dan komen en vervangt verdediger Troost door aanvaller Vermeulen. Het wordt alles-of-niets voor de Rotterdammers, met als gevolg dat Ajax naar hartelust kan combineren in de tegenstoot. Enkele na de treffer van Molenaar valt de definitieve beslissing. Uitblinker Ülsen sprint Van de Korput voorbij die niets anders kan doen dan aan de noodrem trekken. De toegekende strafschop wordt koel ingeschoten door Ronald Koeman en vanaf dat moment is het show-time voor de jonge Ajacieden. Alles lijkt te lukken en ook de afwerking is fantastisch. Met name Van Basten en Ülsen weten elkaar in die fase van de wedstrijd blindelings te vinden en de Rotterdamse defensie wordt overklast. In het laatste kwartier excelleert Van Basten, die eerder in de wedstrijd met vermoeidheidsverschijnselen leekte kampen, met twee doelpunten. De 6-2 komt tot stand na een pas van Olsen op Ophof die Van Basten vrij speelt, waarna Van Basten Hiele met een schijnbeweging uitkapt en hem vervolgens kansloos laat. Vanenburg laat Hiele niet veel later met een mooi uitgevoerde rechtstreekse vrije trap kansloos, maar de bal spat uiteen op de lat. Terwijl het teleurgestelde Feyenoord-publiek zich al een weg naar buiten baant, soleert Olsen weergaloos door de Feyenoord-defensie en bekroont hij een wervelend optreden met zijn tweede treffer van de wedstrijd: 7-2. En alsof het allemaal nog niet genoeg is, past Mölby enkele minuten voor tijd de bal op van Basten die de bal prachtig over de uitkomende Hiele in het doel wipt: 8-2. Onder daverend applaus krijgt Olsen twee minuten voor tijd zijn verdiende publiekswissel en klapt het Amsterdamse publiek zijn handen stuk voor het jonge team. Feyenoord, met clublegende Willem van Hanegem naast trainer Thijs Libregts op de bank, druipt snel af. Hoewel je zou kunnen spreken van een ongekende vernedering van Feyenoord door Ajax, zijn beide kampen het met elkaar eens dat de einduitslag geen recht doet aan de werkelijke krachtsverhoudingen in het veld. Aad de Mos is zichtbaar opgelucht maar ook realistisch als hij na de wedstrijd opmerkt dat zijn team ook nog wel een keer tegen een zeperd zal aanlopen. De slag mag dan gewonnen zijn, de oorlogsvoering zal nog 27 wedstrijden voortduren. En Cruijff, die voor de tweede keer in zijn carrière acht treffers tegen zich ziet maken in het Olympisch stadion, merkt nuchter op dat Feyenoord maar twee punten heeft verloren en dat de competitie nog lang duurt. Maar al deze realistische bespiegelingen ten spijt, het voetbalpubliek is de grote winnaar bij deze onvergetelijke wedstrijd tussen het heden en de toekomst van het Nederlandse voetbal. De Meersche Helden 20Ü9 Pagina 16

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 17