Od? (glüBOd ©QMMI? t^DJICa] de klassieker Het begin is voor Feyenoord. Cruijff krijgt in de vierde minuut in het strafschopgebied van Ajax zijn voet net niet tegen de bal door een interceptie van Üphof. Het antwoord van Ajax laat niet lang op zich wachten. Een afstandsschot van Ülsen wordt knap door Hiele tot corner verwerkt, die Ülsen zelf neemt. Als Cruijff de bal vervolgens niet weg krijgt en Ülsen het zestienmetergebied induikt, ziet de kleine Deen een piepklein gaatje dat hij met een uitgekiend schot weet te benutten: 1-G, al in de zesde minuut! Niet lang daarna mist Gasselich een opgelegde kans, maar in de viertiende minuut staat toch al de 2-G op het scorebord. Na een corner van Vanenburg neemt Van Basten, redelijk ongehinderd, de bal fantastisch aan uit de lucht, waarna hij op eenvoudige wijze de bal langs Hiele schiet. Feyenoord speelt niet veel minder goed dan Ajax, maar waar de Amsterdammers de kansen benutten, laat Feyenoord dat na. Bij de 2-G tussenstand krijgt André Hoekstra bijvoorbeeld de bal van Cruijff uit een vrije trap op maat aangespeeld, maar door goed storend werk van Frank Rijkaard komt hij niet tot het beslissende schot. Het is tekenend voor deze wedstrijd dat het niet lang na de kans van Feyenoord aan de andere kant 3-0 wordt. Ülsen past de bal op Boeve die geen buitenspel staat, omdat Wijnstekers is blijven hangen, waarna Boeve zijn fantastische optreden bekroont met een treffer. Er zijn op dat moment slechts 23 minuten gespeeld en er hangt meer in de lucht, veel meer. Het Amsterdamse publiek voelt dat goed aan en scandeert 'tien, tien, tien...' maar zover laat Feyenoord het niet komen. Nog geen vier minuten na de 3-G speelt Cruijff de bal op Gullit die de bal op zijn beurt naar de inlopende Houtman past, die binnen het strafschopgebied van Ajax loepzuiver uithaalt: 3-1Het spel golft nadien op en neer en als Henk Duut na 33 minuten op aangeven van Houtman de 'anschlusstreffer' laat aantekenen na een zeldzaam slippertje van Boeve, ligt de wedstrijd qua score weer volledig open. Nog voor de rust heeft Jeliazkov de gelijkmaker op zijn schoen, maar de bal verdwijnt naast het doel van Galjé. In de rust wisselt Aad de Mos volledig terecht de tegenvallende Gasselich voor Keje Molenaar, hetgeen voor meer stabiliteit binnen de Ajax-gelederen moet zorgen. Toch komt Feyenoord wilskrachtiger uit de cabines, maar tot echt grote kansen leidt dat gedurende de eerste tien minuten van de tweede helft niet. In de 11 e minuut na rust speelt Gullit zichzelf aan de rechterkant knap vrij, maar schiet hij de bal vanuit kansrijke positie net voorlangs. Als ook Jeliazkov vlak daarna ternauwernood naast het doel van Galjé, die al op het verkeerde been stond, pegelt, lijkt de gelijkmaker nog slechts een kwestie van tijd. Maar een oude voetbalwet zegt niet voor niets dat als je zelf de kansen niet benut, je erop moet rekenen dat de tegenstander dat wel zal doen. In de 6Gste minuut stoomt Üphof mee naar voren en betrekt hij Van Basten in een één-twee-combinatie, waarna Üphof via een Feyenoord-been naast schiet. Uit de daarop volgende hoekschop is het wel raak. Via een perfect uitgevoerde corner van Ülsen komt de bal loepzuiver op het hoofd van Keje Molenaar die ongehinderd de bal met een fraaie boog over Hiele in het doel kopt: 4-2! Ajax heeft tot dat moment onder grote druk van Feyenoord gestaan, maar verschaft zich met deze treffer weer wat adem. Pagina 15 De Meersche Helden 2009

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 16