PB ©1©Q0(§ @[UM/(i n\\(s\ de klassieker Over twee weken staat de Klassieker tussen Ajax en Feyenoord weer op het programma. Vroeger was dit een echte topper, die direct van invloed was op de koppositie van de Eredivisie. Zo ook in het seizoen 1983/1984, als Ajax en Feyenoord elkaar al na enkele speelronden treffen. We blikken terug op deze memorabele Klassieker met een onverwachte uitslag. Op zondag 18 september 1983 staat, al vroeg in het seizoen, in het Olympisch stadion de Klassieker op het programma. Beide ploegen voeren op dat moment met 11 punten uit 6 wedstrijden samen de ranglijst van de eredivisie aan, met dien verstande dat Ajax een beter doelsaldo heeft (21-6 ten opzichte van 18-6 voor Feyenoord). Alsof de stand op de ranglijst niet al genoeg reden was om reikhalzend naar deze wedstrijd uitte kijken, is heel Nederland daarnaast in de ban van de terugkeer van Johan Cruijff in het Olympisch stadion. Op het moment dat Ajax aan het einde van het seizoen 1982-1983 te kennen gaf niet door te willen gaan met de maestro, was Feyenoord er immers als de kippen bij om Cruijff de gelegenheid te bieden nog één keer te laten zien dat hij de beste voetballer is die Nederland ooit heeft voortgebracht. Het veld is nat geregend op het moment dat de legendarische Nummer 14 vermomd als Rotterdamse nummer 10 in het Gouden- Gids-geel van Feyenoord het veld betreedt. Het publiek kan hem eigenlijk nauwelijks kwalijk nemen dat hij nog een jaar doorgaat met voetballen. Aan de andere kant heeft Ajax een duidelijk signaal afgegeven, door na het vertrek van Schrijvers, Lerby, Van Veen en Cruijff, nadrukkelijk te kiezen voor de talentvolle jeugd, voornamelijk uit de eigen opleiding. Trainer Aad de Mos weet uit zijn eigen ervaring als jeugdtrainer dat hij beschikt over een uitermate talentvolle selectie, maar dat zijn spelers ook nog veel moeten leren, vooral op het mentale vlak. Een team dat kan winnen van iedereen, maar ook ernstig tegen de lamp kan lopen, zeker tegen fysiek sterke tegenstanders. De woensdag vóór deze klassieker heeft Ajax nog tevergeefs gebeukt op de Griekse verdediging van Ülympiakos Piraeus en dreigt het na de ü-ü eindstand voor de zoveelste keer te worden geconfronteerd met een vroegtijdig einde van de Europese aspiraties. Maar de Klassieker staat op zichzelf en biedt de Amsterdammers de kans op een snelle rehabilitatie na het doelpuntloze midweekse treffen met de Grieken. De vraag 'wie stopt Cruijff' was door De Mos beantwoord met een ietwat verrassend 'Edo Üphof'. Cruijff kwam door de uitstekend uitgevoerde mandekking van Üphof geen moment echt in de wedstrijd, zonder dat Üphof daartoe grove middelen hanteerde. Maar het zou te simpel zijn om alles op dat gegeven te schuiven, daarvoor was de wedstrijd te enerverend en waren de fouten over en weer te talrijk. Hoewel de eindstand anders doet vermoeden heeft Feyenoord wel degelijk kansen gehad op één punt of zelfs meer. Terwijl aan Ajax-zijde de geschorste Dick Schoenaker en de ten faveure van Edo Üphof gepasseerde Keje Molenaar in de basisopstelling ontbraken, en aan Feyenoord- kant de geschorste Ivan Nielsen en de gepasseerde Pierre Vermeulen op het wedstrijdformulier ontbraken, stonden in het regenachtige Olympisch Stadion twee ploegen in het veld die aan elkaar gewaagd waren. Start basketbalseizoen drama voor Black Velvet Twee pagina's Ajax-Feyenoord, alias de f-^ JESPER OLSEN JUfl SHOW B v De Meersche Helden 2009 Pagina 14

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 15