larcfi B. van Mokum ^3 e verlichting van Sportpark De Toekomst verhult zijn onvredige blik als hij na afloop van de wedstrijd het veld afstapt. Ooit kwamen de lichtstralen uit de stadionlampen van Nou Camp, in zijn Barcelona. Toen sprak er trots uit zijn gelaatsuitdrukking. Een wereld van verschil. De Toekomst is een school, Nou Camp een erepodium; het Carré van de voetbalwereld, waar elk jong talent eens zou willen staan. Gabri stond er, maar is reeds achter de coulissen gezet. Een gewonnen pot, dat wel, maar een maandagavond met Jong Ajax past hem niet. Zijn professionaliteit zit 'm in de weg. Verzaken, opgeven? Vergeet het! Echter, hiervoor stapte hij een paar jaar geleden niet in het vliegtuig richting Amsterdam. Waar hij zich vervolgens thuis voelde. Zelfs dusdanig dat hij een aanbod van Liverpool verwierp. Hij bleef in de Hollandse hoofdstad. Een dynamo met routine, die zelf ook niet altijd het verschil maakte in het kwakkelende Ajax-team van de afgelopen jaren, maar wel een speler die altijd rent, strijdt en vecht voor wat hij waard is. Zijn broekje is wél zwart als hij het veld afstapt. Z'n kale kop steevast bezweet. De Ramblas of de Bijlmer: continu een strakke blik in de ogen. Van Basten geeft Rasmus Lindgren en het Kameroenese talent Eyong Enoh momenteel de kans op het Ajax-middenveld. Gevolg is dat Gabri tegenwoordig de bank warm houdt. Waarom? Enoh is een enorm talent, maar tevens onervaren en wisselvallig. Van Basten kan Enoh rustig brengen; hij zal een bankplaats (nog) accepteren. Een Catalaan met ervaring niet. Staat Enoh in de basis omdat San Marco 'm zelf gekocht heeft, of mag Marco Gabri niet zo en is er sprake van een persoonlijke vete? Er zijn ten slotte al voldoende botsingen geweest tussen Van Basten en geroutineerde spelers in de nog jonge trainerscarrière van de voormalige Ajax-spits. Overigens is het opvallend dat elke keer dat Gabri invalt, Ajax beter gaat voetballen. Maargoed, de trainer bepaalt. Deze Gabri-kwestie lijkt te leven bij veel supporters. Steeds vaker duiken er namelijk vlaggen en doeken op voor de Spaanse middenvelder. Alsof ze willen zeggen: 'Gabri, Van Basten ziet het misschien niet in je zitten, maar wij wel, dus vertrek niet in de winterstop!' Ja, het vertrekwoord. Menig voetballer telefoneert na een bankplaats even met De krant van wakker Nederland of het blaadje van De Snor, en plaatst - door aan te geven dat hij bij een onverbeterde situatie weg wilt - een bommetje onder de technische staf. Gabri praat niet. Hij geeft hooguit antwoord als je hem wat vraagt. Het siert hem. Waarschijnlijk zullen voldoende clubs interesse tonen als Gabri aangeeft open te staan voor een vertrek. Of Van Basten dat iets uitmaakt? Waarschijnlijk niet, hij verbande de kilometervreter immers naar De Toekomst. Spelen met Jong Ajax. Om beter te worden zeker? Of vanwege een gebrek aan wedstrijdritme? In beide gevallen vergeet de coach het 'Catalaan zijn'. Dat draait om eergevoel. Zal hij het Amsterdamse Vondelpark, waar hij graag vertoeft met z'n gezin, spoedig inruilen voor een ander stadspark? Het zou doodzonde zijn. Bovendien onnodig. Toch lijkt het erop dat Gabriel Garcia de la Torre eieren voor zijn geld kiest als zijn situatie in Mokum blijft zoals-ie is en geef hem eens ongelijk. De Meersche Helden 2008 Pagina 4

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2008 | | pagina 5