Rookveolorf Rick ookverbod in het stadion Wie moet er boeten bij overtreding? Rookverbod Een rookverbod bestaat in Nederland al sinds 1990. In dat jaar werd namelijk de Tabakswet ingevoerd. Het verbod gold toen echter alleen voor overheidsgebouwen. Sinds 1 januari 2GG4 hebben alle werknemers in Nederland recht op een rookvrije werkplek. Op deze regel bestonden een aantal uitzonderingen, onder andere in de horeca kon toen nog gewoon overal worden gerookt. Met ingang van 1 juli 2008 is de regelgeving veranderd. Vanaf die datum zijn ook de sectoren horeca, kunst en cultuur en alle gebouwen of inrichtingen op het terrein van de sport rookvrij. De regels De regels voor het rookverbod staan in artikel 1 0 en 11 van de Tabakswet en de uitvoeringsbesluiten van de Tabakswet. Deze regels bepalen onder andere dat roken in de open lucht niet verboden is. Je zou denken dat als het dak van de Amsterdam Arena open is, dat er volgens de wet gewoon gerookt mag worden in het stadion. Echter, naast de wetgeving gelden ook de huisregels van het stadion. Volgens die huisregels is roken alleen nog maar toegestaan in de daarvoor aangewezen plaatsen. Voor veel supporters is het overigens nog steeds niet duidelijk waar er dan wel gerookt mag worden in het stadion. Wat gebeurt er bij overtreding? De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) controleert of de Tabakswet wordt nageleefd. Als je ergens rookt waar een rookverbod geldt, dan kan de beheerder van de locatie hiervoor een boete krijgen van de VWA. Over het algemeen zal de VWA de beheerder eerst een waarschuwing geven. In de horeca zal de beheerder of het personeel je vragen niet te roken of dat op een daarvoor aangewezen plaats te doen. Als je dit weigert, dan kan de beheerder de politie inschakelen. Ook de huisregels van de Arena bepalen dat bij overtreding van het rookverbod de politie kan worden ingeschakeld. De organisatie van de Arena kan in dat geval zelfs een boete aan de overtreder worden opgelegd. Om te controleren of het rookverbod ook in de Arena wordt nageleefd kunnen controleurs van de VWA onaangekondigd langs komen. Wanneer de controleurs op een wedstrijddag langs zouden komen en zouden constateren dat er gerookt wordt op een plek waar het rookverbod geldt, dan kunnen ze een boete opleggen aan de beheerder van de Arena. De VWA kan geen boetes opleggen aan rokende supporters. Conclusie Theoretisch loop je het risico verwijderd te worden (door stewards of politie) en een boete te krijgen als je een sigaret opsteekt in het stadion. Dit zijn echter de regels van de Arena. En zoals veel supporters al hebben opgemerkt zijn er in het stadion plekken waar deze regels niet zo strikt worden gehandhaafd [Zuid bijvoor beeld). Als op een wedstrijddag de overijverige ambtenaren van de VWA plotseling langs zouden komen en constateren dat er gerookt wordt, dan krijgt niet de supporter, maar de beheerder van het stadion een boete. Mocht het echt zo ver komen, reken er dan maar op dat je in zo'n geval van de organisatie van de Arena alsnog een boete krijgt. Pagina 15 De Meersche Helden 2008

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2008 | | pagina 16