Rfcfe(jO PlPDj)®! Interview Je bent toch zelf ook ondervraagd voor het rapport? "Jazeker. Bij mij ging het daarbij vooral om wat ik van de bestuursvorm vond. Nogmaals: elke club die ik ken hebben allemaal een directeur en een bestuur op afstand. Dat moet Ajax ook weer hebben. Als je ziet hoe een beursgenoteerd geleid moet worden, dan hoort dat ook zo: de directeur is de baas. Als je dan ziet hoe het onder John Jaakke is gegaan, dat de Raad van Commissarissen zich met de dagelijkse gang van zaken ging bemoeien, dat is tegen elke beursregel in. Eigenlijk zijn we dus jaren in overtreding geweest." Het rapport beslaat de afgelopen 10 jaar. Was het voor jou dan niet heel confronterend dat ook een deel van je eigen periode als voorzitter onder de loep werd genomen? "Nee, want ik heb zelf die periode van 10 jaar ingebracht. Ik ben in de ledenraad zelf begonnen over de laatste 10 jaar. Ik vroeg me af hoe het mogelijk was dat de afgelopen 10 jaar PSV 7 keer kampioen is geworden en Ajax maar 3 keer. Zo is die periode van 10 jaar een eigen leven gaan leiden en is het in het rapport gekomen. Dat vind ik ook goed. Als je kijkt naar mijn laatste periode, dan was dat voetbaltechnische gezien ook niet goed. Er zijn toen 3 trainers geweest en er waren 52 contractspelers. Daar moet je dan ook niet voor weglopen." Johan Cruijff. Hoe is en was uw relatie met hem? "Goed. Top." Wat vond u van zijn laatste actie? Wij zijn supporters dus van de zijlijn komt het over alsof hij wel elke keer van alles zegt maar dat als het erop aankomt hij niet thuis geeft. "Nee, dat gaat me te ver. Hij is op de bewuste avond wel naar de Arena gegaan. Ik was daar overigens niet bij, ik was op vakantie. Hij is naar de ledenraad gegaan en heeft daar zijn zegje gedaan. Toen de druk zo groot op hem werd omdat men vond dat hij zo vaak commentaar had en hij het nu ook maar eens moest laten zien, heeft hij het ook gedaan. Hij gaf dus wél thuis." Maar toen kwam er een akkefietje met Van Basten en weg was hij. "Ook daar was ik niet bij, maar ik kan wel een beetje gissen naar wat er gebeurd is. Johan vindt bijvoorbeeld dat het hoofd jeugdopleiding ook de eerste assistent van de hoofdtrainer moet zijn. Daardoor zijn de lijnen natuurlijk superkort. Dagelijks wordt de hoofdtrainer geconfronteerd met talenten die zich aandienen. Dat klinkt mij om eerlijk te zijn heel goed in de oren. Ik denk dat Johan dat eigenlijk meteen de volgende dag wilde invoeren, maar dat kan natuurlijk niet zomaar. Je hebt mensen in dienst die een contract hebben, vaak voor onbepaalde tijd. Op basis waarvan zetje die zomaar in ene op straat? Ik denk dat Marco ook heeft aangege ven naar Johan toe dat hij eerst alles wilde inventariseren binnen Ajax. Hij was immers nog niet eens ibj Ajax begonnen. Misschien dat dan naar verloop van tijd het voorstel van Johan kon worden ingebracht en uitge voerd. Johan zal dan wel zoiets hebben gehad van: of we doen het op mijn manier of op een andere manier. Maar als ik moet wachten tot het een keer wordt uitgevoerd, dan kunnen we er beter meteen mee ophouden. Dan moet jij het maar doen. Ik kan dat wel begrijpen, van beiden overigens." Wij zien Johan Cruijff bij de poort aan komen rijden. Qp de vraag of hij het rapport heeft gelezen ant woordt hij:"l\lee, ik kom hier zo langs". Hoe kan dat dan? "Ja, maar dat klopt ook. Hij kan het helemaal niet hebben gelezen. Wij hebben dat rapport gekregen de zon dag voorafgaand aan de dinsdag van de vergadering gekregen. Hij zat toen op dat moment in Barcelona, hij heeft het niet eens gehad. Hij heeft gehoord dat er een belangrijke ledenraadvergadering was en is er langs gegaan omdat hij op dat moment toch in Amsterdam was. Hij wilde ook zijn zegje doen. Hij is Ajacied." Denkt u dat hij ooit nog een functie binnen Ajax zal bekleden? "Nee, dat denk ik niet. Niet omdat ie boos is of zo. Hij wil zich gewoon niet binden, hij wil geen vaste functie. Hij heeft het druk met allerlei andere dingen, zoals zijn University. Hij wil best zijn verantwoordelijkheid nemen voor dingen die hij adviseert. Maar hij wil niet gebonden zijn." Wordt het komende seizoen ons seizoen? "Het wordt in ieder geval een beter seizoen. Maar ik denk dat we het seizoen erop ons seizoen wordt. Trainers zijn echter geen tovenaars. De winst en het verlies van een wedstrijd wordt teveel aan de trainers toegeschreven. Die doet ook niets anders dan de jongens oppeppen en op de juiste plaats zetten. Tuurlijk kan je coachen, maar Michels zei al dat zodra de jongens op het veld staan je er niks meer aan kan doen. Je moet Van Basten de tijd geven. Dan gaat het niet alleen maar om de manier waarop gespeeld wordt, maar vooral Pagina 27 De Meersche Helden 2008

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2008 | | pagina 28