Rfcfe(§0 WglOTl Pp^lsl Interview heeft het ook wel eens gezegd: als Ajax 1 doelpunt meer had gescoord en kampioen was geworden, was de hele commissie Coronel er niet eens geweest. Dat is natuurlijk ook wel zo. Als de resultaten tegenvallen, worden mensen ontevreden. Ik ook." "In De Meer was het natuurlijk ook gezellig. Je zat vlak op het veld en kon de spelers bijna horen vloeken. En je was er maar met 1 9.000 man. De Arena is natuurlijk groter en daardoor is een stuk van die gezelligheid weg. Maar dat is inherent aan de ontwikkeling in het voetbal."36:00 Heeft het er ook niet mee te maken dat een deel van de supporters een driedelig pak aan hebben? "Ikzelf zit nooit meer met een das aan op de tribune. Ik zit zelf dan op de hoofdtribune en daar merk je inderdaad wel dat er heel veel mensen een pak aan hebben, al wordt dat minder. Onze sponsors hebben natuurlijk een sponsorpakket en één van de dingen in dat pakket is dat ze gasten mee mogen nemen. Bij thuiswedstrijden van Ajax heb je daardoor elke keer andere gasten. Zie het met de wave: die lukt nooit op de hoofdtribune. Op de andere vakken is het volgens mij niet het geval. Wel op de lange zijde aan de overkant, daar zitten vaak bedrijven met meerdere seizoenskaarten. Gevolg: veel lege plekken. Dat zijn gewoon mensen die niet komen. Zitten ze er wel, dan zijn het elke keer vreemden. Aan de andere kant: als je die bedrijven en die sponsors niet hebt, speelt Ajax in de middenmoot." Vanaf volgend seizoen zit Vak 41 op Zuid 2e ring. Zou daarmee de gezelligheid en de sfeer weer iets terug kunnen keren? "Is dat zo? Dat wist ik niet. Dat is nieuw voor mij. Maar ik zal eens iets over die sfeer vertellen. Jullie weten dat de NAC-supporters zijn begonnen met de term dat we bioscooppubliek zijn. Dat dateert al vanuit De Meer. Daar kon je de vogeltjes af en toe horen fluiten tijdens de wedstrijd. Dat geeft precies aan wat voor supporters wij zijn. Wij komen niet naar het stadion om ons team aan te moedigen maar om te controleren of er gewonnen wordt en of dat met mooi spel gebeurt. Wij zijn heel gauw ontevreden. Je merkt dat dat voor sommige spelers ook beklemmend werkt en dat ze bang zijn om een foute pass te geven. Ik hoop dat deze twee vakken ervoor kunnen zorgen dat er wat meer gangmakers komen. Het wordt in de Arena pas gezellig als we voor staan. Terwijl we juist er achter moeten gaan staan als we achter staan. Tja, wij komen ook nog uit de periode dat je er wel achter moet gaan staan. Er wordt elke keer wel iemand uitgejouwd. "Precies! Probeer je eens in de positie van een Collin te verplaatsen. Zo'n speler kruipt in elkaar. En ik vind het jammer om te zeggen, maar dat doen die rotterdammers wel goed. En de PSV-ers ook. Dat vind ik zo jammer, want ik ben ervan overtuigd dat het helpt. Laten we dat nou eens proberen met zijn allen komend seizoen. Ik garandeer je dat het dan beter gaat." U bent 13 jaar voorzitter geweest. Daarvoor hadden we Tom Harmsen een jaartje of negen en daarvoor uw vader Jaap van Praag, die het ook 13 jaar heeft gedaan. Na u kwam John Jaakke. Hij heeft het maar 5 jaar gedaan. Heeft hij het volgens jou goed gedaan? "Eerst over de termijn: wij hebben nu bij Ajax geregeld datje maximaal 9 jaar bestuurslid mag zijn. Dat is nog een voorstel van mij geweest, omdat ik tot de conclusie ben gekomen dat 9 jaar wel zo'n beetje het maximum is. Tegen die tijd heb je alles wel zo'n beetje gezien en ga je een beetje op de automatische piloot lopen. Je gaat je ergeren aan dingen waar je vroeger nooit aan ergerde, of het nu supporters zijn of media of wat dan ook. Men wil ook wel eens een ander gezicht zien." "Ik vind dat John Jaakke het wel goed heeft gedaan. Wat ik niet goed vind is dat de Raad van Commissarissen en het bestuur hebben geregeld dat de voorzitter zich met de dagelijkse dingen mocht gaan bemoeien. Dat heeft er toe geleid dat de directeur - die eigenlijk de baas bij Ajax is - niet vrij kon manoeuvreren. Misschien wilde hij beslissingen nemen maar kon hij het niet omdat hij dat niet mocht van zijn commissarissen. Er was bijvoorbeeld de afspraak dat de directeur nooit op tv zou komen, dat zou de voorzitter doen. Er was de afspraak dat de directeur zich met bepaalde mediazaken niet mocht bemoeien. Je bent directeur of je bent het niet. Als iedereen zich op het laatst dat afvraagt wie nu eigenlijk de baas is bij Ajax: de voorzitter of de directeur, dan klopt er iets niet. Ik merkte dat ook in de Eredivisie organisatie, clubs vroegen zich dat ook af. Men heeft zich gewoon niet gehouden aan de afspraken zoals het eigenlijk hoort: het bestuur op afstand in een controlerende functie en de directeur in een uitvoerende functie. Als dat gebeurt was, was het wel goed gegaan." Pagina 25 De Meersche Helden 2008

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2008 | | pagina 26