[MO©fe(j0 WjM tPFDj)®! Interview op het hart gedrukt om vooral te blijven, hij hoorde immers bij Ajax. En alsof de duvel er mee speelde, stapte Beenhakker dat jaar over naar Madrid en konden we hem die kans geven. We wisten dat hij een goede trainer was, vooral ook hoe hij aankeek tegen organisatie, discipline en de selectiecriteria van spelers. En dat heeft volgens mij goed uitgepakt." Wij kijken nog wel eens met weemoed terug naar de jaren onder Van Gaal. U heeft eens gezegd dat ge zien de historische cyclus een Europese hoofdprijs in 2005 haalbaar moet zijn voor Ajax. Daar is weinig van terecht gekomen. "Ja dat klopt. Ik denk dat we daarom vooral moeten kijken naar de manier waarop we spelers scouten en wat minder naar de manier waarop we spelers opleiden want dat zit volgens mij wel goed. Hoe is het mogelijk dat een club als p$v waar ook elk jaar spelers vertrekken elke keer weer spelers weet te halen die ogenschijnlijk moeiteloos lijken te kunnen worden ingepast waardoor ze 7 keer in 10 jaar kampioen kunnen worden. Terwijl wij Ajax zijn, een betere jeugdopleiding hebben en toch ook overal goede scouts zouden moeten hebben. Al deze vragen hebben er toe geleid dat dit alles is onderzocht door Coronel en consorten. Hieruit zullen de nodige aanpassingen voort vloeien. We hebben de mazzel dat we weer een jeugdige trainer hebben met Van Basten. Ik denk dat hij niet alleen spelers beter kan maken, maar ook een organisatie kan neerzetten. Ik ben ervan overtuigd dat we er over 2 jaar sportief gezien beter voor zullen staan!" Het niet halen van de Champions League, duistere aan- en verkopen de laatste jaren... Het gaat ook al niet goed met de beursgang. Sta je daar nog steeds achter? "Ja ik sta daar nog steeds achter. Natuurlijk is het zo dat bij een beursgenoteerde club naar de aandelen koers wordt gekeken. Maar met een voetbalaandeel valt gewoon niet zoveel geld te verdienen. Een Ajax aandeel is een emotieaandeel. Wat heeft die beursgang teweeg gebracht. Natuurlijk heeft het geld opgebracht. Er zijn twee andere dingen die ik veel belangrijker vindt aan de beursgang. Ten eerste werd Ajax verplicht om transparant te zijn en inzage in al zijn boeken te geven, tot aan het salaris van de directeur aan toe. Ten tweede, en dat is misschien wel veel belangrijker, waren supporters in staat om eigenaar van een deeltje van de club te worden. Dat is wat anders als bij Barcelona, waar je socio bent, maar wel contributie moet betalen. Bij Ajax is dat anders en ben je mede-eigenaar van de club." "Ik hoor wel eens dat sinds de beursgang het bij Ajax killer is geworden. Dat heeft echter met niet met de beursgang maar met de organisatievorm te maken. Ik kan je vertellen dat dat bij andere clubs precies zo is. Daar hebben ze misschien wel geen aandelen, maar daar hoor je de voorzitter ook niet meer. Die zit alleen nog 6 keer per jaar om tafel met de directeur." Het heeft misschien ook wel met de gang naar de Arena te maken... "Dat klopt. Alles kwam eigenlijk samen. Wij waren het liefst in De Meer gebleven. In De Meer konden echter maar 1 9.ÜÜÜ mensen. Als je naar de wc moest, moest je tegen een boom. Voor vrouwen waren er haast geen mogelijkheden. Je kon er nauwelijks te eten en te drinken krijgen. Bij de kaartverkoop voor de UEFA Cup finale zijn bijna doden gevallen. Dat kon dus niet meer. Onze wens was om op de plek van De Meer een nieuw Ajax stadion te bouwen voor 3Ü.ÜÜÜ mensen. Alleen als je dat doet, moet je ook kunnen parkeren. Dat was de grote bottleneck, je kon daar geen parkeerplaatsen of wegen aanleggen. Dat zou een heel moeilijk geval zijn geworden. Daar kwam bij dat het stadsdeel Zuid het Olympisch Stadion wilde afbreken. Wij hebben ook nog overwogen om het Olympisch Stadion te moderniseren en daar te gaan spelen. Maar dat moest en zou afgebroken worden en de hele politiek in Amsterdam was het daar mee eens. Wij stonden dus met onze rug tegen de muur, we moesten dus iets anders dus verzinnen. Uiteindelijk is daar de Arena uit voort gekomen. Een hartstikke mooi stadion, tot de dag van vandaag internationaal gezien nog steeds een van de vooraanstaande stadions. Ik kan dat zeggen omdat ik bij de UEFA vicevoorzitter van de stadion en veiligheidscommissie ben." "Maar we gingen er spelen en buiten het seizoen dat we kampioen werden onder Morten Olsen, bakten we er niks meer van. Daar kwam bij dat het stadion vrij kaal was, er was alleen maar beton. We hadden echter 2G2 miljoen gulden (90 miljoen Euro] en daar moest het van gebouwd worden terwijl het stadion was getekend voor 25Q miljoen gulden. Er moet toch echt een grasmat en stoeltjes inkomen dus waar snij je dan het eerste in: de akoestiek en de aankleding. Gelukkig zijn we toen samen met de F-Side begonnen met de graffitiwand en later zijn de vlaggen erbij gekomen. Nu is het best een prima stadion, al moet het misschien wel worden uitgebreid" "Ik vind het een samenloop van omstandigheden: de beursgang, het stadion, de resultaten. Maarten Fontein De Meersche Helden 2008 Pagina 24

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2008 | | pagina 25