Od? (g1@e0(j ©OHM/d? t^DJICs] 'Mijn vader zweeg altijd over de oorlog' Als achtjarige jongen mocht ik mee naar Ajax in de De Meer. Voorafgaand aan de wedstrijd dronken we koffie bij vrienden die aan de Amstel woonden. Voetbalvandalisme bestond toen niet. Je zat toen op een vaste plek. De opa van Sjaak Swart zat achter ons en nam altijd haring mee. Van 1964 tot 1978 was mijn vader voorzitter van Ajax. In die tijd was ik veel weg van de club omdat ik van mijn 1 6e tot mijn 32e scheidsrechter ben geweest. Er zitten veel parallellen in onze levens, we werden toevallig allebei als vierde keus tot voorzitter gekozen, omdat niemand anders het wilde doen. Het voorzitterschap van Ajax is immers een onbezoldigde functie. Eigenlijk wilden ze niet nog eens een dominante Van Praag als voorzitter. Mijn voornaamste beweegreden om in 1 989 het voorzitterschap op mij te nemen was om de destijds straatarme club er weer bovenop te helpen. Beiden stuitten we op dezelfde zware klus met dezelfde weerstand van de leden wat betreft de overgang naar een ander stadion; mijn vader van De Meer naar Het Olympisch Stadion en ik van het Olympisch Stadion naar de Amsterdam Arena. Ondanks al het politieke getouwtrek met de deelraden, ben ik blij dat er nu een prachtig stadion voor de toekomst staat. Mijn vader en ik zijn allebei vier keer getrouwd geweest. Dat lijkt veel, maar andere mensen hebben soms ook meerdere relaties in hun leven en tegenwoordig wordt er dan niet meer getrouwd. Als voorzitter beleefde Michael van Praag de mooiste veertien jaren van zijn leven. In één week sprak ik bijvoorbeeld met de Minister-president over de veiligheid rond het voetbal, maar ook met de ergste hooligan in de gevangenis. Trots ben ik op het winnen van de Europa Cup in 1995. Het mooiste moment uit mijn voorzitterschap was om na die wedstrijd in het vliegtuig met de spelers boven Amsterdam te vliegen waarbij de piloot de roodwitte menigte groette door even te zwenken. Het viel mij zwaar om als voorzitter drie trainers te moeten ontslaan. Persoonlijk had ik hen nog een kans willen geven. Graag zou ik hooligans naar Engels voorbeeld willen aanpakken, zeker wat racisme betreft. In Engeland krijgt een fan al een boete als ie het gras betreedt en daardoor kunnen ze daar de hekken weer weghalen tussen de fans. Maar onze politici willen niet aan zo'n strenge voetbalwet beginnen. Bij de UEFA deelt de tuchtcommissie flinke boetes uit als er foute spreekkoren zijn. www.degoeieouwetijd.nl Bron: Aanspraak, pensioen- en uitkeringsmagazine, Juni 2006 Interview: Ellen Lock Sinds 1 maart 2006 is Michael van Praag bestuurslid van de War Trauma Foundation, waar hij graag nog de aandacht op wil vestigen: "Mijn vader heeft de oorlog voor zichzelf in een hokje gestopt en de sleutel ervan weggegooid. Hij kon zich niet uiten. In zijn tijd was daar geen hulpverlening voor. Sinds tien jaar is er de War Trauma Foundation, die hulpverleners overal ter wereld speciaal opleidt om oorlogsslachtoffers te helpen hun trauma een plekte geven. Juist omdat mijn vader dat nooit heeft gekund, voel ik mij enorm verbonden met deze organisatie. Omdat ik uit eigen ervaring weet hoe moeilijk mijn vader het met de oorlog had, zet ik me hiervoor in. Als ik de War Trauma Foundation kan helpen via fondsenwerving en vergroting van de naamsbekendheid is voor mij de cirkel rond." Pagina 15 De Meersche Helden 2008

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2008 | | pagina 16