Van Praag bindt in KORTnFDINn Op woensdag 31 oktober was het dan eindelijk zover. Na 38 DAS-nummers vol leugens, bedrog en onjuiste voorstellingen van zaken, althans in de ogen van Michael van Praag, slaagde de voorzitter erin om een redactielid voor de rechter te slepen. Directe aanleiding vormde een satiri sche versie van de column 'Van de voorzitter' uit het Ajax' Magazine. Om het allemaal wat echter te doen lijken werd hieraan toegevoegd: een op een handtekening gelijkende krabbel, een tot een waterhoofd geretoucheerde pasfoto en, omdat er nu toch lekker werd geknutseld, ook een speciaal emailadres. Zonder enig overleg met de redactie besloot de voorzitter tegen een uurtarief van minstens 400,- een advocaat in de arm te nemen. Achteraf gezien natuurlijk zonde van het geld, want de redactie was uiteraard bereid om de zaak in der minne te schikken. Mits dit op een normale wijze kon worden gecommuniceerd, maar deze weg had Van Praag met zijn overspannen reactie inmiddels zelf al vakkundig om zeep geholpen. Op hoge poten werd de redactie door advocaat Gijs Brunt gesommeerd om de column met onmiddellijke ingang te staken. Ook moest de redactie door het stof kruipen door een gedicteerde rectificatie te plaatsen, waarbij zelfs het lettertype, de opmaak en het paginanummer was voorgeschreven. Zo niet, dan dreigde een kort geding en een dwangsom van 5000,- voor iedere dag dat niet zou worden gerectificeerd. DAS-redactie (getooid met uiterst pijnlijke baardimplan- taten) met het overtuigende bewijs: de handtekening van Van Praag die opvallende overeenkomsten vertoont met het koersverloop van het Ajax-aandeel. Groteske, maar kennelijk broodnodige maatrege len, die het nieuwe mediabeleid van Ajax nog maar eens moesten demonstreren. De toen nog fiere koploper laat de boze buitenwereld weten dat zij niet meer met zich laat sollen! Veel indruk maakte het juridische geschreeuw allemaal niet en de redactie piekerde niet over rectificatie. Het strijdplan was snel gemaakt. De rechtszaak moest worden gerekt tot na het verschijnen van DAS 38, waar de voorzitter als mullah zou worden opgevoerd. En omdat deze mullah niet over een handtekening beschikte, laat staan over een e-mail adres, zou een deel van de aangevoerde argumenten automatisch worden ontkracht. De vertragingstactiek slaagde en op woensdag middag 31 oktober, ruim 25 dagen na de eerste aankondiging, dacht Van Praag zijn finest hour te gaan beleven voor een Amsterdamse rechtbank. Het liep allemaal iets anders, niet in de laatste plaats te danken aan de uitstekende voorberei dingen van Gerard Hamer, die zo langzamer hand wel de huisadvocaat van de F-Side kan worden genoemd. Volgens Hamer was de gedaagde weliswaar redacteur bij DAS, maar daarmee was bepaald niet gezegd dat via deze persoon ook rectificatie kon worden afgedwongen. Dit besluit is immers aan de totale redactie en die had Van Praag niet gedaagd, naar later bleek omdat hem alleen wat voornamen bekend waren. Een zinloze eis, vond Hamer, die door de rechter niet ontvankelijk verklaard zou mogen worden. In zijn pleitnotitie vervolgt Hamer: "Laten we wel wezen: elke Nederlander die dit stuk leest en dan ook nog de rest van het blad doorbladert, die moet toch zien dat het stuk Van de Voorzitter nimmer geschreven is door de heer Van Praag. Daarvoor staat er teveel onzin in. Als we dan verder in aanmerking nemen dat dit blad nu specifiek bestemd is voor Ajax-supporters en het juist in de losse verkoop is bij de Ajax-wedstrij- den ten behoeve van de Ajax-fans, van wie toch op z'n minst verondersteld mag worden dat zij weten waar zij naar toe gaan, namelijk naar een voetbalwedstrijd van Ajax en dan verder ook het nodige weten van Ajax, dan moet het voor de gemiddelde lezer wel apeduidelijk zijn waar het

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 4