meer rond bij Ajax en de komende jaren zal hij de enige zijn die gegarandeerd op internationaal niveau mee kan. Rafael van der Vaart verkopen staat gelijk aan sportieve en financiële zelfmoord. Het is bovendien goed mogelijk dat Rafael zelf vertrekt. Wil Ajax op Europees niveau ooit weer een woordje mee gaan spreken dan zullen er toch een paar spelers moeten zijn die hetzelfde niveau halen. Er is niets wat er op dit moment op wijst dat dit gaat gebeuren. Ook al heeft hij het goed naar zijn zin bij Ajax, Rafael zal toch een keer met en tegen de groten der aarde willen spelen. Niemand die hem dat kwalijk mag nemen. Wie de kranten een beetje bijhoudt, weet dat Ajax nog twee jaar de tijd heeft om een elftal om hem heen te bouwen. Lukt dat, dan blijft hij iets langer. Dat neemt niet weg dat hij op een dag toch naar Spanje zal vertrekken. Wat zal het publiek doen als Rafael van der Vaart bij Ajax vertrekt zonder dat het met hem internationale successen heeft mogen vieren? Dat zal nog wel meevallen. In ieder kutdorp met een sigarenzaak wonen tegenwoordig Ajax- supporters en de afgelopen jaren, waarin we toch bepaald niet verwend zijn, bleven zij braaf komen. Ze zullen dus na de verkoop van de kip met de gouden voetbalbenen ook niet zomaar wegblijven. In het verleden is het nooit anders geweest, ledereen kwam gewoon terug als Ajax weer eens uitverkoop had gehouden. Oplossingen liggen gelukkig voor het oprapen. In het geval van Ajax zou dit heel concreet beteke nen dat de helft van de contractspelers (het zijn er nu 60) verkocht moet worden en de opbrengst gereserveerd moet worden om Rafael van der Vaart te betalen. Een andere mogelijkheid is dat hoofdsponsor ABN-AMRO een deel van het salaris voor zijn rekening neemt. Daar zal men zo langzamerhand ook wel weer eens verlangen naar de wereldwijde reclame (in feite voor een habbekrats) van de eerste helft van de jaren negentig. Iedere bank heeft een goed gevulde stroppenpot en daar kan best een paar miljoen uit gemist worden. Dat geld verdient zichzelf terug. Alleen al omdat De Bank dan weer de hele wereld over gaat. Als Rafael in ruil daarvoor ook nog wat reclamespotjes doet, wie zeurt er dan nog over een paar stomme rotcenten. Heeft adidas al aangeboden een bijdrage te leveren? Als iets er voor kan zorgen dat die shirts beter verkocht worden, dan is het wel internationaal succes. Toch zal het niet zo gaan. Ajax is altijd al een handelsclub geweest. Als je ergens een mooi prijsje voor kan vangen, dan moetje het niet laten. Dat was ook de gedachte bij de verkoop van de in het begin van dit stukje genoemde spelers. Op de aandeelhoudersvergadering van 30 november jl. was het al niet anders. Ajax leidt op voor de top van Europa. Ajax kan alleen winst maken als het regelmatig spelers verkoopt (ieder jaar deelnemen aan de Champions League werd niet meergenoemd). Maar winst maken hoeft gelukkig niet. Arie van Eijden deed wel alsof, maar het was duidelijk dat er een soort stilzwij gende afspraak bestaat tussen Ajax en zijn aandeelhouders. Ze verwachten niets terug voor hun schenking. Vroeger moest dat onder tafel, tegenwoordig heet het beleggen. Als deze theorie onjuist is, had de zaal vol moeten zitten met woedende aandeelhouders die het vertrek van bestuur en directie hadden geëist. Nu waren het er slechts een handvol. Misschien dat de heren aandeelhouders nog eens bij elkaar kunnen gaan zitten en een bijdrage aan het salaris van Van der Vaart overeenkomen. Desnoods geeft Ajax dan nog wat aandelen uit. (Mocht Ajax ooit aan de rendementseis van tien procent willen voldoen dan zal het ieder jaar een Van der Vaart moeten verkopen.) Alternatieven te over, maar deze directie vaart zijn eigen en bekende koers. Op de aandeelhou dersvergaderingen van Ajax gebeurt nooit iets nieuws. De sportieve en financiële resultaten vielen weliswaar tegen, maar de directie verwacht dat het vanaf nu echt beter zal gaan. De hand boven hun hoofd? Had je die niet gezien, die is van het bestuur. Het bestuur hoort de directie op de vingers te tikken als het niet goed gaat. Bij Ajax zullen we dat nooit meemaken. Sterker nog, men zal elkaar op de schouders slaan als Rafael over twee jaar voor ƒ45 miljoen verkocht wordt. "Toch nog een mooie prijs voor die knaap gevangen. Kunnen we vanavond mooi weer even van naar de hoeren, leo." Zo zal het gaan, het grootste talent van Ajax wordt te vroeg en voor te weinig geld verkocht. Daar zal Ronald Koeman niets aan veranderen. De afloop van zijn contract (tenzij ook hij voortij dig ontslagen wordt) valt samen met de verkoop van Van der Vaart. Wie weet neemt hij hem wel mee naar Barcelona, de volgende stap in Ronalds zorgvuldig geplande carrière. Een balletje kan raar rollen. 47

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 47