personeel? Met hangende pootjes teruggaan naar de opdrachtgever is geen reclame en daarmee uitgesloten. Peter: "Laatst bij Ajax - NAC was het natuurlijk een rommeltje. Je kunt er donder op zeggen dat de Arena in plaats van 80 man, de week erop 150 man besteld. Als je ergens anders nog een evenement hebt, is het heel moeilijk om aan voldoende personeel te komen. Het is aannemelijk dat die mensen ergens anders vandaan komen." Volgens John wordt er regelmatig de hand mee gelicht: "Bij de Euro 2000 had WWS 500 man rondlopen, waarvan een deel zonder pas. Ze zijn hiervoor gepakt en moesten een vette boete aan de UEFA betalen. In rotterdam zijn ze erg streng als je zonder pas staat. Ook bij competitiewed strijden is het wel eens voorgekomen. Ze zetten gewoon kantoorpersoneel zonder papieren in en hebben niets met de regels te maken. Ook de accountant en boekhouder zijn wel eens het pak in gehesen. Tot zijn verbazing heeft John politieagenten en agenten van de voormalige spoorwegpolitie in hun vrije tijd zien bijklussen als bewaker, een streng verboden nevenactiviteit waar ontslag op staat. "Het zijn politieagenten uit andere regio's die hier helemaal niet mogen werken. Politieagenten uit Haarlem laten ze niet in de Arena werken, omdat ze te bekend zijn. Ook Peter is stellig in zijn mening: "Bij de Champions League-finale werd aan ons gevraagd: 'als je vrienden hebt, dan kun je die gewoon laten werken.' Er stond bij wijze van spreken wel voor twintig jaar lik bij het hek. Ik heb ook met jongens aan het hek gestaan die nog geen pas konden krijgen vanwege een strafblad." John voegt hier aan toe: "Justitie heeft ze hiervoor een keer op de vingers getikt." Peter bevestigt de gang van zaken. Peter: "ledereen heeft een pas nodig, maar met een strafblad krijg je geen pas. Als je een boel mensen nodig hebt en je kunt ze niet leveren, dan wordt er best een keer gerommeld." Willem die al wat langer weg is bij de WWS: "De enige keer dat het naar mijn weten is gebeurd, is tijdens de Champions League-finale in 1998 tussen Juventus en Real Madrid, toen we tolken nodig hadden. Wij hadden één persoon die Italiaans sprak en Spaans sprak niemand, dus die lui zijn er bijgekomen. Ze moesten in verband met de herkenbaarheid in uniform lopen, dat is toen met medeweten van de politie gebeurd." GEEN CONTROLE Voor elk evenement moet een lijst met namen en pasnummers worden ingediend van de personen die ingezet worden. Niemand controleert of de aangemelde bewakers ook daadwerkelijk komen opdraven, een kwestie van vertrouwen, laat staan dat geverifieerd wordt dat de opgegeven pasnummers toebehoren aan de juiste persoon. Volgens de wetgeving moet elke beveiligingsbe ambte zijn pas ten alle tijden op zak hebben. De controle op passen blijkt in de praktijk een wassen neus. Volgens agent X. van bureau Flierbosdreef heeft dit geen enkele prioriteit en past het niet in de reguliere politietaak. X. verwijst naar bureau Bijzondere Wetten (BW) als controlerende instantie. Bij BW op bureau Singel reageert men verbaasd, aangezien deze taak al twee jaar geleden is gedecentraliseerd naar de wijkteams. Volgens John weet WWS op handige wijze het gebrek aan controle uit te buiten. "Vooral in het hoofdgebouw van de Arena kunnen ze doen wat ze willen. Gecontroleerd wordt er toch nooit." Rob: "Bijzondere Wetten zou de controle moeten doen, maar dat gebeurt nauwelijks. Weet je hoe het gaat? Ze komen met een stapel pasjes aanzetten en dan wordt er geroepen: 'Ik heb het hele cluppie hier, kijk maar even.' Maar wie weet wat er allemaal rondloopt? Als WWS zegt dat de Arena 100 man heeft besteld, dan sturen ze er misschien maar 80 en laten ze passen zien van mensen die niet eens aan het werk zijn. Ze staan op vaste plekken, dus je kunt gemakkelijk iedereen langs gaan en om zijn pas vragen. Nu laten ze een hele stapel zien, maar daar heb je niets aan.' Het structurele gebrek aan toezicht op de gang van zaken tijdens het evenement maakt het achteraf haast onmogelijk om te controleren of de ingediende rekeningen sporen met de geleverde dienst. Bij de Arena zijn meer dan eens vraagtekens geplaatst bij de hoogte van de factuur. Willem: 'Bij het EK 2000 zijn torenhoge rekeningen gestuurd die nauwelijks te controle ren zijn. Een half jaar geleden gebeurde hetzelfde. Opnieuw was er twijfel over de hoogte van de factuur. De Arena heeft gevraagd om een gespecificeerde rekening met de pasnummers van degenen die hebben gewerkt. Dat kon WWS niet, het heeft ze veel geld gekost'. De belastingdienst heeft inmiddels ook meer dan gemiddelde belangstelling voor WWS. Er zouden volgens John tot twee keer toe problemen met 36

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 36