misdrijf kun je wel een aanhouding uitvoeren. Dat is een burgeraanhouding, dat mag iedereen. Natuurlijk gaat men het boekje wel eens te buiten. Ik kan mij het verhaal over die geslagen supporter (DAS38, red) dan ook wel voorstellen. Wilco riep wel eens: 'jullie zijn gedekt. Wij hebben goede advocaten.' Het was geen vrijbrief, maar eigenlijk geeft hij al aan dat als er wat gebeurt, er flink gebeukt mag worden, maar dat zal hij nooit zeggen. Ook werd tegen ons altijd gezegd: 'de dood of de gladiolen. Als ze komen dan gaan we, maar dan ook met zijn allen, want zo is de F-Side ook.' Dan mogen wij ze slaan en met geweld naar buiten zetten. Dat hebben wij één of twee jaar altijd in ons achterhoofd gehad. Als het gebeurt, dan zijn wij gedekt, dan mag het. Maar het mag dus niet, want wij zijn burgers met net zoveel rechten en plichten als jullie. Al worden wij 1000 keer geprovoceerd, we mogen niets doen. Maar ik steek niet onder stoelen of banken dat er WWS'ers zijn die voor de wedstrijd binnen komen lopen en zich met de vuisten in elkaar slaand afvragen: 'zal het vandaag gebeuren of niet?' Het is puur de instelling waarmee je naar je werk gaat. Ben je professioneel of niet?' Huijer interpreteert de bevoegdheden van zijn manschappen in een artikel van het Haarlems Dagblad wat ruimer: "Pas als het niet anders kan wordt fysiek ingegrepen. En als het tot actie komt, duurt die slechts enkele seconden. Een kwestie van verfijnde vechttechniek." Het werkterrein van de WWS beperkt zich tot binnen de Arena. Buiten het stadion is het werkterrein van de politie. Na afloop van de wedstrijd Ajax - Kopenhagen blijkt hier weinig van. Supporter Johan zag het met eigen ogen gebeuren: "Er waren wat rellen geweest en de platte pet arresteerde iemand. Een groep van dertig supporters probeerde de jongen te ontzet ten en belaagde de zes agenten. Plotseling kwam een grote groep WWS'ers naar buiten lopen. Zij gaan in linie tussen de agenten en de supporters staan. Ik heb hier later nog met Rob Mooy (supportersbegeleider politie, red) over gesproken. Volgens hem is om assistentie gevraagd, vanwege het geringe aantal agenten dat ter plaatse was." Is het geen merkwaardige zaak als de met vuurwapens uitgeruste "platte pet' en de van schilden en knuppels voorziene en goedge- trainde ME een beroep moet doen op ongewa pende bewakers van de WWS? BIJKLUSSEN Voor het beveiligen van evenementen is gedurende korte tijd vaak een grote hoeveelheid gekwalificeerd personeel nodig, dat wil zeggen personen die in het bezit zijn van de juiste beveiligingspas. Vrijwel altijd wordt gebruik gemaakt van oproepkrachten. Maar wat te doen bij onvoldoende aanbod van gediplomeerd

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 35