De geest van Van Basten zal wel eens gevaarlijker voor toekomstige hoofdtrainers kunnen worden dan die van Cruijff. met en beker in zijn handen. Zijn carrière is voorbij. Maar niet voor mij. voormalige muilezel. Er hoeven niet direct trainers ontslagen te worden, Ajax heeft al zo veel afkoopsommen moeten betalen de laatste jaren, maar dat Marco een aanvulling zou kunnen betekenen voor spitsentrainer Leo van Veen zal zelfs laatstgenoemde niet ontkennen. Waarom voelt de huidige hoofdtrainer zich zo aangevallen? Laat hem blij zijn dat deze kans zich voordoet. DE NIEUWE GEEST Naar wie de sympathie van de supporters uitgaat, bleek heel snel. Al in de thuiswedstrijd tegen Kopenhagen werd de naam van de op één na beste voetballer die Ajax ooit heeft gehad gescandeerd. In de uitwedstrijd tegen De Graafschap bleek hoe snel Van Basten weer terug was in de gedachten van de supporters. Het spel was niet al te best, hoewel een gediplo meerde trainer hier anders over dacht, en een aantal keren klonk het "Cootje rot op", vanuit het Ajax-vak. Het ging vrijwel onmiddellijk over in een harder "Marco van Basten is great". Niet alleen lieten de supporters zien aan wiens kant zij staan, ook lijkt dit de komst van een nieuwe geest over AFC Ajax aan te kondigen. De roep om Marco van Basten is gemeend, maar is ook een uiting tegen de huidige trainer. Net als gebeurde met de naam van Cruijff lijkt de naam Marco van Basten te staan voor alles wat goed was aan Ajax en wat de fanatieke supporters zo graag terug willen. De geest van Van Basten zal wel eens gevaarlijker voor toekomstige hoofdtrai ners kunnen worden dan die van Cruijff. Van Basten is op dit moment niet actief in de voetbal lerij en kan dus niks fout doen. Mensen hebben alleen de herinnering aan de magistrale voetbal ler. Men kan slechts dromen over hoe het zou zijn, Van Basten als trainer. Maar wat een heerlijke droom. DE TOEKOMST Het is de vraag of Van Basten ooit daadwerkelijk trainer moet worden. Het kan fout gaan, hoewel dit onwaarschijnlijk lijkt. Haast elke toptrainer is een ex-topvoetballer. Mocht het toch fout gaan, is dan de legende Van Basten voorbij? Een "Van Basten rot op" zingende F-Side is een ongekende nachtmerrie. Maar ook nare dromen zijn bedrog. Dit zal nooit gebeuren. Hoewel het bij Jan Wouters ook niet te voorspellen was dat hij uit de gratie zou raken, zo heilig als Van Basten is hij nooit geweest. Ajacieden vergeten hun echte helden niet. Zij hebben de club gemaakt en hebben hiervoor de eeuwige dank van de supporters. Als Van Basten het wil proberen dan kan dit de definitieve terugkeer van Ajax betekenen. Voor het eerst in jaren zal een trainer het onvoorwaar delijke vertrouwen van de F-Side krijgen. Spelers zullen voor hem door het vuur gaan en talenten zullen vanwege zijn aanwezigheid weer voor Ajax kiezen. De komst van Marco kan heel veel van de kilte bij Ajax wegnemen. Successen zullen zich weer aaneen rijgen, en belangrijker, Ajax zal weer alle lef en branie hebben die bij de club hoort. Het zijn vooralsnog dromen, laat ze werkelijkheid worden. San Marco na JC de tweede verlosser. 27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 27