'DE NIEUWE GEEST' "Nooit meer volle stadions in verre vreemde landen. Nooit meer door de straten met en be JOHAN CRUIJFF Toen op 15 november 1964 een klein iel mannetje het veld van GVAV op liep, wisten de meeste aanwezigen al wel wie hij was. Niet bekend was dat deze jongen uit Betondorp de meest gezichtsbepalende speler ooit van de club uit Amsterdam zou worden. Onder de leiding van Johan Cruijff veroverde Ajax Nederland, Europa en de wereld. Meer nog dan de successen worden de heerlijke acties van JC herinnerd. Een doelpunt als bij zijn terugkeer tegen Haarlem in 1981, elke speler droomt ervan. Weinig spelers, zeker buiten Amsterdam, zullen ooit het genoegen hebben een dergelijk doelpunt te maken. Halverwege de jaren tachtig was Johan trainer van de club. Eigenlijk was het maar heel even. Tweeënhalf jaar slechts, ook Adriaanse is al hard op weg zo lang trainer te zijn, was hij technisch directeur van Ajax. Een kampioenschap werd niet (eens?) behaald. Toch staat deze periode in de geheugens van alle Ajax-supporters gegrift. Het jaar 1987 betekende de terugkeer van Ajax aan de Europese top. Hoewel de Europacup voor bekerwinnaars toen al gezien werd als de minst aansprekende, was de vreugde in Mokum er niet minder om. En terecht ook. Meer nog dan de zege op zich, wordt de manier waarop herinnerd. Op de enige echte Ajax-wijze werd voor het eerst sinds 1973 een Europese beker aan de zegelijst van Ajax toegevoegd. Met jonge talenten uit de eigen jeugd werd vol op de aanval gevoetbald. Het succes dat met dit voetbal werd behaald, gaf Ajax zijn branie weer terug, als de club die ooit al kwijt was geweest. Helaas bleek het technisch directeurschap van JC van zeer korte duur. Voor de tweede (of was het alweer de derde) keer vertrok hij na een ruzie met het bestuur. De 116 wedstrijden onder Cruijffs leiding hebben een onvergetelijke indruk gemaakt op alle Ajax- supporters. Dit gekoppeld aan de nog grotere indruk van zijn tijd als speler maakte JC onsterfe lijk bij de club en zeker bij de F-Side. Elke trainer na 1988 kreeg te maken met de erfenis van Johan. Bij elke trainerswissel was het de grootste wens van de supporters dat Cruijff weer op de bank plaats zou nemen. Bij elk naderend afscheid werd zijn naam vanaf de staantribunes gescandeerd. Vaak ook werd met zijn naam geprobeerd het bestuur duidelijk te maken dat het tijd werd voor een ontslagbrief aan het adres van de huidige trainer. Weinig krediet kregen trainers ook aan het begin van de rit. Zo mocht Louis van Gaal na enkele wedstrijden al het "Johan Cruijff, Johan Cruijff" vanaf de Diemenzijde aanhoren. Later kwam het toch nog allemaal goed tussen de fans en Louis. Toch is het opvallend dat ook na Van Gaal er weer vrolijk om JC werd geroepen. Van Gaal heeft veel meer successen als trainer geboekt met Ajax, maar geen enkele supporter zal zijn naam zingen om een statement te maken naar de huidige trainer. De geest van Cruijff zal altijd boven de club blijven hangen. MARCO VAN BASTEN Ineens was daar het bericht: Marco van Basten denkt aan terugkeer in de voetballerij. Vele, zo niet alle, Ajax-harten begonnen sneller te kloppen. En zeer onverwachts zat Ajax er eens een keer bovenop. Arie van Eijden had al een beetje vrijblijvend met Marco staan babbelen over wat hij bij de club zou kunnen doen. Voetballen lijkt gezien zijn zwaar geblesseerde enkel niet meer haalbaar, maar elke andere functie zal toch voor hem vrij gemaakt moeten worden. Dromend van de omhaal tegen Den Bosch, het stiftje tegen feyenoord, de zes tegen Sparta zullen veel supporters uren hebben doorgebracht. Tot daar ineens onze Co was. De voetbalmae stro bracht ons onwetenden terug op aarde. Van Basten was een heel goed renpaard geweest, maar was hierdoor nog geen goede ruiter. Behalve dat Co hiermee de Nederlandse taal verrijkte, vergooide hij hiermee weer wat van zijn zo moeizaam opgebouwde krediet. Het pleit voor Co dat hij bij zijn principes blijft: een trainer is pas een goede trainer als hij in Zeist de boekjes heeft opgelepeld. Afgezien van het belachelijke van dit principe - Van Basten heeft met Cruijff, Sacchi, Capello en Michels gewerkt, dat is heel wat meer waard dan dat hele fuckdiploma - was het de manier waarop Co zijn standpunt verkondigde die kwaad bloed zette. Als Van Basten met Adriaanse wil werken dan moet dit als een eer worden gezien door de 26

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 26