f Met deze vraag in gedachten ben ik afgereisd naar de meest spirituele landen van de wereld: India en Nepal. In dit centrum van spiritualiteit hoopte ik op een ontmoeting met iemand die meer licht in deze duisternis zou kunnen brengen. Maar waar in vredesnaam te beginnen. Immers, er lopen daar genoeg spirituele leiders rond, de zogenaamde sadhu's, die daar inzicht in zouden kunnen verschaffen. Maar dan moetje wel de juiste tegenkomen. Ik besloot op mijn intuïtie af te gaan en in de afvalbak van de wereld, Calcutta, te beginnen om antwoord te zoeken in deze kwestie. Een flinke wandeltocht door de stad bracht mij in Eden Garden en uitein delijk bij het grootste cricketstadion ter wereld. Voetbal wordt er ook bedreven en wel bij het 100 jaar oude FC Calcutta dat in een houten verval len stadionnetje zijn thuiswedstrijden afwerkt. Op de dag dat ik er was, was er weinig tot geen activiteit te bekennen. Misschien waren de spelers wel binnen aan het trainen in de nabij gelegen National Gymnastics Hall. Op de weg terug naar mijn hotel kruiste mijn weg die van een anti-Amerika demonstratie. Na een fikse sprint wist ik de veelal (b)aardige mannen te ontlopen en mij te verschuilen in het Red Shield Salvations Army Guesthouse in Sudderstreet. Niet echt een goed begin van mijn zoektocht dus. En deze aanvaring met moslimfanatici was voor mij ook reden om rustiger oorden op te gaan zoeken; per direct wel te verstaan. Darjeeling staat bekend om zijn thee en de rustgevende werking die daar vanuit gaat, heeft al veel mensen verlicht. Waarschijnlijk zou ik daar beter af zijn om antwoord te krijgen op mijn gewetensvraag. De treinreis duurde op de kop af 14 uur maar moest worden vervolgd door een 4 uur durende jeepreis naar het op 2000 meter gelegen Darjeeling. Uiteindelijk bleken de drie dagen daar verspilde moeite. Niemand daar toonde interesse in voetbal, laat staan dat ze van Cruijff of zijn vaste rugnummer 14 hadden gehoord. Alhoewel de aanwezigheid van een lokale DAS-studio mij aanvankelijk nog wel hoopvol stemde, bleek dat zelfs zij mij niet verder konden helpen. Wel verwees de vriendelijke en begripvolle eigenaar mij naar het meer wereldse Kathmandu alwaar zich in het heiligdom Pusipanath een heilig man zou moeten bevinden die kennis bezit over alle zaken die op de wereld spelen. En tja, die reis van Darjeeling naar Kathmandu duurde slechts 28 uur, twee maal veertien uur. Op zich nog wel een goed voorte ken. Het enige goede overigens van deze marteling, waar ik tot overmaat van ramp ook nog eens midden in de nacht getuige was van een luid smakkende hoer die de reservebestuur der aan het pijpen was. Na geestelijk en lichamelijk te zijn bijgekomen van deze zelfkastijding, ging ik zo snel mogelijke op weg naar het aanbevolen heiligdom. Een taxi was snel gevonden en voor een tientje wilde de chauffeur mij wel brengen, op mij blijven wachten en weer terugbrengen ook. Onderweg kwam de man erachter dat ik uit Holland kwam en hij bleef de hele rit maar het volgende herhalen: "Holland not in Worldcup, that's unbelievable". Na vier keer uitleggen over Van Gaal gaf ik de hoop op een beter gesprek op en beaamde maar dat het inderdaad 'unbelievable' was. In ieder geval kon ik weer wat over voetbal kwijt na mijn eerdere nare ervaringen op dat vlak in Darjeeling. Dat beloofde veel goeds, want de vraag begon inmiddels steeds meer aan mijn geweten te knagen. Ik was al meer dan een week op pad en wilde nu wel eens iemand ontmoeten die inderdaad zo spiritueel onderlegd was dat hij mijn vraag kon beantwoorden. In het heiligdom aangekomen rende ik gelijk het hele terrein over, al vragend waar de sadhu's zich zouden kunnen bevinden. In mijn haast struikelde ik bijna over her en der verspreid liggende lijken die over het hele terrein klaar worden gemaakt voor verbran ding aan de heilige Brahmati rivier. Maar daar was ik natuurlijk niet voor gekomen. Van alle kanten kreeg ik hulp aangeboden en in eerste instantie kwam ik bij een zich voor sadhu uitgevende perverseling die met zijn pik een rots aan het optillen was. Die smeerlap heb ik gelijk maar links laten liggen en terwijl ik verder liep zag ik vanuit mijn ooghoek een drietal heilige mannen. Na hen te hebben begroet, begon ik een introducerend praatje en uiteraard kwam voetbal snel ter sprake. Of ze weieens van Cruijff hadden gehoord. "Ah, Kroeif, die heilike noember 14! Die altijd ruzie heb met die Van Khaal?!" Ja, 15 DAS medical en DAS studio

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 15