VAN PRAAG vs DAS KORT^FDINP; RECTIFICATIE Tot verbazing van de redactie plofte op woensdag 9 oktober een brief van de advocaat van Michael van Praag op onze elektronische deurmat. Gijs Brunt eiste namens de voorzitter dat de redactie met onmiddellijke ingang de satirisch bedoelde rubriek "Van de voorzitter" zou staken. De reden: voor sommige supporters zou het niet duidelijk zijn dat de bizarre teksten niet uit de ganzenveer van Van Praag afkomstig zijn. Integendeel zelfs, de inhoud zou dermate serieus genomen worden, dat dit tot scheld kanonnades aan het adres van de voorzitter zou hebben geleid. De (gemanipuleerde) pasfoto, het nep-emailadres en de krabbel maken het artikel tot "niet van echt te onderscheiden" en hebben Van Praag "onaangenaam" getroffen. Namens zijn cliënt eist Brunt rectificatie en het verwij deren van de gewraakte column van internet. Voor een kort moment werd gedacht dat de aankomende ex-voorzitter zichzelf in humoristi sche zin had overtroffen door met een nepbrief de redactie met gelijke munt terug te betalen. Eerder had Van Praag via de website van Ajax laten weten dat DAS door hem als dè 'toonaan gevende Ajax-supporters site' wordt gezien. Even de redactie flink in de gordijnen jagen door met gelijke munt terug te betalen, het zou een geslaagde tegenzet zijn geweest. SERIEUS Helaas bleek de kwestie bloedserieus te zijn. Gerard Hamer, voor veel supporters geen onbekende, werd bereid gevonden de verdedi ging op zich te nemen. Druk overleg tussen de advocaten volgde, maar de zaak kwam uiteinde lijk muurvast te zitten. Van Praag volharde in zijn eisen en DAS wilde niet verder gaan dan de toezegging om de krabbel weg te halen en het emailadres michaelvanpraag@deajaxster.nl buiten werking te stellen. Dit laatste vormde geen enkel probleem, aangezien op dit adres toch geen enkele reactie is ontvangen. Op 15 oktober verstreek het ultimatum en als Van Praag de daad bij het woord voegt, is een kort geding onvermijdelijk. RISICO Beide partijen nemen een risico met het kort geding, zij het dat deze verschillend van aard zijn. Van Praag, die in zijn vrije tijd nota bene graag de amateurcabaretier mag uithangen, maakt zich met zijn actie volslagen belachelijk bij zijn supporters en geeft blijk over een totaal gebrek aan humor te beschikken. Het gevolg zal zijn dat de voorzitter in zijn laatste maanden nog minder serieus zal worden genomen dan nu al het geval is. Zijn actie kan het best als publicitaire kamikaze worden omschreven. Het risico voor DAS is vooral van financiële aard. Als dit fanzine de zaak verliest en tot betaling van de proceskosten wordt veroordeeld, is het nog maar de vraag of deze tegenslag kan worden overleefd. De financiële situatie is door het niet-commerciële karakter van ons fanzine al jarenlang belabberd en financiële reserves ontbreken nagenoeg. De redactie hecht echter aan het principe van recht op vrije meningsuiting, zonder daarbij discriminerend of opruiend te zijn. Eveneens hecht de redactie aan het vrijelijk kunnen bedrij ven van satire, een van de peilers van elk fanzine. Samengevat luidt het standpunt van de redactie: "Als DAS ten onder moet gaan, dan maar strijdend!" GEEN PRECEDENT Het is niet voor het eerst dat de redactie van een fanzine voor het gerecht wordt gedaagd. Tien jaar eerder overkwam het de redactie van Gulls Eye, het fanzine van tweede divisieclub Brighton and Hove Albion. De toenmalige voorzitter John Campbell beschuldigde lan Hart en Peter Kennard van smaadschrift en daagde het duo voor de rechter. Uiteindelijk werd de zaak in der minne geschikt. Gulls Eye heeft een schriftelijk excuus moeten aanbieden en de advocaatskos- ten van de club, de lieve som van £6000, moeten betalen. Supporters van de club richtten spontaan het Gulls Eye Fighting Fund op om het bedrag bijeen te brengen. Brighton-fan Ray Butter schreef in When Saterday Comes: "het leidt geen twijfel dat het bestaan van fanzine Gulls Eye een doorn in het oog van het bestuur is. Deze belachelijke smaadschrift aanklacht is een duidelijke poging tot intimidatie van het blad." 5

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 5