kort INHUVfi Ajax-spelers: nog steeds druk, druk, druk In DAS 29 (april 2000) maakte dit fanzine melding van de vergeefse pogingen om enkele Ajax-spelers te interviewen. Het begerige oog viel op Jesper Gronkjaer, een van de weinige spelers die nog wel eens de moeite nam om meegereisde supporters te bedanken. Volgens Ajax-perschef Erik van Leeuwen is de populaire speler kort daarvoor al geïnterviewd door VI en wat Finse dagbladen. Daarmee is de kous af. Op naar Nikos Machlas, maar ook hij blijkt het veel te druk te hebben voor DAS. We gaan het rijtje af. Dani: geen tijd, want hij wil zich weer eens volledig op het voetbal concentreren. Knopper heeft zijn handen vol aan PR-activiteiten. Zelfs de geblesseerde Richard Witschge heeft het te druk voor DAS. Het valt met een trainingsdag van maximaal twee uur inderdaad niet mee om een gaatje te vinden. Dan maar geen interviews, concludeert de teleurgestelde redactie. Drie maanden geleden proberen we het weer. Opnieuw melden wij ons bij Erik van Leeuwen, dit keer met het verzoek voor een interview met Zlatan. Helaas, helaas, ook Zlatan heeft het veel te druk. Wij kunnen natuurlijk ook niet weten dat een karatecursus zoveel tijd in beslag neemt. Of de heer Mido dan genegen is om wat statements af te geven voor zijn supporters? Moeilijk, moeilijk, moeilijk. Mijnheer Maxwell dan maar? Helaas. De deadline voor DAS 37 is inmiddels verstreken, maar de verwachting is dat het voor dit nummer allemaal wel zal gaan lukken. Van Leeuwen belooft de redactie op de hoogte te houden van de ontwikkelingen. Na vele weken bedenktijd krijgt DAS medegedeeld dat de professionele media voorrang krijgt en dat onbekend is of deze situatie verandert. Onmiddellijk rijst de vraag wat Ajax onder profes sionele media verstaat. Het lijkt erop dat de niet- professionele media collectief op het strafbankje is geplaatst en genoegen moet nemen met de hen incidenteel toegeworpen Ajax-kruimels. In de Ajax Life van 11 oktober j.l. schrijven Michael van Praag en Arie van Eijden dat er door de media grenzen zijn overschreden in de berichtgeving over Ajax. Sportweek, Parool en de Johan krijgen een veeg uit de pan. Sportweek en Parool hebben hiervoor reeds hun excuus moeten aanbieden. Betreft het inderdaad een inhoudelijke misser of moeten deze bladen inbinden om te voorkomen dat zij naast DAS op het strafbankje moeten plaatsnemen? Niet voor niets heeft Johan Derksen geroepen dat het voor zijn VI onmogelijk is om onafhankelijk journalis tiek te bedrijven. De zich professioneel noemende bedrijfstak voetbal sanctioneert elk niet gunstig gezind artikel met een boycot. Derksen kiest eieren voor zijn geld. Als geen ander weet hij dat VI zonder medewerking van de clubs geen enkel bestaansrecht heeft. Dit fanzine daarentegen verkeert in de gelukkige omstandigheid onafhankelijk van advertentie inkomsten te zijn en kan zonder problemen een spelersboycot weerstaan. Los van het feit of DAS al dan niet als professio neel moet worden beschouwd, kan de vraag worden gesteld of spelers niet de morele plicht hebben kontakten met hun achterban te onderhouden. Het getuigt van weinig professio naliteit om dit voorrecht exclusief te gunnen aan de gunstig gezinde media zoals het huisblad Ajax Magazine en Ajax Life. Rest nog de vraag of het voor de OFA nog nodig is spelers te verwelkomen met een geschenk en van supporters nog te verwachten dat voor een spelersafscheid wordt gecollecteerd. Korting voor seizoenkaarthouders Seizoenkaarthouders van Ajax krijgen deze ijshockeycompetitie korting bij de thuiswedstrij den van de Boretti Tigers. In plaats van 17,50 betalen Ajacieden op vertoon van de seizoen kaart slechts een joet. De competitie is inmiddels gestart en er wordt gespeeld in de Jaap Edenhal (meestal op de vrijdag, zaterdag of zondag). Een toenemend aantal Ajacieden bezoekt de wedstrijden vanwege de mogelijkheid om elkaar in informele sfeer te ontmoeten. Boretti-fan en Ajacied Steef ziet het als volgt: "Bij het ijshockey kun je met de ouwe jongens bij elkaar komen. Alles wat je bij Ajax mist omdat het supporters home er niet is, heb je hier wel. Gewoon Heineken bier in normale glazen en tegen een schappelijke prijs, wat wil je nog meer?" 4

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 4