stijlvolle man, maar dat is niet de ervaring die ik heb hoor. Ja, als ie wat van je nodig heeft misschien. Aanvankelijk deed hij het wel goed. Dat kwam misschien omdat hij er geen ervaring mee had, dat hij er nog fris tegenover stond. We hadden Harmsen natuurlijk gehad, wat natuurlijk niet echt een communicatieve man was, ofschoon ik wel een zwak voor hem had. Ik hou wel van die mopperkonten. Je weet wel waar je staat. Ik denk dat Van Praag iets te lang is blijven zitten. Hij had eigenlijk na die Europacup op moeten stappen. Toen had hij de boel helpen opbouwen met het hele bestuur. Een beetje wat Coronel wel gedaan heeft. Toen dat stadion kwam zei hij: dat is een mooi punt om er eens mee te stoppen. Dat was verstandig. Daarna is het weer wat minder geworden. Hij heeft ook wat rare uitspraken in de pers gedaan. Dat hij kwaad wordt als je iets verkeerd zegt, dat is niet zo vreemd. Hij zit heel gauw op de kast. Hij is altijd bang dat hij ergens gepiepeld wordt, terwijl dat vaak helemaal niet de bedoeling is. Als je op zo'n plek zit dan moet je er tegen kunnen dat je af en toe eens in de maling genomen wordt. Net als met dat stukje in jullie blad. Want ik heb het wel gelezen tijdens de wedstrijd. Je gniffelt effe en dan lees je verder en ben je het alweer vergeten. Maar dan schakelt Van Praag een advocaat in en dan wil iedereen het lezen en krijgt het aandacht. JOODS VERLEDEN Ik vind oprecht dat er geen Joods verleden is. Er zijn mensen die daar anders over denken, je doelt waarschijnlijk op Simon Kuper (schrijver van 'Ajax, de Joden, Nederland'; Hard Gras nr.22, red.). Toevallig hebben we even gemaild deze week en als hij binnenkort weer eens in Nederland is, gaan we een hapje eten. Ik ben het niet met hem eens, maar dat mag natuurlijk. Als ik zeg dat Ajax niet Joods is bedoel ik niet dat er geen Joodse achterban is, want die is er natuur lijk altijd geweest. Er zijn altijd Joodse supporters en ook geldschieters geweest. De Caransa's en dat soort types die af en toe eens een ton schoven om een speler te kunnen houden. Dat sfeertje heeft er altijd wel een beetje omheen gehangen, van die jongens die in de handel zitten. Maar wat ik bedoel is dat Ajax zelf dus niet Joods is, ze hebben niet overdreven veel Joodse leden gehad. Er werd nooit iets aan Joodse feestdagen gedaan. In de clubbladen van toen stonden ook geen geboortekaartjes met Joodse jaartelling of wat dan ook. Ik denk dat het ook komt doordat clubs van buiten de stad Amsterdam al een Jodenstad vinden, wat het voor de oorlog natuur lijk ook was. Op een gegeven moment was er een sfeer, dat is eigenlijk pas een beetje eind jaren zeventig gekomen, want vroeger had je dat helemaal niet. Toen werd er terloops wel eens Jodenclub gezegd, maar verder werden daar geen woorden aan vuil gemaakt. Maar toen gingen supporters van de tegenpartij dat ineens gebruiken. Die gingen 'Joden, Joden' roepen. Ja, dan ga je het natuurlijk terugroepen, want op die manier 45

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 45