EVERT VERMEER 'Voetbal is uitgevonden om lekker over te ouwehoeren' Evert Vermeer is bekend van het radiopro gramma 'Het Stenen Tijdperk' dat hij jarenlang voor de AVRO samenstelde, maar natuurlijk vooral van de boeken die hij in de loop der jaren over Ajax geschreven heeft. Ze mogen in de boekenkast van een echte Ajacied eigenlijk niet ontbreken. Voorafgaand aan de wedstrijd Ajax - NEC spraken wij met hem op de tribune van De Toekomst. Het werd vooral lekker ouwehoeren over voetbal. Daar is het tenslotte voor bedoeld, aldus Evert. CLUBSTATISTICUS Ik ben inmiddels een jaartje of dertig supporter en heb eigenlijk vanaf het begin alles bijgehou den: uitslagen, opstellingen en dat soort dingen. Op een gegeven moment wilde ik ook wel eens wat verder terug en weten wat er gebeurd was voordat ik me ermee ging bemoeien. Dat was net zo'n beetje toen Ajax 75 jaar bestond. Ik dacht: er komt vast wel een mooi boek waar het -rï Voetbalpraat tussen Evert Vermeer en Opa Spoor allemaal in staat, maar er kwam helemaal niets. Er kwam een clubblad uit, dat ik niet eens kreeg, want ik was geen lid. Ik dacht: dan is er maar een oplossing en dat is het zelf doen. Ik ben toen in kranten enzo gaan spitten. Uiteindelijk heb ik dat dus allemaal uit zitten zoeken, tot 1917 terug. Ik ben gaan praten of ze niet geïnteresseerd waren in een boek, maar ik stuitte toch wel op een zekere mate van desinteresse bij Ajax. Ik heb toen te maken gehad metTinus Middendorp. Hij was de man van het clubblad en hij deed het archief er een beetje bij. Ik geloof dat hij het niet zo leuk vond dat een buitenstaander zich met zijn clubliefde bemoeide. In die tijd werd ik net ingehuurd bij Inter Football om persmappen en programmablaadjes te maken. Inter Football was een bureau dat de advertising deed bij Ajax. Zij waren in de positie om dat boek te kunnen regelen. Ik heb het idee daar eens voorgelegd en toen zijn er wat sponsors bijgehaald. Zo is dat boek er dus gekomen: 90 jaren Ajax. En er zijn sindsdien twee nieuwe versies verschenen: 95 en 100 jaar. Dan wordt het weer een beetje bijgeschaafd, een paar foutjes eruit, want foutjes blijf je toch maken natuurlijk. Verder heb ik in die tijd het nodige in het magazine en andere blaadjes geschreven. Dan deed ik wat interviews met oud-spelers en dat soort dingen. Op een gegeven moment had ik het wel een beetje gezien. Bijvoorbeeld dat programmablad, je schrijft iets over de geschiedenis van Ajax - Willem II, maar dat is toch elk jaar een beetje hetzelfde. Je kan wel steeds een andere wedstrijd nemen, maar op een gegeven moment denk je toch: nou moet een ander het maar eens doen. Tegenwoordig doe ik nog het Ajax-jaarboek. Ik word samen met David Endt door de producent van de jaarboeken ingehuurd. David doet de kleedkamerverhalen en de officiële wedstrijden. Ik doe de statistieken en de vriendschappelijke wedstrijden. Die stonden er aanvankelijk niet in, maar het is toch wel leuk om ze er wel in te hebben. Er zitten vaak leuke verhalen omheen en ik vind het vaak de leukste wedstrijden van het jaar. Het enthousiasme van zo'n amateurclub is gewoon ontzettend leuk. Daar moet je dan echt zelf heen, want anders krijg je het zaakje niet compleet. VAN PRAAG Van Praag gaat altijd door voor zo'n charmante, 44

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 44