'Een ongewoon hoge hartslag gemiddelde hartslag vooraf 1e helft rust 2e helft naafloop skybox drs. Priet Klittelaar veroorzaker nummer één van hart- en vaatziek ten bij supporters. In de rij voor een Arenacard, in de rij voor het loket, te weinig Arena's, terug naar de rij voor een nieuwe card. Klittelaar in zijn rapport: "De ergernissen voor supporters zijn dermate groot dat het een wonder is dat men dit soort stresssituaties overleeft." Om hier even later cynisch aan toe te voegen: "Met dit soort woedend bonkende harten heb je inderdaad geen trommels meer nodig voor de sfeer." Uit de grafiek blijkt dat de spanning in de tweede helft van de wedstrijd tegen AZ langzaam maar zeker oploopt. Dit kan volledig worden verklaard door de toenemende ergernis bij de fans over het vertoonde spel. Klittelaar: "Dat is een typisch patroon dat hoort bij zich wild ergerende personen, die zich machteloos voelen en het liefst in actie willen komen om een en ander recht te zetten. De ergernissen leiden bij deze wedstrijd tot, medisch gezien, volstrekt onverant woorde en levensgevaarlijke situaties. Het winnende doelpunt vlak voor tijd verergert de situatie alleen maar. De vreugde-uitbarsting leidt tot zo mogelijk nog hogere hartslagwaarden. Klinisch gezien zijn deze supporters morsdood. Het is een wonder dat men zich aan dit soort gevaren blootstelt en ik vraag mij dan ook af of het niet de hoogste tijd wordt dat Ajax een collec tieve levensverzekering voor zijn fans afsluit. De veronderstelling dat supporters labiele heethoof den zijn, kan wat mij betreft met geen enkele wetenschappelijke meting worden gestaafd." Met opluchting heeft de redactie kennis genomen van deze conclusie. De nieuwsgierig heid over hoe het er voorstaat met de gemoed stoestand van de toeschouwers in de skybox, is gewekt. Ook hier doet Klittelaar enkele opzienba rende ontdekkingen. "Uit mijn metingen blijkt dat de gemiddelde skyboxbezoeker al met een torenhoge hartslag het stadion binnenkomt. Dat kan niets met de fouillering van doen hebben, want deze lui lopen gewoon naar binnen. Uit gesprekken blijkt dat men zich grote zorgen maakt op tijd te komen voor de gratis ganzenleversaté, de oesterkroket- jes en de kaviaarfrikadellen. Deze onzekerheid vertaalt zich in een ongewoon hoge hartslag die pas terugloopt als het keukenpersoneel de bediening staakt, om naar de wedstrijd te kunnen kijken. Dit is voor veel skyboxers aanleiding om een tukje te doen, hetgeen ook overduidelijk blijkt uit de lage hartslag tijdens de eerste helft. De bel die vlak voor het begin van de rust wordt geluid, doet menigeen opschrikken en beseffen dat de volgende schransronde is ingetreden. We zien in een heel korte periode een spectaculaire stijging van de hartslag die, achteraf bezien, alleen maar kan worden verklaard door het enorme pandemonium dat zich in het restaurant afspeelt. Honderden uitgehongerde skyboxers proberen zich ai vechtend en duwend in de richting van de gereedstaande schalen voedsel te bewegen. Scheldpartijen en harde klappen worden hierbij niet geschuwd. Op de opgevraagde filmbeelden is zelfs duidelijk zichtbaar hoe hongerige VIP'ers zich verstoppen in geplunderde voedseltrolleys. Zij laten zich als verstekelingen naar de centrale keuken vervoe ren en dat brengt natuurlijk een enorme spanning met zich mee. Mijn belangrijkste advies aan Ajax en de Arena is dan ook om aan deze mensonterende praktijken onmiddellijk een einde të maken, want deze situatie is onhoudbaar." Het is de redactie inmiddels wel duidelijk geworden, waarom dit rapport onder geen voorwaarde openbaar gemaakt mocht worden. 43

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 43