Een levensgevaarlijke hobby 200 Voetbalsupporters zijn heethoofden die bij het minste geringste volledig uit hun dak gaan, zo luidt de publieke opinie. Wetenschappelijke onderbouwing van deze boude stelling, hö maar. Dat vond ook Priet Klittelaar, die als buitengewoon hoogleraar Emotieleer aan de Vrije Universiteit van Amsterdam is verbonden. "Als voetbalsup porters inderdaad emotionele tijdbommetjes zijn, dan moeten deze lieden constant met een torenhoge hartslag rondlopen", zo luidde zijn stelling. Skyboxhouders daarentegen zijn het toonbeeld van rust, weloverwogenheid en kalmte. Reden te meer voor Klittelaar om deze gewaagde veronderstellingen te staven met harde onderzoeksgegevens. De uitkom sten van het wetenschappelijke onderzoek zijn onthutsend. Voor Ajax en de Arena was dit aanleiding om het rapport in de doofpot te stoppen. Speurneuzen van DAS wisten echter beslag te leggen op het gevoelige document. Dat Klittelaar niet over een nacht ijs was gegaan, wordt al snel duidelijk. Het rapport telt maar liefst 800 pagina's; DAS beperkt zich tot de opzienba rendste conclusies. Het onderzoek is uitgevoerd tijdens de slaapverwekkende wedstrijd van Ajax tegen AZ, waar Klittelaar vijftig F-Siders en vijftig skyboxhouders zo gek kreeg om met geavan ceerde hartslagmeters rond te lopen. Hoe hoger de hartslag, des te hoger de emoties oplopen, veronderstelde Klittelaar. Uiteraard valt ons oog direct op de emotiegrafiek van de supporters op de F-Side. De grafiek toont een eerste emotiepiek bij het betreden van het stadion. Dat lijkt merkwaardig, want er is nog geen bal getrapt. Na diepgaand onderzoek blijkt dit veroorzaakt te worden door de zinloze en vooral irritante fouillering die supporters zich moeten laten welgevallen voordat zij de Arena in mogen. Met name het inwendig onderzoek van de roodharige steward Manfred, die handen heeft als kolenschoppen, wordt als onnodig kwetsend en bovendien pijnlijk ervaren. Ook maken de supporters zich zorgen over de hygiëne, aangezien alles met de blote hand wordt uitgevoerd. Dit alles leidt tot grote emoties en dat vertaalt zich weer in een hoge hartslag. Verrassend genoeg zakt deze tijdens de wedstrijd volledig weg. Klittelaar: "Ik heb mij sterk afgevraagd wat zich in het binnenste van de supporters afspeelde. Zat men hier naar een voetbalwedstrijd te kijken of naar een cricketwed strijd? Het lijkt erop dat de supporters volstrekt emotieloos de wedstrijd beleven. Volgens het rapport schiet iedereen in de rust wakker om naar het toilet te hollen. Onmiddellijk stijgt de hartslag naar astronomische waarden. Klittelaar verklaart dit doordat toiletjuffrouwen argeloze supporters belagen en portemonnees uit broekzakken trekken voor een armzalig kwartje. De bebaarde onderzoeker roemt de zelfbeheersing van de supporters: "Zelfs mijn handen zouden jeuken als die bejaarde toilet snollen met hun glorixgrijpstuivers je zakken gaan doorwroeten. Het is mij een raadsel waar die jongens de zelfbeheersing vandaan halen om kalm te blijven." Ook het vreselijke gehannes met de Arena-card wordt in het onderzoek feilloos blootgelegd als gemiddelde hartslag vooraf 1e helft rust 2e helft na afloop voetbalsupporter i°ngens delZn!a?sel Waar die ha^omkalmZ^ondaan 42

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 42