Bestrijdt het leed, dat Machlas heet Machlas-fans kunnen hier beter stoppen met lezen. Dit wordt een erg zuur stukje. DAS is nooit zo gecharmeerd geweest van deze griekse pseudo-vedette. We herhalen nog maar eens dat Ajax zelf zijn spitsen zou moeten opleiden om ze vervolgens voor veel geld te verpatsen. Machlas is een spits van het type dat je voor veel geld haalt en na enkele jaren met verlies moet verkopen, omdat het toch niet is geworden wat iedereen ervan had verwacht. Dat je (zoals Machlas op dat moment) de duurste aankoop bent in de geschiedenis van de club, betekent niet automatisch dat je een goede voetballer bent. Dat is inmiddels wel gebleken. Het krediet dat Nikos genoot was schier oneindig, maar men lijkt nu te beseffen dat hij toch niet de topspits is die men in gedachten had. Co weet het in ieder geval. Tenzij hij Zlatan alleen maar opstelt omdat hij nu eenmaal veel geld heeft gekost, in dat geval zijn we nog geen steek verder. Het is opmerkelijk dat zelfs in de presentatiegids van dit seizoen wordt gesteld: "Komend seizoen moet het dan eindelijk gebeuren met Machlas in het eerste." Enerzijds omdat het toch altijd wat brave Ajax Magazine hier ronduit zegt dat onze Griek tot nu toe niet aan de verwachtingen heeft kunnen voldoen. Anderzijds omdat men hier de plank misslaat. Het is namelijk al gebeurd met Machlas in het eerste. Een korte blik op zijn curriculum vitae zegt genoeg. Behoudens een uitschieter in het seizoen '97-'98 toen hij met 34 doelpunten in 32 wedstrijden Europees topscorer werd, kwam hij nooit boven de twintig treffers. In zijn beste seizoen voor OFI Kreta ('95-'96) scoorde hij 17 keer in 33 competitiewedstrijden. Voor Vitesse was het behoudens die uitschieter niet veel beter. In zijn laatste seizoen bij die club ('98-'99) scoorde hij 18 keer in 31 wedstrijden. Delen we voor dat seizoen het aantal doelpunten door het aantal wedstrijden (=aantal doelpunten per wedstrijd) dan komen we tot een gemiddelde van 0,58. In het jaar dat hij Europees topscorer werd haalde hij een score van 1,06. Zonder allerlei ingewikkelde statistische berekeningen van stal te halen, kunnen we stellen dat deze laatste score inderdaad een uitschieter is, daar deze significant (altijd mooi om te gebruiken) afwijkt van de overige scores. Vreemd genoeg beleefde Nikos Machlas vorig seizoen het op een na beste seizoen uit zijn carriere. Met 12 28 doelpunten in 19 wedstrijden kwam hij tot een gemiddelde van 0,63. Een sterker bewijs voor bovenstaande stelling is nauwelijks te leveren. Daarbij is Nikos inmiddels 28 en zal hij zich als voetballer niet meer spectaculair ontwikkelen. Dit zijn de harde cijfers. Cijfers zijn normaal gesproken een bevestiging van iets datje toch al weet. Zo ook in dit geval. Zijn lichaamstaal spreekt boekdelen. Nikos schudt zijn hoofd, Nikos heft zijn handen ten hemel, Nikos staart geknield naar de grond, Nikos slaat een hand voor de ogen, Nikos pulkt aan zijn noppen, allemaal karakteristieke poses na een gemiste kans. En dan hebben we natuurlijk nog de Nikos die na een vroege wissel als moppersmurf direct naar de kleedkamer vertrekt. Het ligt nooit aan meneer Machlas. Heerlijk om als noeste verdedi ger zo'n machteloos figuur tegenover je te hebben. Vervelend om zo iemand in je ploeg te hebben, je gaat er zelf ook niet beter van voetballen. DAS wist het na een halfjaar al (zie de grap uit DAS 27, 15 december 1999), deze man gaat het doel niet vinden. Twee jaar en vele stukjes theater verder weet iedereen het. Nikos Machlas is geen uitzonderlijk goede spits en zal dat ook niet meer worden. Afgelopen zomer hoopten wij dat de geruchten over een transfer naar Betis Sevilla waar zouden zijn. Volgens leo beenhak ker klopte daar niets van. Betis Sevilla had geen interesse getoond. Dat verbaast ons niets. "wie wijst Nikos de weg naar het doel", uit DAS27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 28