In dit geval heeft de commercie dus letterlijk het Nederlands Elftal genekt. worden gevraagd. Als rechtgeaard katholiek mag Paddy zijn geloof niet verloochenen, waarop hij er in het meest gunstige geval met een pak slaag af zou komen. Na anderhalf uur beëindigd Paddy de rondrit. Wij bedanken hem en Paddy's ogen stralen trots als hij merkt hoe imposant we het hebben gevonden. Belfast, een zeer indrukwekkende maar ook vreemde stad. Want hoe is het te verklaren datje muren nodig hebt om katholieken en protestan ten te scheiden, terwijl ze in het 'neutrale' centrum gewoon door elkaar lopen? HET VERRAAD VAN DUBLIN Dublin, zaterdagmiddag 1 september. We lopen al een uur rond Lansdowne Road, het oude maar indrukwekkende nationale Ierse stadion, op zoek naar een "glipplek". Zonder succes. Overal waar je een kansje zou kunnen wagen, staan agenten of stewards. Een zwarte markt voor kaartjes is er niet. Mijn metgezellen geven de moed op en gaan de wedstrijd op een tv-scherm bekijken en z laten zich vollopen in "Holland House", een voor deze gelegenheid omgedoopt partycentrum vlakbij het stadion. Ik waag nog een laatste poging om een kaartje te krijgen en posteer me op een doorlooproute van Nederlandse fans. Na een kwartier komt er een vrouw naar mij toe. Zij biedt een kaartje aan voor 250 gulden. Ik zeg haar dat mijn maximale prijs 150 gulden is. Zij loopt weer weg maar blijft binnen zichtsafstand. Ik voel dat het goed zit. En ja hoor, tien minuten later tikt zij mij op mijn schouder en zegt dat 150 gulden akkoord is. Vlak voor de aftrap loop ik het Nederlandse vak in. Het is er propvol. Vrijwel iedereen zit. Alleen achter het doel staat een man of vijftig. Omdat het een belangrijke wedstrijd is, heb ik geen zin om te gaan zitten. Oranje zal immers vocale steun nodig hebben om hier te kunnen winnen en zittend ben je gauw uitgezongen. Ik sluit me aan bij het groepje staande supporters. Al direct blijkt dat het staan niet wordt gewaardeerd. Een steward probeert ons te laten zitten, maar wordt gewoon genegeerd. Vervolgens schakelt hij een paar politieagenten in, maar ook die hebben geen succes. Waar de agenten verschijnen, gaat iedereen zitten. Op het moment dat ze doorlopen om anderen te laten zitten, gaat iedereen gewoon weer staan. Na vijf minuten heeft de politie door dat haar missie een hopeloze is en met de staart tussen de benen vertrekken ze weer. Inderdaad komt alle sfeer alleen van dit groepje, de andere 4.450 Nederlandse fans zwijgen als het graf en presteren het alleen om twee seconden te gaan staan als mijn groepje het "Ga staan als je voor Holland bent," aanheft. Mijn variant "Blijf staan als je voor Holland bent" wordt niet begrepen en sterft een vroege dood. Eigenlijk ook geen wonder als je ziet wie er om mij heen staan. De harde kern van de Holland- fans bestaat uit imbeciel ogende carnavalsgan- gers die zich als Sinterklaas, Napoleon, Zeeuws meisje en Indiaan hebben vermomd. Hun secondanten worden gevormd door nauwelijks verstaanbare geheel in oranje gehulde figuren zonder enige voetbalsupportersachtergrond. In het begin van de wedstrijd probeer ik tot drie keer toe een voetbalsfeer te creëren. Tevergeefs, het volk om mij heen kijkt alsof ik de teksten in het Afghaans heb uitgeroepen. Pas nu begrijp ik hoe de architect van de Toren van Babel zich moet hebben gevoeld. Het Nederlands Elftal is beter dan de leren, maar verzuimt te scoren. In de tweede helft komt Ierland op een fortuinlijke 1-0 en zie je Nederland aanzetten om het recht te trekken. Hét moment voor de Nederlandse fans om zich eindelijk te gaan roeren, zou je denken. Maar nee hoor, apathisch zit iedereen voor zich uit te staren. In plaats van iets te doen, wordt er niets gedaan. Het Nederlands Elftal wordt door zijn zogenaamde fans in de steek gelaten. Het gevolg is dat het WK 2002 voorbij is voor Nederland. In dit geval onder andere omdat het Nederlands Elftal in Dublin niet die supporters bij zich had, die ze op dat moment nodig hadden. En waarom die er niet waren? Gewoon omdat ze geen kaartje konden krijgen. Want veruit de meeste kaartjes waren aan sponsors, bobo's en vriendjes van de KNVB vergeven. Om commer ciële redenen. In dit geval heeft de commercie dus letterlijk het Nederlands Elftal genekt. En heeft de KNVB, samen met de supporters die in Dublin weigerden op te staan en nun mond open te doen, het Nederlands Elftal verraden! 27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 27