"Duidelijk is dat deze muurschildering niet is gemaakt om aan te geven waar je bent, maar om te waarschuwen datje er bent". straat waar de koude rillingen je over de rug lopen. Van het ene op het andere ogenblik is deze toch al niet zo drukke straat volledig uitgestorven. Vóór ons doemt een huis met een blinde muur op, met hierop de angstaanjagende tekst "You are now entering loyalist Sandy Row, heartland of South Belfast Ulster - Freedom- fighters" geschilderd. Duidelijk is dat deze muurschildering niet is gemaakt om aan te geven waar je bent, maar om te waarschuwen datje er bent. Het "loyalist" duidt aan dat het een loyaal aan Engeland zijnde (protestantse) wijk betreft. De stemmen staken of we zullen doorlopen of rechtsomkeert zullen maken. Uiteindelijk lopen we door. Aan de muren van bijna de helft van de huizen hangt de Union Jack of de vlag van St. George (de Engelse kruistochtenvlag, wit met een rood kruis). De straat is nog steeds verlaten. We voelen dat we vanachter de ramen worden begluurd. Dan wordt de doorgang versperd door een gesloten hekwerk en zijn we gedwongen terug te keren. Voordat we weer bij de muurschil dering komen, rijdt een auto ons langzaam tegemoet. We voelen ons als toekomstige slacht offers in een Amerikaanse gangsterfilm en zijn stomverbaasd als er geen mitrailleursalvo weerklinkt, maar de auto gewoon doorrijdt. Als we Sandy Row verlaten, besluiten we om toch maar een paar pond aan een taxi te besteden in plaats van als een kip zonder kop de Oasis Bar te zoeken. Gelukkig weet de eerste de beste taxichauffeur de pub wel te vinden en staan we vijf minuten later in een wederom grimmige - katholieke - buurt voor de Oasis Bar. Bij binnenkomst worden we wantrouwig door de kroegpopulatie bekeken. Om escalatie te voorko men, lopen we in één keer door naar de bar en tonen de foto aan de barman. Met fronsende wenkbrauwen bekijkt hij de foto, maar dat verandert als hij zichzelf erop herkent. Triomfantelijk loopt hij met de foto door de pub en direct daarna worden wij door de kroeggan- gers met andere ogen bekeken. Voordat we het weten worden er handen geschud en staan de eerste gratis pints bier - er zullen er die avond vele volgen - al voor onze neuzen. De Oasis Bar is een doorsnee pub, met dat verschil dat er boven de haard een prachtige Celtic-schildering is aangebracht. Dat en vlaggen en sjaals aan de muur en het plafond maken er in één keer een gezellige tent van. Na een half uur komt Paddy binnen, de eigenaar van de pub. Paddy is een kleine maar gedrongen Ier met vlammende ogen, die je duidelijk maken dat met hem niet te spotten valt. Hij blijkt degene te zijn die Björn destijds had gevraagd de foto bij de Oasis Bar af te geven en is zeer onder de indruk dat Björn zijn woord heeft gehouden. Wij praten wat met Paddy over Celtic en verbazen hem met onze kennis over 'The Bhoyz'. Het klikt uiteinde lijk zo goed dat hij aanbiedt ons de volgende ochtend een rondleiding te geven door Belfast, wat we in dank aanvaarden. WEST BELFAST De volgende ochtend zijn we op het afgesproken tijdstip in de Oasis Bar. Paddy komt wat later, een Schotse en zoals nu blijkt ook Ierse gewoonte. We stappen in zijn achtpersoons auto, waar ook Paddy's zoontje in zit. Wat dan volgt is de meest indrukwekkende rondrit ooit. Binnen enkele minuten rijden we door een hoofdstraat in West Belfast waar tientallen billboards zijn geposteerd met hierop de afbeel dingen van de tien hongerstakers die twintig jaar geleden zijn gestorven in hun geweldloze protest tegen een door Engeland geannexeerd Noord- lerland. Paddy vertelt dat zij het hele jaar door op grootse wijze worden herdacht. Opvallend zijn de vele rondrijdende pantserwagens van de RUC (Royal Ulster Constabulary, de Britse Noordierse politie). Gewone politiewagens zie je niet, laat staan op straat lopende politieagenten. De verklaring van Paddy hiervoor is simpel: als er in West Belfast een politieagent op straat loopt, wordt hij gewoon door de Irish Republican Army (IRA) doodgeschoten. Paddy rijdt hierna naar het hoofdkantoor van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, waar we uitstappen om een metershoge muurschildering met hierop de eerste overleden en meest bekende hongerstaker Bobby Sands te bekijken. Naast het Sinn Fein hoofdkantoor is een souvenirzaak met Ierse-, katholieke-, Sinn Fein- en IRA-souvenirs. We kopen er een poster met een verzameling van muurschilderingen en 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 25