DAS-tips teleurgesteld. Dit in tegenstelling tot Johans Engelse collega's "4-2- 4" en "Total Football" die als schreeuwerige tabloids ogen. Dat Johan erg dicht aanhangt tegen de echte fanzines blijkt uit de onderwerpen: een artikel over mascottes, een fotoreportage over vreemde kapsels en een artikel over voetbalstrips. Het zijn ideeën die bij DAS al lange tijd op de plank liggen, maar daar door tijdgebrek helaas zijn blijven liggen. Hoogtepunt Het absolute hoogtepunt in Johans jonge leven was het interview met een AZ-supporter die in 1979 tijdens AZ-psv het hek overklom en naakt het veld oprende. Het artikel, getiteld "Het Incident", wordt gecompleteerd met twee foto's. Op de eerste foto klimt de AZ-suppor- ter het hek over met als onderschrift bij de foto: ik raakte vast met mijn scrotum en bloeddeOp de tweede rent hij juichend, met alleen zijn sokken en afgetrapte gympen aan, het veld op. Bijna een kwart eeuw later reageert de AZ-fan met: "je bent langer dood dan dat je leeft, dus waar het kan moet je een scheet achterlatenKom daar bij Voetbal International (VI) maar eens om! Een nieuw hoogtepunt ontdekken we in het laatste nummer. Op de recensiepagina duikt plotseling de naam op van een van onze vaste DAS-columnisten. We zouden liegen als we zeggen dat DAS hier niet een beetje trots op is. Hulde voor EvanZ! Is Van Eunen de volgende? Der Braune Bomber In tegenstelling tot andere media interviewt Johan geen afgestompte voetballers die contractueel verplicht zijn een minimaal aantal interviews te geven. Ook lezen wij gelukkig ook niet de 100.000e zogenaamd opzienbarende analyse van Johan Derksen of de 80.000e voorspelbare column van Canal+ directeur Kees Jansma. Ook de voorbeschouwingen en de wedstrijdanalyses blijven je gelukkig bespaard. Johan schrijft liever een bijzonder verhaal over de Faeroer-eilanden of over voetbal in Vaticaanstad. Geen interview met Batistuta, maar wel met zijn supporters. Geen verhaal over Van Nistelrooy, maar wel een verhaal over Der Braune Bomber, de eerste neger in het duitse elftal. Vrijwel alle artikelen zijn met zichtbare betrokkenheid geschre ven. Alleen van de columnisten zijn we niet altijd even gecharmeerd. Zo kunnen de columns van Alfons Groenendijk en Aad de Mos (bestaat niet!) ons gestolen worden. Onze favoriete columnist is de man die helaas in de verkeerde stad geboren is, Wilffied de Jong. Een klein kritiekpunt op Johan is dezelfde kritiek die DAS ook heeft gekregen: hij is te dik. Je wilt alles lezen, maar hebt daar helaas geen tijd voor als je ook nog DAS, Hard Gras en When Saturday Comes wil lezen. Onze eerdere argwaan met betrek king tot de onafhankelijkheid en journalistieke vrijheid van Johan wordt weggenomen door het verhaal over Spookhuis Ajax in Johan #9. Het zal de redactie veel VOETBAL (III OORLOGSTIJD Johan #9, Spookhuis Ajax moeite gekost hebben de marketing-afdeling te overtuigen van de noodzaak van het kritische verhaal. Zo kunnen we ons voorstellen dat bijvoorbeeld adverteerder ABN-AMRO niet echt stond te juichen toen ze Johan #9 onder ogen kreeg. Als je bedenkt dat Johan voor een groot deel afhankelijk is van adverteerders verdient de redactie een groot compliment. Johan of DAS? We zijn nieuwsgierig wie het langer volhoudt, Johan of DAS. Johan heeft van de uitgever drie jaar de tijd gekregen om een goede marktpositie te veroveren (excuses voor deze afschuwelijke taal) en op eigen benen te staan. De toekomst van Johan is onduidelijk. In septem ber was er plotseling een tv- commercial en verschenen er billboards. Gaat het zo goed met Johan dat ze zich dat zomaar kunnen permitteren of is het een laatste financiële injectie van de uitgever? Wij hopen het eerste, maar vrezen een beetje het verstand van het Nederlandse voetbalvolk. Mocht de uitgever de stekker bij het sympathieke Johan er toch onverhoopt uittrekken, dan hopen we dat Johans redacteuren willen meewerken bij een echt fanzine, dat nooit volwassen hoopt te worden. Een sollicitatiebrief is overbodig. De losse verkoopprijs is fl. 9,95. Aangezien wij dit vrij veel geld vinden voor een tijdschrift geven we je de volgende tips mee. 1Let op de aanbiedingen van Johan. Deze zijn zeer voordelig met kortingen tot 50%. Maar zeg op tijd op, zodat je niet gelijk aan een halfjaarabonnement vastzit. 2. Stel prioriteiten. Zegje abonnement bij VI en de SVA op en abonneer je op Nederlands enige echte voetbalblad. 3. Leen de Johan gewoon bij je minst favoriete sigarenboer. 19

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 19