DAS professioneel Tijdens een van onze redactie vergaderingen hebben we het er weieens lachend over gehad; "We moeten DAS professioneler maken en dan landelijk gaan Vorig jaar verkocht DAS bijna 7.000 exemplaren per keer, terwijl het fanzine slechts rondom de Arena verkrijgbaar was. Hoeveel DASSEN zouden we verkopen als DAS bij de AKO en Bruna zou liggen vroegen we ons af? En "waarom zouden liefhebbers in bijvoorbeeld Friesland en Limburg niet geïnteresseerd zijn in de verhalen van Ajax-supporters? Praktische belemmeringen hebben de uitbreidingsplannen altijd in de ijskast gehouden en ze zullen daar ook wel blijven. lukum» OUtfsE MOETBRl munt»1»" Johan #1, collectorsitem? Commercieel In Engeland zijn de dromen van enkele fanzine-makers wel uitgekomen. Engelands eerste fanzine "When Saturday Comes (WSC)" ligt namelijk al seizoenen lang bij de reguliere boekhandel in de schappen. Het is opgeklommen van obscuur undergroundblad tot spreekbuis van kritische Engelse voetbalsupporters. Het succes van WSC bleef niet onopgemerkt. Inmiddels verschijnen "4-2-4" en "Total Football", twee commer ciële bladen gericht op voetbalsup porters die duidelijk geïnspireerd zijn door het succes van WSC. Wat in Engeland gebeurde, gebeurde ook in Nederland. Het succes van de onafhankelijke fanzines (De Rat, Lunatic News, In the Winning Mood en uiteraard DAS) werd opgepikt door de voormalige Vrij Nederland-journalisten Frans Oosterwijk en Jaap Visser en bij een commerciële uitgever ten gelde gemaakt. Dat resulteerde vorig jaar in het voetbalmaandblad "Johan", dat direct de prijs "Lancering van het jaar" in de wacht sleepte. Johan heeft inmiddels zijn eerste verjaar dag achter de rug. Tema Uitgevers Johan wordt geëxploiteerd door Tema Uitgevers, dat ook uitgever is van het Ajax-magazine, waardoor wij altijd enigszins bevooroordeeld tegenover Johan stonden. Als we Johan #9 openslaan wordt onze argwaan bevestigd, want het eerste wat we zien is een advertentie van de Ajax Credit Card. Als we verder bladeren, blijken we veel adverten ties ook al eerder in het Ajax- magazine gezien te hebben. Op de website van Tema Uitgevers lezen we dat Johan een onafhankelijk voetbaltijdschrift is. Hier moeten we smakelijk om lachen, want van de 164 pagina's bestaan er 42 uit reclame, dat is maar liefst 25%! We vermoeden dat Johan zelfs volledig afhankelijk is van de advertentie inkomsten. Echt onafhankelijk kun je jezelf dan niet noemen. Als onze lachbui over de onafhankelijke Johan met Ajax-advertenties voorbij is, slaat even later de schrik ons om het hart. De doelstelling van Johan blijkt namelijk een maandelijkse oplage van 15.000- 20.000 te halen. Dat is schandalig laag! Ondanks de vele reclame in het blad is Johan namelijk, met onneembare voorsprong, Nederlands beste voetbalblad en verdient ze een oplage die de oplage van alle overige voetbalbla den tezamen doet verbleken. De lage oplage geeft helaas keihard aan hoe weinig liefhebbers Nederland telt. De stadions worden dit seizoen drukker bevolkt dan ooit, maar we vragen ons steeds harder af met wat voor volk. Waarschijnlijk geen Johan-volk, want dan zou het een stuk gezelli ger zijn. Johan Tijd voor Johan zelf. Waar in Nederland geen straten of stadions naar levende personen worden vernoemd, is dat bij een tijdschrift gelukkig geen bezwaar. "Johan" is een naam waar de DAS-redactie strontjaloers op is. De vormgeving van Johan is zoals hij wezen moet; sober met af en toe een mooie illustratie. De laatste donderdag van de maand kijken we altijd vol verwachting uit naar hoe de cover er deze keer weer uit zal zien en gelukkig worden we bijna nooit 18

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 18