De twaalfde vaste nummer 14 Deel 1DE KEEPER Sjt~4T Zondag 26 augustus 2001de warmste dag van het jaar. De dag dat Ajax de ommekeer in de prestatiecurve inzette door in rotterdam feijenoord te verslaan. De dag dat Shota Arveladze in de kuip z'n laatste wedstrijd speelde voor Ajax. De dag dat het shirt met nummer 14 voor het laatst dit seizoen gedragen is. Sinds het vertrek van Cruijff midden jaren '70 zijn er 11 vaste nummers 14 bij Ajax geweest. Om het huidige gapende gat tussen nummer 13 en 15 op te vullen open ik bij deze de zoektocht naar de ideale nieuwe, twaalfde nummer 14. Na alle tot op heden tevergeefse inspanningen die ik de afgelopen seizoenen heb gedaan om het shirt met nummer 14 heilig te laten verklaren, maakt het bestuur het dit seizoen wel erg bond. Het gesol met het Heilige nummer 14 kent kennelijk geen grenzen. In plaats van de desbetreffende speler te koesteren door te beseffen welke meerwaarde het nummer heeft in het veld, is deze voetbalier, na een periode waarin hij ronduit gênant is behandeld, inmiddels door de achterdeur verdwenen. Verkocht aan Glasgow Rangers. Wat een drama. Iedere normale club met ook maar een klein beetje gevoel voor traditie had het niet zover laten komen, maar goed, bij Ajax wordt het gevoel voor traditie nog immer vertolkt door het niveau van de beurskoers. Afijn, in de wetenschap dat het nummer 14 bij Ajax kennelijk nimmer een Heilige status zal verkrijgen, gooi ik het dit seizoen over een andere boeg. Het shirt met nummer 14 moet weer gedragen gaan worden door een speler met grote kwaliteiten. Een speler waarvan je weet dat als die speelt, er hoe dan ook drie punten worden gepakt. Een speler die het waard is om met 14 om de schouders de kleuren van Ajax te verdedigen. Ais we de geschiedenis van het Shirt met nummer 14 sinds het vertrek van Cruijff bekijken, zien we een lijst met afwisselend namen van topspelers en reserves. Een vaste lijn is er in ieder geval niet in te ontdekken. Zo hebben we tot op heden de volgende 11 spelers in Het shirt aan het werk kunnen zien: Jan Mulder, Henk van Santen, Karei Bonsink, Piet Hamberg, Frank Arnesen, Tscheu La Ling, Frank Rijkaard, Martijn Reuser, Dani, Brutil Hosé en Shota Arveladze. Dat dit in een periode van zo'n 25 jaar slechts 11 namen heeft opgeleverd, komt doordat er tussen Frank Rijkaard en Martijn Reuser 15 jaar niet met een vaste nummer 14 is gespeeld. Het wordt nu dus de hoogste tijd om

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 14