Uit gesprekken met medewerkers van de Arena, supporters, Ajax en de media is duidelijk geworden dat Ajax geen beleid voert dat er op gericht is om journalisten bij rellen weg te houden. Veiligheid staat voorop en de maatrege len die in het nieuwe stadion genomen zijn, zijn bedoeld om eventuele rellen plaatselijk te houden en zo de veiligheid van de andere supporters te waarborgen. Een prettige bijkom stigheid is inderdaad dat sommige rellen nu verborgen blijven voor de media. De afname en de verandering in de berichtge ving komt vooral uit de supporters en media zelf. Supporters pikken de stereotypering niet meer en weigeren mee te werken aan documentaires, aangezien ze vaak teleurgesteld zijn door journa listen die geen oog hadden voor hun kant van het verhaal en alleen op zoek waren naar bewijzen om hun vooroordeel te bevestigen. Ook worden video-opnames vaak door de politie in beslag genomen als bewijsmateriaal en dat wordt de journalisten niet in dank afgenomen. Journalisten worden dus geweerd door de harde kern supporters. De media zijn minder op zoek naar rellen dan vroeger. Zo werd over de ongeregeldheden bij Ajax - Vitesse en eerder bij feyenoord - Ajax (10 december 2000) nauwelijks verslag gedaan. Daarentegen zijn de media wel geïnteresseerd in ludieke acties, zoals de koeien op het Arena- veld. De onderzoekers concluderen dat dit soort geweldloze acties dan ook beter is om aandacht te krijgen. Weer hardere maatregelen tegen fans (1) Het komende seizoen zijn opnieuw hardere maatregelen van kracht. Wie de algemene voorwaarden van de KNVB overtreedt, en hier is erg weinig voor nodig, kan direct een boete van de bond van 1000 gulden tegemoet zien. Wie bijvoorbeeld met een kaartje voor vak 125 wordt betrapt in vak 128 van de Arena kan zijn Ajax- spaarvarken omkeren. Weer hardere maatregelen tegen fans (2) In de categorie stadionverboden heeft de KNVB haar intrede gedaan in het Euro-tijdperk. Supporters die een stadionverbod van minimaal zes maanden krijgen opgelegd, ontvangen daarbovenop voortaan een "bonusboete" van 450 Euro. Ook het ontduiken van een stadion verbod gaat meer geld kosten. Voor een eerste overtreding 900 Euro, de tweede maal 1500 Euro en voor de hardnekkige supporters die drie of meer keren in het stadion worden gesignal eerd staat de kassa op 2000 Euro. Alleen de skybox-hooligans kunnen zich nog permitteren om een stadionverbod te negeren. Genoemde boetes staan natuurlijk in geen verhouding tot hetgeen in het maatschappelijke verkeer gangbaar is. Hoe hard moet je bijvoor beeld wel niet hebben gereden en hoeveel levens moeten daarbij in gevaar zijn gebracht om 2000 Euro boete te krijgen? Het is nog maar de vraag of het boetestelsel van de KNVB voldoende juridische basis heeft. Het wachten is dan ook op het eerste 'slachtoffer' dat hierover een rechterlijke uitspraak zal vragen. Ook de overige richtlijnen die de KNVB hanteert, zijn discutabel en krijgen meer en meer draconi sche trekjes. Nog steeds kan een supporter die "het aanzien van het voetbal schaadt" rekenen op een stadionverbod van 24 maanden. Deze regel is natuurlijk niet van toepassing op gearres teerde bestuursleden die van financieel geknoei worden verdacht. Wie probeert te glippen in het stadion, een tamelijk onschuldige bezigheid, wordt tegen woordig niet meer vermanend teruggestuurd door een suppoost, maar komt in de KNVB- fabriek van de stadionverboden terecht en staat zes maanden buitenspel. Weer hardere maatregelen tegen fans (3) De gemeente Nijmegen bijt dit seizoen de spits af met een zogenaamd omgevingsverbod voor NEC-supporters die een stadionverbod opgelegd hebben gekregen. Dit hebben gemeente, politie en justitie onlangs met elkaar afgesproken. Fans met een stadionverbod wordt het verboden om zich tijdens wedstrijden van hun club binnen een bepaalde straal rondom het voetbalstadion te begeven. Hiermee zou wangedrag buiten het stadion voorkomen moeten worden. De suppor ter wordt hiermee als een stalker behandeld, zij het dat aan het omgevingsverbod van een stalker tenminste nog een rechterlijke uitspraak ten grondslag ligt. Het omgevingsverbod ontbeert elke juridische toetsing en wellicht ook grondslag. Ook hier is het wachten op de eerste rechtszaak van een NEC-supporter. Zal de volgende stap zijn dat supporters verplicht worden langs operatieve weg een GPS te laten inbouwen, die bij overtreding van het omgeving sverbod vanuit de commandoruimte van het stadion tot ontploffing gebracht kan worden? 5

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 5