vertalen, maar alle supporters zijn natuurlijk vrij in hun mening. Ik kan natuurlijk nooit voor andere supporters bepalen wat ze denken. Maar als je vijftien jaar meeloopt ken je de gevoelens wel veel beter dan de medewerkers van Ajax. Het is een hele tijd zo geweest dat er vanuit beide kanten (Ajax en supporters, red.) werd gewezen. Je kunt wel blijven wijzen, maar als je je niet verdiept in elkaar, dan blijft het ook altijd bij wijzen alleen. Luisteren Doordat Ajax mij in dienst heeft genomen is er in ieder geval een opening is gecreëerd om te luisteren naar de supporters. Ik heb niet het gevoel niet serieus genomen te worden. Ik merk bij bepaalde mensen in de club, zeker niet allemaal, dat er begrip komt. Die mensen hebben veel geoordeeld op basis van verhalen van andere mensen die ook niet weten hoe het zit. Het afgelopen jaar heb ik gemerkt dat er heel veel wordt geluisterd naar bijvoorbeeld politie en gemeente, maar niet naar de supporters zelf. Het is helemaal niet erg dat er geluisterd wordt naar de politie, maar een verhaal heeft altijd twee kanten. Ik ga er vanuit dat Ajax fantastisch met de gemeente en politie moet kunnen samenwer ken, maar dat mag nooit ten koste gaan van je achterban. Als deze instanties regels hanteren waardoor supporters worden benadeeld, dan vind ik dat je daar als club tegen moet ageren. Als Ajax zegt vertrouwen te hebben in de suppor ters, dan moet je dat ook laten blijken door voor ze op te komen. Ik hoop dat met de komst van Arie van Eijden, van wie ik denk dat hij de supporters goed genoeg kent om te weten wat ze willen, dingen zullen veranderen. Maar dat moet men dan ook wel willen en daar moet de hele directie achter staan. Alles wat supporters aandragen moet bespreek baar zijn, de meest onmogelijke en rare dingen. Maar Ajax moet die input wel krijgen van de supporters. Aan de andere kant houden suppor ters er wel van om veel te schreeuwen en weinig te doen. Met alle activiteiten of acties hebben we ervaren hoeveel moeite je moet doen om supporters op één lijn te krijgen. Dat werkt natuurlijk op een gegeven moment tegen je. Supporters moeten begrijpen dat als je iets wilt bereiken, je een blok moet vormen. En dat hoeft natuurlijk niet meteen een actiegroep te zijn, maar wel een serieuze groep die met serieuze eisen komt. Herkenbaarheid Persoonlijk vind ik de actie voor de terugkeer van Sjaak Wolffs een nobele zaak, maar als voetbalsupporter vind ik dat er veel belangrijker zaken zijn waar we ons druk over zouden moeten maken. Het commerciële gehalte van een voetbalclub als Ajax vind ik te hoog. We moeten weer terug naar de basis. Het product dat die voetbalclub levert is voetbal en daar moet je 100% tevreden over zijn en dan pas moet je je op andere dingen gaan storten. Er gebeurt bij Ajax momenteel veel buiten het voetbal om waarvan ik denk: het is allemaal leuk en aardig, maar het is belangrijker dat we het voetbal op de rails hebben en de mensen die er naar kijken redelijk tevreden zijn. Je kunt natuurlijk niet ieder jaar kampioen worden of de Champions League winnen, maar als de supporters zich herkennen in het voetbal en zich ermee kunnen identifice ren, dan heb je al éen goede basis gelegd om met elkaar te bereiken. Maar zolang dat er niet is, is het heel moeilijk om supportersbeleid te voeren. Alles staat of valt bij mooi voetbal maar je supporters blijven je broodwinning. Wij eisen flamboyante spelers die rare dingen doen, geen Russisch radarvoetbal. Als dat er is, dan is er herkenbaarheid. De supporter identifi ceert zich daarmee en is automatisch al positie ver. Supporters komen bij Ajax, omdat Ajax een bepaald iets heeft. Zeker de supporters van mijn leeftijd en de ouderen hebben gekozen voor dat mooie Ajax, de bluf, de arrogantie. Positieve arrogantie, niet negatief. Je mag dus zeggen dat je heel erg goed bent. Dat is weggevallen en als we kunnen bereiken dat zowel Ajax als de supporters met elkaar achter de club staan dan is dat in het belang van iedereen. Ik denk dat er door supporters een hele tijd 'we willen dit en we willen dat' is geroepen, maar niemand is erin gestapt. Schreeuwen langs de zijlijn kan goed zijn, maar bereikt niet altijd zijn doel. Ik hoor geluiden dat ik er voor eigen belang zit en ik kan het me wel voorstellen dat sommige mensen dat denken. Maar ik vind datje conclu sies moet trekken op basis van feiten. Ik wil dingen veranderen en ben ook de eerste die zal zeggen als dat niet gaat. Als er bij Ajax bepaalde dingen niet veranderen, dan ben ik de eerste die zegt: 'jongens, het is fantastisch maar ik wordt weer alleen supporter.'" 41

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 41