Vnfithal gptn hptrlrijf? Sinds de beursgang is Ajax een NV, oftewel een bedrijf, geworden. Ook de andere eredivisieclubs hebben zich die status aangemeten, door tezamen de NV Eredivisie te vormen. Termen als "bedrijfsvoering" en "klantgericht werken" behoren dan ook, tot ergernis van vele voetbal supporters, tot de tegenwoordige standaard voetbaltaal van de clubbobo's. Maar kunnen de eredivisieclubs zich wel meten met het bedrijfsleven? Lees onderstaand, waar gebeurd, verhaal maar eens en maak voor jezelf dan gelijk maar de vergelijking met een bezoek aan een willekeurige voetbalwedstrijd. Of aan een niet willekeurige voetbalwed strijd, zoals de meest recente feyenoord-Ajax (wat, los van de door de supporters zelf gemaakte sfeer en de overwin ning, weer eens een mensonterend drama was). Willy Potter, een 52-jarige Celtic-suppor ter, is in Nederland om Ajax-Celtic te bezoeken. Willy is sales-manager bij een Schots bedrijf dat handelt in bedrijfsinstalla- ties en internationale contacten heeft. Eén van die internationale contacten is het Haarlemse bedrijf ABI, dat gespecialiseerd is in het fabrice ren van machine- en installatie-onderdelen. Omdat Willy een goed telefonisch contact onderhoudt met een medewerker van ABI en hij nu toch in de buurt van dit bedrijf is, lijkt het hem wel leuk om deze man eens op te zoeken. Zo gezegd, zo gedaan, en op de donderdag na de wedstrijd om 12.30 uur rijdt hij samen met zijn Nederlandse maatje Rob het parkeerterrein van ABI op. Zonder hiervoor te hoeven betalen, kan de auto op een afstand van ongeveer tien meter lopen van de ingang worden geparkeerd. Zonder hekken tegen te komen of brede WWS'ers te moeten omzeilen, lopen ze zomaar het bedrijf binnen, Willy uiteraard in zijn Celtic-shirt. Een vriendelijk ogende man komt ze tegemoet en vraagt ons naar het doel van de komst. De man waarnaar Willy op zoek is, blijkt niet meer in dienst van het bedrijf te zijn. Willy's teleurstelling ziende, vraagt de vriendelijk ogende man hen enkele tellen te wachten, loopt naar een telefoon, belt kort en komt daarna direct terug met de mededeling dat de heer Strijbos, verkoopleider aandrijftechniek van ABI, wel even een rondlei ding in het bedrijfsgebouw zal geven. En dat helemaal ongevraagd! Wim Strijbos blijkt een zeer gastvrij ingesteld persoon te zijn. Hij is 57? jaar oud en al zijn hele werkzame leven in dienst bij ABI, waarover hij met veel liefde verhaalt. Wat hem betreft gaat hij na zijn 65e gewoon nog een aantal jaren door met werken. Het is duidelijk: hier staat een man wiens werk zijn hobby is, die loyaal is aan zijn bedrijf en die dan ook door hetzelfde bedrijf op handen wordt gedragen. Na een uitgebreide en (zelfs voor de a-technische Rob) interessante, geheel in het Engels gesproken, rondleiding, krijgen Willy en Rob in een vergaderzaal wat te drinken aangeboden en komt het voetbal aan de beurt. Wim, geboren in Betondorp en overtuigd Ajax-fan, feliciteert Willy met de overwinning en complimenteert Celtic met het vertoonde spel. Een beetje meewarig zegt hij dat hij hoopt dat Johan Cruijff eens een keer opstaat en Ajax weer terugbrengt naar de Europese top. In Adriaanse heeft hij duidelijk niet zo veel vertrouwen. Ook de Arena kan zijn goedkeuring niet wegdragen, te weinig een voetbalstadion. Ajax had in zijn (Betondorp)ogen nooit De Meer mogen verlaten. Celtic heeft altijd een apart plekje in Wim's hart gehad. Linksback Tommy Gemmill is altijd één van zijn favorieten geweest. Dan is het tijd om afscheid te nemen. Willy en zijn vriend krijgen een reiswekker cadeau; Willy krijgt daarnaast nog een een ordner met folder- en ander materiaal in zijn handen gedrukt. Vlak voordat ze de vergaderzaal verlaten, vraagt Willy of Wim zijn bedrijf wil faxen dat hij het goed maakt. Als Wim dit toezegt, voegt Willy er nog aan toe dat er ook nog bij moet staan dat Celtic het goed heeft gedaan. Buiten aangekomen vraagt Rob aan Willy waarom de volstrekt overbodige zin over Celtic in de fax moest worden toegevoegd. Een grinni kende Willy antwoordt hierop dat de fax door verschillende handen zal gaan en een deel van die handen toebehoren aan Rangers-supporters. Rangers-supporters die de avond daarvoor hun club met 0-0 hebben zien gelijkspelen tegen Fenerbahge en vervolgens Celtic gemakkelijk Ajax hebben zien verslaan. Hij ziet nu al hun gezichten voor zich als zij dit lezen 36

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 36