o o ZUFIAN 0 KI c o WIJ VA Je kunt vandaag de dag de voetbalbladen niet openslaan of het geklaag komt je tegemoet. Ajax zou niet meer de club zijn waarvoor het jonge Nederlandse talent zijn kunsten wil vertonen. Kreten als "te zakelijk" of "te onpersoonlijk" voeren dan vaak de boventoon. Talenten als van bommel, hofland of robben gaan dan ook aan onze neus voorbij en tekenen, voor beide partijen vaak, lucratieve contracten in "het brabantse land", waar het leven veel beter zou zijn. Zakelijk gezien doet de philips sport vereniging dit natuurlijk helemaal niet slecht. Wanneer één van deze spelers verkocht gaat worden, wordt er minimaal veertig miljoen bijgeschreven op de bankrekening van psv. Wanneer u het idee krijgt dat deze ontwikkeling zich slechts voordoet op het moment dat de spelers reeds de prof-status bereikt hebben, dan zit u daar volledig naast. Ook bij de allerjongsten zie je dat onze club zijn, bijna spreekwoordelijke, aantrekkingskracht aan het verliezen is. Hoe valt het anders te verklaren dat na een lange tijd van hegemonie Ajax in twee finales van het landelijk kampioenschap door Vitesse werd afgetroefd. Dit werd heel lang voor onmogelijk gehouden, maar de realiteit van vandaag de dag is dat ook de Ajax-jeugd niet meer onaantastbaar is. Zorgelijke ontwikkelingen dus, waarop niemand een passend antwoord schijnt te hebben. Ajax is een aantal jaren geleden een weg ingeslagen waarop diezelfde weg zorgvuldig verborgen wordt gehouden. Toen ik een aantal maanden geleden de film "Daar hoorden zij engelen zingen" had bekeken bekroop mij bij een groot aantal scènes een gevoel van walging. Niet vanwege de gênante wijze waarop jonge Afrikaanse voetballers op hun leeftijd gekeurd werden. Hoe moet je het anders doen in een land zonder behoorlijke registratie, waar elke jongen zegt "vorige week" in die groep te zijn aangeland waarin je juist nu wilt scouten? Wat mij het meest tegen de borst stuitte was de manier waarop Ajax met jongetjes tussen de acht en tien jaar omgaat. Een pedagogische barbaar, die we hierna "trainer" zullen noemen, vond het klaarblijkelijk nodig een viertal voetballertjes in het bijzijn van het gehele elftal volledig af te zeiken. Het mooie toernooi in Barcelona zou aan de neus van deze, toch al reeds afgeschreven, jongetjes voorbij gaan. Dat de smakeloze opmerkingen van deze "trainer" de waterlanders snel naar boven deden komen, zal niemand verbazen. Erger kun je een kind niet vernederen. Toen vorig seizoen vlak voor de thuiswedstrijd tegen feyenoord melding werd gemaakt dat een elftal van E-junioren een prestigieus toernooi in, naar ik meen, Firenze gewonnen had, ging een siddering door het stadion. Oude tijden keren weer terug moet eenieder gedacht hebben. Juventus was in de finale met 4-0 weer richting Turijn gestuurd. Toevallig ken ik één van de spelertjes van dit elftal.Hij komt uit een gezin waar ieder dubbeltje meerdere keren omgekeerd dient te worden, waardoor een retourtje Toscane onbereikbaar ver is. Terwijl onder een prikkende Italiaanse voorjaars zon ouders van hun kinderen zaten te genieten, zocht hij tevergeefs naar zijn vader. Dit zijn slechts twee anekdotes, maar er valt ongetwijfeld een dik boek te vullen met dit soort voorvallen. Bijna een eeuw lang is Ajax een warme club van en voor het volk geweest, maar sinds het een beursgenoteerd bedrijf is geworden, is van al dat moois weinig meer over. Net als bij de hoofdsponsor, ABN-AMRO, zijn het slechts de aandeelhouders die tellen en is de koers van de aandelen het enige instrument om het wel en wee binnen de club te meten. 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 29