van Eunen gaat diep door mr. Ed Ad van Eunen}*^ DE ENVELOP VAN CO Zomer 2001 Het is alweer zo'n vijf jaar geleden dat Ajax met briljant vleugelspel het sterkste team in Europa was. De euforie en de daarop volgende leegloop waren voorspelbaar. De wanhopige pogingen snel weer terug te keren naar de Europese top ook. Zo waren er diverse nieuwe starts, een paar vingers aan nieuwe trainers en ontelbare aankopen. Het enige wat in al die jaren redelijk overeind gebleven is, is het typerende systeem; de inschuivende libero, vleugelspitsen en de vierde middenvelder als schaduwspits. Co is een man van ideeën, van nieuwe vondsten. Daarnaast is Co ook extreem in zijn opvattingen en is daarin rechtlijnig en vasthou dend. Vorig seizoen tijdens Ajax-Willem II was de oplettende toeschouwer getuige van de geboorte van een nieuw Ajax-systeem. Na de ontmantelde kerstboom medio jaren '80 achtte Co de tijd nu rijp de voetbalwereld te verbazen met een revolutionair meesterplan. Ajax moest gaan voetballen als een envelop: Vier verdedigers op een lijn, twee middenvelders en daarvoor weer vier aanvallers die naast elkaar op een lijn opereren. Bij balverlies moet de envelop openen en zou er een hechte 4-4-2 formatie moeten ontstaan. Bij balbezit wordt de envelop dichtgeklapt en zodoende ontstaat de beschreven 4-2-4. Past goed in de traditie van de club zullen we maar zeggen. Met dit speltype gaat hij voorbij aan de door hemzelf vormgege ven jeugdopleiding, waar alle teams nog 4-3-3 schijnen te spelen. Dit blijkt overigens ook uit de gedane aankopen, maar dat terzijde. Adriaanse wil geschiedenis gaan schrijven en wil dat blijkbaar op een extremere en nog meer gewaagde wijze doen dan Cruijff en Van Gaal tezamen. Co wil met een team zonder routiniers terug naar de Europese top. En op de lange weg er naar toe gaat hij er vanuit dat zijn babes nu al technisch, fysiek en tactisch superieur zijn aan hun opponenten. Zijn uitspraken na afloop van de thuiswedstrijd tegen Celtic verschillen niet met die van Cruijff of Van Gaal toen die net begonnen waren met het slijpen aan hun systeem. Wat echter wel verontrustend is, is dat ten overstaan van een uitverkocht huis drie centrumspitsen op een ruimte van 5 meter vijfen veertig minuten lang mochten aanmodderen en over elkaar heen mochten struikelen. Hierdoor ontstond een fatale vouw aan de rechterkant van de envelop die niet meer werd gladgestreken. Kreupel haalde het ongecoachte Ajax het einde van de partij. Het blijkt dat nog steeds veel bij Ajax afhangt van de bezetting van de vleugels, welke bij de envelop onmenselijk zwaar belast worden. Hoewel de envelop een uiterst dubieuze spelop vatting is, valt dit nog te verdedigen als individu eel verder alle duels worden gewonnen. Ik ben dan ook zeer benieuwd naar de opbouwende inspeelpass van onze nieuwe snelle oosterse juweel Trabelsi, God beter het, de "man of the match" tegen Celtic. De enige die de komende jaren het niveau aankan is onze eigen topper Rafael van der Vaart. Eigenlijk is de net 18-jarige het niveau van het huidige Ajax al ontgroeid. Ik snap niet dat ze in Madrid zo zitten te slapen, hij had al weg kunnen zijn. Ik knijp m'n billen nog maar even samen dat ie nog een tijdje in Amsterdam blijft. Het zal u duidelijk zijn: ik word met het seizoen hoopvoller over de afloop. Lekker gevoel om het frisse Ajax weer te zien spelen. Ik denk dat we het dit jaar, alles in ogenschouw genomen, aardig doen als we Sparta net achter ons kunnen houden. Thuis af en toe een potje winnen en uit zo nu en dan een gelijk spelletje, ja dan doen we het al erg netjes in het jaar van de envelop. Herfst 2001 Co is een paar maanden op weg met het alleen in zijn ogen briljante 4-2-4 systeem. Het is een koude zaterdagochtend in oktober, er is de avond ervoor thuis gelijk gespeeld tegen Fortuna Sittard. De postbode loopt het erf van huize Adriaanse op. Bij zich heeft hij een verfomfaaide natgeregende envelop. U weet wel, maar dan anders. Het is de envelop met daarin het congé van Co. Gelukkig nog maar een paar maanden te gaan, dan mag Ajax weer gewoon met drie spitsen spelen. Solis sacerdotibus, Ed Ad van Eunen

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 14