Ging het vorige seizoen gepaard met veel supportersonrust rondom de vermaledijde combi, dit seizoen werd de tactiek bewust gewijzigd. Niet meer aansturen op een confron tatie met de gevestigde orde, maar proberen aan de onderhandelingstafel zoveel mogelijk wedstrijden met vrij vervoer eruit te slepen. Bovendien kon eindelijk het advies van de Commissie Stekelenburg om supporters actief te betrekken bij de wedstrijdorganisatie in de praktijk worden gebracht. Vol goede moed en met tomeloze inzet hebben vertegenwoordigers van de OFA (Marianne) en de SVA (Joark) deze moeilijke taak op zich genomen. Ondankbaar werk, want de kritische achterban wil, nee eist, zoveel mogelijk wedstrijden met vrij vervoer. Aan het einde van de competitie kan een teleur stellende balans worden opgemaakt. Ten opzichte van het vorig seizoen is slechts anderhalve combi minder opgelegd. In Tilburg besluit men de Ajacieden het voordeel van de twijfel te geven. Een vertrouwen dat gezien de perfect verlopen avond niet wordt beschaamd. Groningen aarzelt en legt een halve combi op in de vorm van een parkeerwissel met opstap plaats Haren. Achteraf gezien een belabberde, niet voor herhaling vatbare constructie. Bovendien ervaren supporters het toch als een hele combi. Met negen of eigenlijk tien opgelegde combi's zijn we nog ver verwijderend van het "ideale" plaatje van maximaal vier combi's (feyenoord, psv, FC Utrecht en FC Twente). Supporters kunnen onmogelijk tevreden zijn met de gang van zaken. Integendeel zelfs, want met de degradatie van RBC (geen combi) en promotie van FC Den Bosch (waarschijnlijk wel een combi) wordt de situatie er niet rooskleuriger op. Het beeld bij de andere clubs wijkt niet veel af van de situatie bij Ajax. Het gemor in den lande begint langzaam maar zeker weer toe te nemen. De landelijke supportersbond, de SOVS, houdt zich intussen muisstil en heeft kennelijk andere zorgen aan het hoofd. Opnieuw lijkt een situatie te ontstaan waarin de ongeorganiseerde supporters het voortouw moeten nemen en daarmee de kastanjes uit het vuur moeten halen. De eerste informele bijeenkomsten om de strategie voor het volgende seizoen te bepalen zullen dan ook niet lang op zich laten wachten. Ondanks een actieloos seizoen viel enkele weken geleden rondom de wedstrijd NEC - Ajax een interessante ontwikkeling waar te nemen. Een groep Ajacieden kondigde op voorhand aan buiten de combi en deels zonder kaarten vanaf Arnhem naar Nijmegen te zullen reizen. Verrassend genoeg was een bezoek aan de wedstrijd niet eens het hoofddoel. Een gezellige dag met een groep Ajacieden ergens in de kroeg is tegenwoordig al voldoende. Als de toegang tot Nijmegen onmogelijk is, dan toch een andere stad? Aldus geschiedde en ongeveer 120 Ajacieden hebben, gekluisterd aan de beeldbuis in een Arnhemse kroeg, naar eigen zeggen een geweldige middag beleefd. De Arnhemse politie dacht hier ongetwijfeld anders over. Zij voelden zich genoodzaakt het korps in verhoogde staat van paraatheid te brengen en voor de zekerheid zelfs ME in te zetten. Uiteraard gebeurde er niets, maar de vreedzame "actie" toont wel aan dat het opleggen van een combi tot buitensporige politie-inzet en kosten kan leiden. Dit staat haaks op het beleid om juist minder politie in te willen zetten. Als supporters van verschillende clubs besluiten dat dit de manier is om de absurditeit van de combi aan te tonen, dan kunnen de verschillende korpsen in Nederland hun borst nog nat maken. Doet Rombouts in Den Bosch weer moeilijk, dan wordt Breda het reisdoel. Onterechte combi naar Arnhem? Hup, de auto in, om in Nijmegen op een terras te gaan zitten. Combi's worden regelmatig opgelegd als veilig heidsmaatregel om de eigen aanhang weg te houden bij de bezoekers. Het tegenovergestelde kan inmiddels ook met grote stelligheid worden beweerd. Dankzij de combi kunnen de thuissup- porters zich ongestoord organiseren. Zij wanen zich veilig achter een cordon ME'ers en lijken, zogenaamd bloeddorstig, hun kans af te wachten om supporters van de grote clubs een lesje te leren in de eigen stad. De geschiedenis leert dat, vöör het tijdperk van de combi, geen enkele supportersgroep buiten de grote clubs, het ook maar in zijn hoofd zou halen om bijvoor beeld de F-Side aan te willen pakken. Supporters uit Arnhem, Breda, Nijmegen en Alkmaar om maar eens wat combi-steden te noemen, wisten precies hoe de verhoudingen lagen en kenden hun plaats. De grote groep Ajacieden die hier op bezoek ging, kon alleen al op basis van massale aanwezigheid zichzelf beschermen. Stof tot nadenken voor het volgend seizoen? de ajax ster nr. 36 www.deajaxster.nl 5

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 5