I love you, The national Football Museum: Museum: yeah, yeah Op 21 juni zal in Preston het Engelse voetbalmuseum officieel worden geopend dat naar schatting jaarlijks 100.000 voetballiefhebbers zal gaan trekken. Enige tijd geleden is in alle stilte het museum al geopend. Van buiten oogt het betonnen gebouw steriel en koud, maar schijn bedriegt. De bezoeker krijgt hier op bijzondere wijze de geschiedenis van het Engelse voetbal voorgeschoteld. De Pakistaanse taxichauffeur heeft er in ieder geval nog nooit van gehoord. Pas na minuten lang ruzieachtig onverstaanbaar gebrabbel met de centrale wordt koers gezet naar het nationale voetbalmuseum (FM) dat gehuisvest blijkt te zijn in het Deepdale stadion, de thuishaven van Preston North End FC. Een niet zo voor de hand liggende plaats totdat duidelijk wordt dat de wortels van het Engelse voetbal in de Midlands liggen. Aan het einde van de 19e eeuw nemen acht clubs uit de Midlands en acht uit het Noorden het initiatief om Engelse voetbal op professionele wijze om te vormen. Een wilde voetbalbond zonder enige Londense inbreng is een feit. Marketingmanager Mark Bushell geeft aan dat de locatie bewust is gekozen als hommage aan de club die aan de basis heeft gestaan van het moderne Engelse voetbal. Preston won in het eerste jaar van de opgerichte FA zowel het kampioenschap als de beker. Ruim honderd jaar later kunnen niet veel Engelse clubs bogen op een "double" in de prijzenkast. Bovendien is Preston de club die het langst onafgebroken in hetzelfde stadion speelt. Gevoel voor traditie is de Engelsen niet vreemd en de keus voor Deepdale is dan ook logisch. Het museum bestaat uit drie aparte delen. De onderste en belangrijkste verdieping, 'the first half', geeft per decennium een overzicht van de voetbalgeschiedenis. Foto's van belangrijke gebeurtenissen in de wereldgeschiedenis geven de context van het bijbehorende voetbaltijdperk weer. Het op de eerste etage gelegen gedeelte is bestemd voor tijdelijke exposities, momenteel is de beurt aan Wembley. De meest uiteenlopende voetbalrelikwieën liggen in de vitrines. Je kunt het zo gek niet verzinnen of er is wel ergens een plek voor ingeruimd. Toch is nog maar een klein deel tentoongesteld. De totale collectie omvat maar liefst 20.000 verschillende voorwerpen, terwijl er 'slechts' plaats is voor 1000. De kracht van het museum schuilt in de afwisselende wijze waarop de rafe/ bezoeker kennis kan nemen van de voetbalhistorie. Naast natuurlijk de uitgestalde voorwer pen, kan gekeken worden naar korte videofragmenten van historische voetbalgebeurtenis sen, geluisterd worden naar oude ruisende radiofragmen ten of kan het voetbal daadwerkelijk worden meegemaakt met interactieve games. Nostalgie Ook voor de supporters, die onlosmakelijk met het voetbal zijn verbonden, is plaats ingeruimd. De meest indrukwekkende beelden zijn die van de Kop in 1964, voorafgaand aan de wedstrijd Liverpool - Arsenal. Het is de periode dat de supporters voor het eerst met gezangen hun club gaan aanmoedigen. De popmuziek uit die dagen vormt hierbij een belangrijke inspiratie- 52 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 36

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 52