Interlandvoetbal Andorra Deel 6 (slot): Voetbal in de marge - belicht door Mr. Ed Ad van Eunen "De pikorde van Oranje" In deze DAS-serie wordt een aantal clubs belicht die om de één of andere reden altijd in de schaduw zijn blijven staan van andere verenigingen. In deel 6 staat één van de meest ultieme dwergstaatjes van het Europese interlandvoetbal centraal: Andorra. Ingeklemd tussen Frankrijk en Spanje speelt dit land al sinds mensenheugenis geen enkele rol van betekenis in het interlandvoetbal. Zelfs de meest iele tegenstanders als Luxemburg, Estland of Cyprus blijken vaak nog een flinke maat te groot. Het relaas van een onbeduidend kwalificatie potje op weg naar het WK van 2002. In navolging van het amateurvoetbal, de kelder van het betaalde voetbal en het marginale clubvoetbal even over de grens kon het niet uitblijven: interlandvoetbal in de marge. Gelukkig speelt Oranje tegen genoeg nietszeg gende tegenstanders. Het was derhalve niet moeilijk om een op voorhand volkomen oninte ressante partij uit te kiezen om deze rubriek voor dit seizoen mee af te sluiten. Tsja, Andorra. Zelden er zo tegen opgezien om een wedstrijd te gaan bezoeken. Je kan je instellen op een avondje voetbal van het niveau "volkomen ruk", maar als dat dan ook nog blijkt uit te komen is er toch nog een raar onbevredigend gevoel. Om het nog iets van de status van een interland mee te geven is besloten dat Nederland niet in Andorra zelf tegen deze ploeg hoeft aan te treden, maar dat de wedstrijd wordt gespeeld in het mini-stadion naast Camp Nou. Op zich jammer, want veel marginaler dan het 1.414 plaatsen tellende stadionnetje van Andorra zijn ze er niet. Verder is de palmares van Andorra even duidelijk als triest. Sinds de toetreding tot de UEFA in 1996 werden alle potjes verloren. Bijna was er vorig jaar de stunt van een gelijk spel thuis tegen Cyprus, maar ook die partij ging in blessuretijd gelukkig met 2-3 verloren. Alles ademt de dag voorafgaand aan de wedstrijd het marge-gevoel. Wie toevallig bereid is om bijtijds z'n nest uit te komen kan aan de deur van een van de grote sportkranten van Barcelona een bijna onbeperkte hoeveelheid vrijkaartjes bemachtigen. Werkelijk alles wordt eraan gedaan om het toch al niet overdreven grote stadionnetje nog een beetje vol te krijgen. Alleen de echte Oranje-sukkels hebben zich natuurlijk alweer voor een flink bedrag door de KNVB in de voorverkoop laten naaien. Op bijna elke hoek van de straat kun je de kaarten zo uit de muur halen. Kaartje pinnen dus, maar echt noodzakelijk is dat niet want een beetje glipper komt hier echt wel binnen. Alle moeite en energie blijken 'paarlen voor de zwijnen'. Uiteindelijk is het stadionnetje met 1.000 toeschouwers amper gevuld. Gelukkig zijn de supportersgroepen bij deze risicowedstrijd netjes gescheiden. Achter het ene hok hoor je met veel pijn en moeite wat kinderstemmetjes piepen, waarschijnlijk rechtstreeks afkomstig uit de enige crèche die Andorra rijk is en achter het andere hok staan de Oranje-dwazen te lallen. Dit gaat weer zo debiel gênant dat je je weer eens schaamt dat je Nederlander bent. Met name die uit een MKZ-gebied komende Indiaan 48 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 36

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 48