geweld zal ervoor zorgen dat hij keer op keer in de cel belandt. Dat wil hij ten allen tijde voorko men. Hij gaat werken op de boerderij van zijn vader en zet zijn avonturen op papier. Jay reist door Europa en heeft overal baantjes. In 1989 is hij de trotse eigenaar van de Paradise Lost Bar op Tenerife. Uit het voorwoord in deze laatste herdruk uit 1998 blijkt dat hij tegenwoordig een hotel heeft en vader is van drie kinderen. De 'Casual days' zijn verleden tijd, al heeft Jay allerminst spijt. Het was één groot hoogtepunt. Boek: Dynamo Kiev van Andy Dougan (Uitgeverij Balans, Amsterdam, ISBN-nummer 90-5018-455-3, 195 blz., prijs ƒ34,50). Wie aan Dynamo Kiev denkt, denkt meteen aan Valeri Lobanovski, de man die nooit lacht. Russen zijn over algemeen al geen lachebekjes en wie naar de geschiedenis van het land kijkt zal het een met het ander in verband brengen. De bevolking zucht al jaren onder het juk van de paranoïde en wrede dictator Stalin als hitler in 1941 begint aan operatie barbarossa, het veroveren van de Sovjet-Unie. Onder Stalin was iedere burger een potentiële tegenstander van het communistisch systeem en was niemand veilig voor de geheime dienst en verraad door medeburgers (Stalin maakte naar schatting 30 mln. slachtoffers, meer dan in de hele Tweede Wereldoorlog). hitler is er op uit alle Slavische volken (Russen, Roemenen, Bulgaren, etc.), die hij ziet als untermenschen, uit te roeien en laat zijn manschappen op beestachtige wijze huishou den. Aanvankelijk hadden de Oekraïners (Kiev is de hoofdstad van de Oekraïne) nog gedacht dat ze onder hitler misschien beter af zouden zijn dan onder Stalin. Dat blijkt niet zo te zijn. De Joodse bevolking wordt direct na de verovering van Kiev afgevoerd naar Babi Jar, een ravijn even buiten de stad. Daar worden alle bijna 34.000 Joden geëxecuteerd. Voormalige leden van de Communistische Partij ondergaan hetzelfde lot. Op verzetsdaden volgen keiharde represaille maatregelen tegen de bevolking van Kiev. Wie niet direct wordt neergeschoten, wordt naar het werkkamp Sirets gestuurd, wat op hetzelfde neerkomt. Van de oorspronkelijke 400.000 inwoners van Kiev overleven niet meer dan 80.000 de oorlog, mede als gevolg van de strenge winters en hongersnood. Daarnaast worden 2,2 miljoen Oekraïners naar duitsland gedeporteerd om in fabrieken te werken. Ook van hen keren er maar weinig terug. Tegen deze achtergrond speelt het verhaal van FC Start. Dankzij een succesvolle lobby van een paar collaborateurs mag er van de duitsers weer gevoetbald worden. De competitie heeft niet veel om het lijf. Het zijn vooral duits getinte teams die deelnemen, uitgezonderd Roech en FC Start. FC Start bestaat uit voormalige spelers van Dynamo Kiev en Lokomotiv, die na het begin van de oorlog hadden opgehouden te bestaan. Ondanks de ontberingen van de oorlog, ze zijn allemaal zware arbeiders in een broodfabriek, zijn hun talenten niet verloren gegaan. Bovendien is het voetbal een erezaak: 'We hebben geen wapens, maar we kunnen vechten door te winnen op het voetbalveld.' Het kleine Zenit-stadion zit iedere wedstrijd bomvol en FC Start wint wedstrijd na wedstrijd. Voor zover ze dat al niet waren, worden de spelers nu echte volkshelden. Dankzij het voetbal houdt de bevolking ondanks alles de moed erin. Deze ontwikkeling is de duitsers een doorn in het oog. Men wil de bewoners op sportieve wijze laten voelen dat met hen niet te spotten valt en er wordt een gelegenheidsteam van SS-ers, samengesteld, Flakelf. Ze komen bedrogen uit, FC Start wint op zijn sloffen met 5-1. De duitsers kondigen direct hun revanche aan. In een uiterst intimiderende sfeer weet FC Start opnieuw te winnen (5-3), ondanks dat iedereen zich afvraagt of dat wel zo verstandig is. Enkele dagen na de wedstrijd worden de spelers opgepakt en naar Sirets gebracht. De omstan digheden waarin ze terechtkomen tarten elke beschrijving. Als het Russische leger terrein begint terug te winnen, besluiten de duitsers in Sirets één op de drie gevangenen te fusilleren. Waarschijnlijk niet geheel toevallig zitten daar ook de vier populairste spelers van FC Start tussen. Na de oorlog zou het nog tien jaar duren voor Dynamo Kiev weer enige rol van betekenis kon spelen in de competitie. In de jaren '70 en '80 werkte de club zich op tot de top van Europa. Een enorm monument in het stadion van de club herinnert aan de gebeurtenissen tijdens de oorlog. Het boek vertelt een van de meest indrukwekkende voetbalverhalen ooit. de ajax ster nr. 36 www.deajaxster.nl 45

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 45