P ft m. a OTOOO^anlasüsch: OOO^erg goed; O^^goed; ®ü=matig Opslecht i) F FANSTUFF S**"-" ,WT Boek: Bloody Casuals: Diary of a Football Hooligan Jf"* van Jay Allan (Uitgeverij Famedram, Schotland, ISBN- I nummer 0905489-41-1-1, 142 biz., prijs £4,95). Te koop bij Sports Pages in Londen. Aberdeen is (onder leiding van I Alex Ferguson) de laatste club I die de hegemonie van Celtic en Rangers wist te doorbreken. Op 11 mei 1983 wint het in Göteborg zelfs de EC II finale van Real Madrid. De glorietijd van de voetbalclub Aberdeen valt samen met de opkomst van de I Aberdeen Soccer Casuals (ASC), de eerste groep hooligans die herkenbaar is aan het dragen van merkkleding (in die tijd onder andere Lacoste, Ellesse, Sergio Tacchini en Fila). In de vier jaar dat hij tot de ASC behoorde, groeide Jay Allan uit tot een van de kopstukken. Zijn boek is in feite een afscheid van die periode. In een soort 'Goeie-ouwe-tijd-stijl' zet hij de beste en slechtste herinneringen aan zijn hooligancarrière op een rijtje. Hij vertelt de dingen zoals ze zijn, probeert niets goed te praten, maar vervalt ook niet in stoere verhalen. De anecdotes zijn stuk voor stuk erg herkenbaar en dat maakt het lezen alleen maar leuker. De reis naar Göteborg is daar een mooi voorbeeld van. Er is geen georganiseerd vervoer, supporters moeten zelf maar iets regelen om op de plaats van bestemming te komen. Natuurlijk zijn er al problemen voordat er nog maar een meter gereden is. Op de parkeer plaats staat namelijk maar één luxe dubbeldek ker, terwijl er voor twee betaald was. Er blijft voor Jay en zijn vrienden niets anders over dan plaats te nemen in het daarnaast staande aftandse exemplaar zonder video en verstelbare stoelen. Een vechtpartij wordt ternauwernood voorkomen. Onderweg wordt er met regelmaat een speelau tomaat geleegd en proletarisch gewinkeld. In Hamburg hebben de buschauffeurs een onaangekondigde pauze ingelast, wat leidt tot nachtelijke avonturen op de Reeperbahn. Als de volgende ochtend de bus moet vertrekken zijn er natuurlijk nog een paar supporters zoek, die ook niet komen opdagen en pas veel later weer opduiken. Op de boot van Kiel naar Göteborg worden wat pogingen ondernomen Zweedse schoolmeisjes te versieren, ook een aangenaam tijdverdrijf. Zoals zo vaak is de voorpret leuker dan datgene waar het echt om gaat. De finale wordt weliswaar gewonnen, maar enige kans op nagenieten is er niet. In Göteborg is nauwelijks drank te krijgen en bovendien wordt iedereen direct na de wedstrijd weer afgevoerd. De terugreis is lang en uitputtend zodat er verder weinig meer gebeurt, behoudens een relletje bij het reisbureau. Twee jaar en vele avonturen later richt Jay met enkele anderen de 'Hundred Club' op. Ieder lid betaalt iedere week vijf pond, waarvoor busreizen worden georganiseerd en een uitje aan het eind van het seizoen. De politie heeft hem dan waarschijnlijk al in het oog en het einde van zijn carrière zal niet lang op zich laten wachten. Als ze op 17 augustus 1985 voor een uitwedstrijd op zoek zijn naar de Motherwell Saturday Service worden ze door de politie in de straten van Motherwell ingesloten. De politie verricht 47 arrestaties. Jay wordt door enkelen van hen, die tijdens verhoren onder zware druk zijn gezet, aangewezen als een van de leiders. Het komt hem duur te staan. Hij had gehoopt er met een fikse boete vanaf te komen, maar moet drie maanden brommen (bij goed gedrag gereduceerd tot twee maanden). In het voorwoord vertelt Jay dat er niets anders op zat dan Aberdeen vaarwel te zeggen en een nieuw leven te beginnen. De politie kent hem en de verleiding van :HDfcFN b UAL G 96i 44 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 36

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 44