SPORTSPAGES Sportpages Halverwege de tachtiger jaren besluit John Gausted de sprong in het diepe te wagen om zijn jarenlange droom in werkelijkheid te brengen. Gausted opent in hartje Londen de eerste boekhandel in Engeland die volledig is gespecialiseerd in sportboeken. Erg makkelijk gaat het niet. De bank weigert de zaak te financieren en stelt zich op het standpunt dat als een gespecialiseerde sportboekhandel echt een goed idee zou zijn, iemand anders het wel had gedaan. Desondanks opent Sportspages op vrijdag 6 september 1985 zijn deuren. Het assortiment is beperkt. Door de smalle financiële basis kunnen de schappen, gemaakt van spotgoed koop materiaal, nauwelijks worden gevuld. De eerste week na opening verloopt moeizaam. De eerste dag trekt slechts één betalende klant die bovendien met een boek over yoga weggaat. Niet helemaal het genre boeken dat Gausted op het oog heeft. De dag erop is met een omzet van £76 al wat beter, maar op de maandag stort de verkoop met slechts twee verkochte boeken weer in. Niemand lijkt te zitten wachten op Sportspages. Gausted raakt niet in paniek en blijft hardnekkig geloven in zijn zaak. De media krijgen lucht van de bijzondere boekhandel en omarmen de nieuwkomer. Na een radio interview in het programma Sport on Four staat er op zaterdagochtend voor de opening zelfs een rij mensen te wachten. De zaak begint te lopen en krijgt begin 1986 een nieuwe impuls. Het is de periode waarin de eerste fanzinebla- den ontstaan en de eerste editie van When Saturday Comes (WSC) het daglicht ziet. Sportspages omarmt deze nieuwe, door suppor- ters opgezette, initiatieven en neemt de bladen op in het assortiment. Het mes snijdt hierbij aan twee kanten, want zowel Sportspages als de fanzines hebben een ongeveer dezelfde doelgroep. Henry Winter van The Daily Telegraph vindt het interessant om te zien dat de toenmalige vice- voorzitter van Arsenal in Sportspages de fanzines van zijn club koopt. De fans communi ceren dus eigenlijk via Sportspages met het bestuur van de club! Meer dan vijftien jaar later heeft Gausted het bestaansrecht van zijn gespecialiseerde boekwinkel meer dan aangetoond. Het assorti ment is groter dan ooit (video's, shirts, posters) en bestrijkt het hele sportgebied. Voetbal is natuurlijk nog steeds een belangrijk genre, maar wie iets zoekt over cricket, basketball, rugby of pak-hem-beet polo zal vrijwel altijd slagen. Sportliefhebbers uit heel de wereld weten de Fanzines van elke club uit Engeland (en de DAS!) zaak inmiddels blind te vinden en zullen zelden zonder een aankoop het pand verlaten. Sportspages blijft het oude verbond met de fanzines trouw. Officiële publicaties van de voetbalclubs komen er nog steeds niet in, hiervoor gaan de liefhebbers maar naar de gewone boekhandel. De tientallen verschillende fanzinebladen, inclusief DAS, nemen daarente gen nog steeds vele meters schapruimte in beslag en kunnen via Sportspages hun boodschap aan de wereld kwijt. Sportspages Londen is te vinden op Charing Cross Road 94-96 (twee minuten lopen vanaf metrostation Leicester Square). de ajax ster nr. 36 www.deajaxster.nl 43

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 43