HET C A L C I O I S Het Italiaanse voetbal, het meest toonaangevende sportspektakel in Europa, kraakt in zijn voegen. Het 'Calcio' heeft zich zo volgepropt met geld en wedstrijden, dat het dreigt te exploderen. Voor het eerst sinds 1981 staan er geen Italiaanse clubs in de kwartfinales van de Europese toernooien. En de Champions League-finale is dan wel in Milaan, Italiaans succes valt er niet te oogsten. Ondanks de bijna 300 miljoen Euro die clubs als Lazio en Inter in de afgelopen zes jaar op tafel legden. Deze crisis, veroorzaakt door teveel geld en teveel druk, toont als een van de opvallendste symptomen een toename in het aantal doping- gevallen. Drie spelers zijn al geschorst, tien anderen, waaronder oud-Ajacied Edgar Davids, staan onder verdenking. In de Serie A staan de dossiers vooral vol met nandrolon en andere groeihormonen, wat lager in de Serie C tonen marihuana en cocaïne zich populaire hulpmiddelen voor ontspanning en prestaties. Uiteraard bepleiten alle betrapte spelers hun onschuld. Maar de geschorste Perugia-speler Bucchi heeft inmiddels in de Gazzetta dello Sport toegegeven dat hij en zijn ploeggenoten van alles toegestopt kregen, waarvan hij niet wist wat het was. En waarvan hij ook niet wilde weten wat het was. "Iedereen houdt zich van de domme, maar het is een publiek geheim dat Italiaanse clubs alles doen om te winnen." FBI-onderzoek Behalve positieve dopingtests, duiken ook steeds meer valse paspoorten op. Roma, Lazio, Inter, Udinese, geen club lijkt schoon te zijn in het onderzoek dat de Italiaanse justitie onlangs opende, in samenwerking met de Amerikaanse FBI. AS Roma speelt zelfs met de langver wachte en felbegeerde 'scudetto', zolang niet duidelijk is wat de gevolgen van het geknoei met documenten zijn. Udinese wordt zelfs bedreigd met degradatie naar de Serie B. In die klasse heeft Sampdoria het niet zo nauw genomen met de paspoortenregels in de echte wereld. De Genuezen wachten angstig af of hun promotie naar het voetbalwalhalla Serie A in gevaar komt. Voorlopig zitten sportbestuurders en justitie elkaar echter behoorlijk in de weg, zodat een definitief oordeel wel eens lang op zich kan laten wachten. Hooligans Ook de fans roeren zich heftiger dan ooit tevoren. De Italiaanse hooligans doen bijna elke week, in elke stad, in elk stadion van zich spreken. Wedstrijden als Brescia - Atalanta en Fiorentina - Roma werden vanwege de suppor- tersoorlogen al op maandagmiddag gespeeld. Bijna elke club heeft wel onenigheid met zijn eigen supportersschare. De verwachtingen zijn zo hooggespannen, dat geen enkel succes genoeg is. En dat dus ook geen enkel middel geschuwd wordt om resultaat te behalen. Roma-voorzitter Sensi durft de club pas te verlaten na het behalen van de landstitel. Zonder die prijs zouden fans hem dwingen te blijven en nog meer geld in het team te steken. Zelfs Lazio-coach Dino Zoff - tot nu toe een onaantastbare levende legende - moet het verbaal en fysiek ontgelden ten opzichte van de fanatieke ultra's. De voorzitter van Fiorentina kan zich helemaal niet j meer buiten zijn huis begeven. In i Napels explodeerde een autobom voor de deur van de president. Er valt op dit moment maar bitter weinig te lachen in het Italiaanse voetbal. Milaan, Stefano. 42 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 36

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 42