de club kunnen we niet uitspreken, maar we nemen de gok. De taxichauffeur is gelukkig eerlijk, maar helaas niet al te slim. Als we in buurt van de plaats van bestemming komen moet hij meer dan eens de weg vragen. Probleem is ook dat Istanbul pas sinds enkele jaren straatnamen heeft. Je moet dus precies weten waar je moet zijn, anders wordt het moeilijk. Evengoed hebben we wel weer even mogen ervaren hoe immens groot Istanbul is. We zitten nu vele kilometers uit het centrum in een van de armoediger wijken. Uiteraard is in deze buurten toch altijd wel een rijke pief te vinden en je kan er donder op zeggen dat die dan ook een voetbalclub bestuurt. In dit geval was dat Gaziosmanpasa, een club uit de Turkse tweede divisie. Het stadion bestaat uit niet meer dan een tribune langs de lange zijde en een halve tribune achter een van de doelen. Het uitzicht vanaf de tribune op de achterbuurten van Istanbul is imposant. De knollentuin waarin zelfs een leger mollen weinig schade meer zou kunnen aanrichten comple teert het decor. Net als gisteren zijn we een bezienswaardigheid, al worden we nu met rust gelaten. Waarschijnlijk omdat hier minder mensen het Engels machtig zijn. Wel maken we in de rust een praatje met een jongen die ons het een ander over de club vertelt. Uiteraard wil de voorzitter zijn club opstuwen in de vaart der volkeren. Als dat lukt zal de club moeten verkassen en net als bijvoor beeld Istanbulspor niet meer in het te kleine eigen stadion kunnen spelen. Een blik op de tribune leert dat dergelijke ambities het failliet van de club kunnen betekenen. Er zit voorname lijk familie, bejaarden, mensen uit de buurt en er hollen wat opgeschoten straatschoffies rond. De fanatieke aanhang is niet meer dan honderd man groot en dat is toch echt wat te weinig om indruk te maken, al doen ze hun best. We hebben dan overigens al een helft lang een karikatuur van het Turks voetbal gezien. Tweeëntwintig man die ieder hun eigen wedstrijd spelen. Alles verloopt volgens een vast patroon: een speler krijgt de bal, gaat dribbelen, wordt neergelegd of doet alsof, schreeuwt, wordt verzorgd en na een vrije trap gaat het spel verder. Deze cyclus voltrekt zich negentig minuten lang telkens opnieuw. Vroeger bij de pupillen hadden we regelmatig scheidsrechters, overspannen types met dikke bril, waarvan het leek of ze door deze voor hen bedachte hobby weer hun draai moesten gaan vinden in de maatschappij. Turkse scheidsrech ters zijn ook zo. Nog nooit hebben we in drie opeenvolgende wedstrijden een fluitist zoveel penalties uit zijn hoge hoed zien toveren. Geen wonder dat ze, zelfs bij Gaziosmanpasa, onder ME-begeleiding van het veld moeten. De verzorging wekt, alleen bij ons, de nodige hilariteit. Twee hobbyisten, gehuld in dokters- jassen, rijden een ziekenhuisbed met fietswie len het veld op, om even later met een leeg bed terug te keren. Omdat er nogal eens een speler op de grond ligt, wordt dit toneelstukje opgevoerd tot zelfs wij er genoeg van hebben. De wedstrijd van Gaziosmanpasa tegen degradatiekandidaat Corluspor eindigt in een 0 2 nederlaag zodat de kampioensaspiraties weer in de ijskast kunnen en misschien is dat maar beter ook. Besiktas - Trabzonspor Als we terugkeren bij het Besiktas-stadion ziet het zwart van de mensen. Na het gebruikelijke rondhangen en sfeer proeven, sluiten we aan in een lange rij. Omdat er niet, zoals in Nederland, wordt voorgedrongen en iedereen heel gemoedelijk voortschuifelt, zijn we sneller binnen dan we op grond van de meer dan tweehonderd honderd meter lange rij hadden mogen verwachten. Bij de fouillering moet iedereen zijn kleingeld inleveren, maar niemand die daarom maalt, het is toch niets waard. Het uitzicht vanuit het stadion is nog indrukwek kender dan van buitenaf. Niet voor niets heeft Pelé ooit gezegd dat dit één van de mooiste stadions ter wereld is. Dan gaat het overigens vooral om de lokatie. Het stadion zelf lijkt heel veel op ons eigen Olympisch Stadion, maar dan met een capaciteit van 25.000. Wij nestelen ons in vak QQ, waar we prima uitzicht hebben op de harde kern van Besiktas. Buiten het stadion blijven zo'n duizend mensen staan die slechts één helft van het veld kunnen zien. Het laatste kwartier kunnen zij, net als vroeger in De Meer, gratis naar Besiktas stadion met op de achtergrond één van de ontelbare moskeeën de ajax ster nr. 36 www.deajaxster.nl

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 33