gebeurt iedere dag een paar keer door middel van een akelige klaagzang uit de krakende geluidsinstallatie van een moskee. Een staande ovatie De volgende dag staat onze eerste voetbalwed strijd van dit weekend, Istanbulspor - Bursaspor, op het programma. Met enig speurwerk komen we er achter dat deze wedstrijd in het Fenerbahpe-stadion gespeeld zal worden. Istanbulspor heeft zelf geen representatief stadion en werkt zijn thuiswed strijden daarom af in de stadions van de andere grote clubs. Een blik op de kaart van Istanbul leert dat de grote clubs, Galatasaray, Besiktas en Fenerbahpe terug te vinden zijn in de gelijkna mige stadswijken. Het is stralend weer en de veerboot die ons naar de wijk Fenerbahpe brengt schenkt ons een prachtig uitzicht over deze metropool. De gevreesde massa's vrouwen met hoofddoekjes zijn we nog niet tegengekomen. Istanbul is enerzijds een sterk op het westen georiënteerde stad. Anderzijds zie je ook allerlei kenmerken van een tweede of derde wereld economie. Op de kade waar de veerboten aanleggen sterft het van de sjache raars die graag toeristen geld afhandig maken in ruil voor ongevraagde hulp of nutteloze informatie. De beste manier om hiermee om te gaan is strak voor je uit kijken, geen oogcontact maken, niet reageren als je aangesproken wordt en door blijven lopen. Een wandeling van twintig minuten brengt ons bij het stadion. Na wat doelloos rondhangen besluiten we op goed geluk kaartjes te halen. We komen terecht bij het uitvak, dat bestemd is voor de Bursaspor-supporters. We worden herkend als niet-Turken en trekken al direct de nodige aandacht. Op het moment dat we de trap naar de ingang van het stadion afdalen, worden we door tweehonderd supporters middels een hartelijk applaus welkom geheten. Er worden ons spontaan Bursaspor-sjaals omgehangen en net zo makkelijk breken we het wereldrecord handen schudden. Van een dergelijke onvoorwaardelijke ontvangst krijg je het wel even koud. We maken met meerdere supporters een praatje en moeten met iedereen op de foto. Al snel sluiten we vriendschap met Burak en zijn vrienden. Ze komen allemaal uit Bursa, maar studeren in Istanbul. Een kaartje kopen was niet nodig geweest, horen we. Voor iedere uitwedstrijd krijgen ze kaartjes van de president van de club. Burak vertelt ons: 'for Bursa-fans it's a very exciting day because there are two girls in the crowd'. Normaal de ajax ster nr. 36 www.deajaxster.nl gesproken bestaat het Turkse voetbalpubliek alleen uit mannen en jongens. Voor de aftrap wordt het volkslied gespeeld. Iedereen springt in het gelid. Uit respect gaan wij er ook voor staan. De nationale hymne betekent voor Turken duidelijk meer dan voor Nederlanders. Er zitten niet meer dan 2.500 toeschouwers in een stadion met een capaciteit van 30.000. De verbouwing van het stadion achter één van de doelen gaat tijdens de wedstrijd gewoon door. Af en toe wordt je aandacht afgeleid door een stuk beton dat door een kraan op zijn plaats gehesen wordt. Enkele bouwvakkers laten het werk voor wat het is en gaan er eens goed voor zitten. De Bursaspor-supporters hebben nu geen aandacht meer voor ons. Hartstochtelijk staan ze hun ploeg aan te moedigen. Aangezien de supporters van Istanbulspor besloten hebben hetzelfde te doen, maken 2.500 man meer lawaai dan er ooit in de Arena is geweest. De lege hoofdtribune als uitzicht maakt de hele situatie nog absurder. Aanmoedigen is geen recht, maar een plicht. Een van de door de club betaalde dirigenten neemt zijn taak zeer serieus en schroomt niet een twijfelaar twee rijen naar voren te gooien om hem zo tot meezingen te bewegen. Het werkt. Twee keer drie kwartier wordt er, zonder dat het één moment stilvalt, uit volle borst gezongen. De aanhang van Istanbulspor wordt weggezongen en de eigen spelers raken zo geïnspireerd dat ze voor de volle winst gaan. De dirigenten zien hier overigens niets van. Zij staan de hele wedstrijd met hun rug naar het veld en maken af en toe een rondje door het vak om te controleren of iedereen nog wel meezingt. De wedstrijd kantelt dankzij de aanmoedigingen van de Bursa-supporters. Het ent housiasme kent geen grenzen meer. Meest opval lende figuur is ene Ardiles I en hij lijkt inderdaad sterk op de voormalig Argentijns international en ex-Totten- ham speler. Bursaspor wint uiteindelijk met 4-2. "Ardiles" Rellen en bier Na de wedstrijd worden we een uur vastgehouden om ongeregeldheden te voorko men. Burak legt uit dat het

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 31